ניתוח חברה |

מה מחפשים אילי נפט מארה"ב, המקושרים בוושינגטון, במניית ביומד ישראלית?

אלביט מדיקל, המחזיקה בחברת הביומד אינסייטק, זינקה מתחילת דצמבר ב-45%, לאחר שהאחים קוך הודיעו כי ישקיעו באינסייטק עד 150 מיליון דולר ■ ההשקעה הפיחה רוח חיים גם במניית אלביט הדמיה, שעלתה ב-20%, בתמיכת עסקת נדל"ן ענקית ברומניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'רלס קוך

לאחר השנים הקשות והסדר החוב מ–2014, בעלי המניות ומחזיקי החוב של אלביט הדמיה יכלו החודש לנשום קצת אוויר. כמה מהלכים עסקיים חיוביים דחפו את מניית אלביט הדמיה לעלייה של כ–20% מתחילת דצמבר. גם מחירי האג"ח שלה — סדרות ח' ו־ט' — עלו עד 8%, בעוד התשואות שלהן ירדו ל–6.3% ו–11.5% בהתאמה, לעומת יותר מ–20% בתחילת 2017. במקביל, מנייתה של החברה הבת אלביט מדיקל (89.6%) זינקה בכ–50% בתוך חודש.

הזינוק בניירות ערך של אלביט הדמיה ואלביט מדיקל נבע בעיקר מאירוע מהותי בחברה הבת של אלביט מדיקל, אינסטייק (31%). באמצע דצמבר דיווחה אינסייטק כי שני האחים התעשיינים האמריקאים המולטי מיליארדרים — צ'רלס ודיוויד קוךמובילים סבב השקעה בסך 75 מיליון דולר בחברה, באמצעות חברת "קוך דיסרפטיב טכנולוג'יס". סבב ההשקעה העניק לאינסייטק שווי של 460 מיליון דולר, לפני הכסף. נוסף על ההשקעה הראשונית, לקבוצת קוך ולמשקיעים נוספים, ובהם בעלי המניות הנוכחיים של אינסייטק, הוענקה זכות להשקיע במהלך החודשיים הקרובים סכום נוסף בסך של עד 75 מיליון דולר.

אינסייטק עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות רפואיות טיפוליות המבוססות על טכנולוגיה שמשלבת שימוש באלומת אולטרה סאונד ממוקדת ובהדמיית תהודה מגנטית (MRI) לצורך ביצוע טיפולים לא פולשניים בגידול בגוף האדם. מוצרי אינסייטק מאפשרים השמדת רקמה בעומק הגוף — כמו שרירנים ברחם, או טיפול בהפרעת תנועה המכונה "רעד ראשוני" — ללא חיתוך או פגיעה ברקמות אחרות ותוך שליטה בתוצאות הטיפול ובקרה עליהן.

ההשקעה של האחים קוך היא סימן מעודד עבוד משקיעי אלביט הדמיה, שכן מבין נכסי הקבוצה, אלביט מדיקל עשויה להיות החוליה שתספק אפסייד עתידי לבעלי המניות. "העסקה עם משפחת קוך גרמה למניית אלביט מדיקל לצוף למעלה דרמטית. יש משקיע אסטרטגי גדול שנכנס — מה שמהווה הצפת ערך משמעותית", אמר מקור בשוק ההון העוקב זה עשור אחרי אינסייטק.

האחים קוך הם הבעלים של "תעשיות קוך" (Koch Industries) — הקונגלומרט האמריקאי השני בגודלו שעוסק בנפט, גז וסחורות, ומרכזו בוויצ'יטה, קנזס. צמד האחים ידוע באקטיביזם הפוליטי שלו — ובמעורבותו בוושינגטון, בין היתר באמצעות לובי אגרסיבי. בחודש שעבר השתתפו האחים בעסקת ענק, שבה רכשה חברת המדיה Meredith את קבוצת התקשורת טיים בכ–1.8 מיליארד דולר. האחים קוך מימנו 35% מהעסקה.

דיוויד קוךצילום: ASSOCIATED PRESS

"מעבר לעובדה שהאחים הם משקיע פיננסי משמעותי, היתרון הגדול של משפחת קוך הוא הקשרים שלה", הוסיף אותו מקור. "מדובר באחת מהמשפחות העשירות בארה"ב שיש לה קשרים ענפים במיליה הפוליטי והחברתי. זו משפחה עם עוצמה בוושינגטון. משפחת קוך עשויה לתרום לכך שהממסד הרפואי בארה"ב יאמץ את הטכנולוגיה של אינסייטק — כך שזו תהיה מאוד מקובלת בארה"ב".

הסדר חוב ומימוש ענק ברומניה

אלביט הדמיה נשלטה בעבר על ידי איש העסקים המנוח מוטי זיסר. הקבוצה ספגה מכה קשה במשבר הכלכלי של 2008, כששווי הנדל"ן במזרח אירופה צנח, והחברה נקלעה לקשיים תזרימיים קשים. המשבר הוביל את החברה להסדר חוב, שבעקבותיו נהפכו ב–2014 הקרנות יורק (19.6%) ו–DK פרטנרס (14.3%) למחזיקות הגדולות במניות החברה. במסגרת הסדר החוב ספגו מחזיקי האג"ח מחיקת חוב ("תספורת") של כ–1.8 מיליארד שקל.

על רקע קשיי התזרים, אלביט הדמיה — שנסחרת במקביל בתל אביב ובנאסד"ק — נסחרת כיום לפי שווי שוק של כ–90 מיליון שקל בלבד. פרט לאלביט מדיקל, שמחזיקה בחברות גמידה סל ואינסייטק, נכסיה של אלביט הדמיה כוללים את השליטה בחברת הנדל"ן המסובכת פלאזה סנטרס (44.9%). פלאזה סנטרס נסחרת בשווי מצומק של כ–20 מיליון שקל, וסובלת מנטל חוב גבוה, שכדי לעמוד בו היא פועלת למימוש קניונים שבבעלותה במזרח אירופה; בנוסף, אלביט הדמיה מחזיקה בנדל"ן בהודו.

לצד ההשקעה של האחים קוך באינסייטק, מהלך משמעותי שני שהשלימה באחרונה אלביט הדמיה היה מכירת מלוא החזקותיה (98.2%) במתחם המלונות והמסחר רדיסון בבוקרשט. מדובר בעסקת נדל"ן ענקית שהחלה להתגלגל באוגוסט האחרון, ובה מכרה אלביט הדמיה את המתחם בתמורה לכ–174 מיליון יורו. לפי העיתונות המקומית, הרוכשת בעסקה היתה קרן ריבאטאס מלונדון, שהובילה את העסקה וצירפה אליה לאחר מכן את סרברוס מניו יורק — מקרנות ההשקעה הגדולות בעולם. העסקה הכניסה לאלביט הדמיה תזרים נטו של כ–81 מיליון יורו (כ–340 מיליון שקל), כש–8 מיליון יורו ניתנו כהלוואת מוכר לקרנות.

רון הדסי, יו"ר ומנכ"ל אלביט הדמיהצילום: עופר וקנין

פירעון סדרה ח'

השלמת העסקה ברומניה תסייע לאלביט הדמיה — שחייבת כ–520 מיליון שקל למחזיקי האג"ח — לפרוע חלק ניכר מחובותיה. מכירת הנכס איפשרה לה לפרוע כבר בחודש שעבר את יתרת החוב לבנק הפועלים, 51 מיליון שקל. זאת, בשעה שאלביט נערכת להשתמש בשאר התזרים לביצוע פירעון מוקדם למלוא סדרה ח' — בהיקף של כ–320 מיליון שקל (קרן וריבית) — שמועד פירעונה המקורי הוא מאי 2018.

"העסקה ברומניה היתה עסקת הנדל"ן הגדולה שבוצעה במדינה השנה — ומהווה 15%–20% מסך העסקות בתחום הנדל"ן המניב. כרגע אנחנו ממשיכים לעבוד על מימוש נכסים נוספים בהודו", הסביר רון הדסי, יו"ר אלביט הדמיה (שבאחרונה מונה גם כמנכ"ל). הנכסים שהזכיר הדסי בהודו הם שתי קרקעות למגורים שמחזיקה אלביט הדמיה ביחד עם פלאזה סנטרס בערים בנגלור וצ'נאי.

ביחס לקרקע בבנגלור, אלביט ופלאזה כבר חתמו על הסכם מכירה ליזם הודי מקומי בכ–47 מיליון יורו. העסקה עדיין לא הושלמה, בין היתר בעקבות עיכובים מצד הרוכש. כרגע הרוכש החל בתשלום מקדמות, ואת עיקר התמורה הוא אמור לשלם בספטמבר 2018. בעסקה שנייה, בעיר צ'נאי, שתי החברות היו חתומות על עסקת קומבינציה — אך תוקפה פג. כרגע באלביט בוחנים אפשרות למכור את הקרקע לגורם אחר. שווי הקרקע בספרים הוא 14–18 מיליון יורו.

ככל שתצליח אלביט הדמיה לממש את הקרקעות בהודו ייכנסו לקופתה עוד כ–125 מיליון שקל (לפי חלקה, 50%). ואולם, לפי דו"ח התזרים החזוי, ב–2018 נסמכת החברה על תזרים של 79 מיליון שקל בלבד ממימוש הקרקעות, שאמור לשמש לתשלום קרן לסדרת אג"ח ט' בסכום של כ–76 מיליון שקל, ואילו יתרת החוב — 318 מיליון שקל — תיפרע ב–2019. למימון פעילותה השוטפת והוצאות אחרות בשנה הבאה, נסמכת אלביט גם על קבלת 50 מיליון שקל מאלביט מדיקל.

"יש לנו שתי אופציות ביחס לאלביט מדיקל, שניתן גם לשלב ביניהן", הסביר הדסי. "האפשרות הראשונה היא לממש מניות, והאפשרות השנייה היא שאלביט מדיקל תפרע הלוואה או חלק מהלוואה שקיבלה מאלביט הדמיה בסכום של כ–150 מיליון שקל. במקרה זה, מדיקל תוכל לגייס אשראי או אג"ח לצורך החזר החוב, או למכור מניות של חברות בנות. הכוונה היא להביא מעסקי המדיקל את המקורות הנדרשים לצורך פירעון החוב. בסופו של דבר, אם חברות המדיקל יתרוממו וירוצו קדימה — נוכל להציף ערך לבעלי המניות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker