סונול ודלק יחתכו ב-50% את רכישות הבנזין מבזן ב-2018

בזן תאבד 30% ממכירות הבנזין בישראל, לאחר שסונול ודלק החליטו לייבא דלק ישירות מענקית הסחר הבינלאומית Vitol ■ מקורבים לבזן: "השינוי לא ישפיע לרעה על התוצאות הכספיות - יש לנו חלופות רווחיות יותר לבנזין"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן במפרץ חיפה
יורם גביזון

מניית חברת בתי זיקוק (בזן) ירדה אתמול ב–3.8% על רקע ידיעות שלפיהן החברה, שבשליטת החברה לישראל (33%), עתידה לאבד נתחי שוק משמעותיים בשוק הבנזין בישראל.

חברת סונול, שבשליטת דודי ויסמן, אישרה ידיעות שלפיהן היא תתחיל לייבא בנזין באמצעות חברת הסחר במוצרי דלק ובסחורות Vitol. סונול, שמנוהלת על ידי ניר גלילי, תייבא 40% מתצרוכת הבנזין שלה ב–2018. צריכת הבנזין במשק וברשות הפלסטינית הסתכמה ב–3.2 מיליון טונה ב-2016 וב–1.9 מיליון טונה בינואר־יולי 2017 — כשנתח השוק של סונול בשוק הבנזין היה 20%.

על פי הערכות, חברת דלק ישראל, שבשליטת יצחק תשובה, צפויה לייבא בשנה הבאה יותר מ–50% מצריכת הבנזין שלה באמצעות Vitol. שתי החברות יקטינו את רכישות הבנזין מבזן ב–500–550 אלף טונה ב–2018. לדברי בכירים בדלק ישראל, בזן החליטה לוותר על חלק ניכר מהחוזה עם החברה משיקולי כדאיות כלכלית.

סונול מייבאת בשלוש השנים האחרונות 120–130 מיליון ליטר סולר מדי שנה באמצעות ענקית האנרגיה ההודית Reliance, שמאחסנת את הסולר שהיא מייבאת במתקניה של חברת קו צינור אילת אשקלון (קצא"א). מקורבים לסונול אמרו באחרונה ל–TheMarker כי לחברת תשתיות נפט ואנרגיה הממשלתית (תש"ן) אין כושר אחסון בצפון המדינה, וכי המצב מנוצל על ידי בזן להעלאת מחירי התזקיקים.

המצב הוחמר לאחר שחברת תש"ן העלתה את התעריפים בגין השירותים שהיא מספקת לבזן. העלאה זו גולגלה מיידית על ידי בזן לחברות הדלק, באמצעות העלאת מחירי התזקיקים שהיא מספקת להן — כך שאופציית יבוא התזקיקים ואחסונם במתקניה של תש"ן באזור הדרום נהפכה כדאית עבור סונול, ולא רק עבורה. לפי מקורבים לדלק ישראל, המחזיקה בנתח של 24% משוק הבנזין בישראל, החברה מתכננת להעביר יותר מ–50% מתצרוכת הבנזין השנתית שלה ליבוא באמצעות Vitol.

הגדלת היבוא הישיר של בנזין על ידי חברות הדלק היא חלק מהיערכותן לירידה הצפויה, בגובה 8 אגורות לליטר, במרווח השיווק — שהוא העלות שמינהל האנרגיה מתיר לחברות הדלק לגבות על בנזין 95 (סוג הבנזין היחיד שמחירו מפוקח) עבור עלויות כמו הובלה ואספקה של דלק מבית הזיקוק ועד לתחנה, שכר העבודה בתחנה, הפחת ודמי השכירות, אחזקת התחנה ועלות הנהלה וכלליות.

הורדת מרווח השיווק באגורה תגרע, על פי ועדת המחירים המשותפת למשרדי האנרגיה והאוצר, 28 מיליון שקל מהרווח הגולמי של חברות הדלק — כך שהורדת מחיר הרכישה של הדלק באמצעות ההסכם החדש עם Vitol עשויה לרכך את המכה שעומדות לספוג חברת הדלק. ההמלצה של ועדת המחירים לא תשתנה משמעותית בעקבות השימוע שמקיים משרד האנרגיה עם חברות הדלק. הורדת מחיר הרכישה קריטית לחברות הדלק לנוכח ההורדה של מרווח השיווק, בעיקר משום שמחיר בנזין 95 לצרכן מפוקח, אבל מחיר הבנזין שהחברות רוכשות מבזן אינו מפוקח — כך שהן חשופות לשינויים במחירו.

בין החלופות: סולר

על פי דו"חות בזן ל–2016, החברה מכרה 1.85 מיליון טונה, 58% מצריכת הבנזין של המשק — כך שהקטנת הרכישות של בנזין על ידי סונול ודלק תגרום לאובדן 30% ממכירות הבנזין. חלק מהמכירות היו לחברות בנות, כמו גדיב שמייצרת באמצעות הבנזין מוצרי המשך. מכירות הבנזין של בזן הסתכמו ב–951 מיליון דולר ב–2016.

בבזן אמרו כי הקטנת הרכישות לא תפגע בתוצאותיה הכספיות של החברה — גם משום שכדי לעמוד בהתחייבויות המכירה לחברות הדלק היא נאלצה לייבא חלק מהדלק ברווחיות מזערית. עוד אמרו בבזן שלחברה יש חלופות למכירות הבנזין שתאבד — כמו הגברת ייצור הסולר שהוא מוצר רווחי יותר, הגדלת ייצור מוצרי המשך כמו המוצרים הארומטיים שהם חומרי גלם לתעשיית הטקסטיל והפלסטיק, או לשווק את הבנזין ללקוחות באגן הים התיכון כמו קפריסין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker