מה הסיכוי של מפוטרי טבע למצוא עבודה חדשה?

תמיד יש משרות פנויות בתחתית הפירמידה. את המשרות הבכירות הפנויות לא רואים. הן מפה לאוזן. בפריפריה החזרה לשוק העבודה יכולה להיות קצת יותר אטית

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי טבע בפתח תקוהצילום: ניר קידר
סמי פרץ

תשומת הלב הציבורית בימים האחרונים מרוכזת בטבע ובכוונתה לפטר 1,700 עובדים בישראל ו-14 אלף עובדים בעולם. ואולם במקביל פורסמו השבוע נתונים חיוביים, המצביעים על גידול במספר המשרות הפנויות במשק. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) מספר המשרות הפנויות בנובמבר היה 106.9 אלף — עלייה של 13.8% בחישוב שנתי. האם הגידול במספר המשרות הפנויות מבשר טובות למפוטרי טבע? לחלקם כן, בעיקר באזור המרכז וברמות שכר נמוכות. אבל למי שיפוטר בפריפריה או בירושלים (שנחשבת לפריפריה תעסוקתית) יהיה קשה יותר.

הפגישה של מנכ"ל טבע קאר שולץ עם המשלחת הישראלית אתמול לא סיפקה שום תקווה לעובדים שאמורים להיות מפוטרים בכלל, ולעובדים במפעלי החברה בירושלים בפרט. הדבר היחיד שיצא מהפגישה הוא הסכמה על הקמת צוות שיעסוק בהכשרה מקצועית למפוטרים. בשלב זה לא ברור אם מדובר בהצהרה סתמית, או בכוונה ממשית להקדיש לכך משאבים ומחשבה, ואם על הדרך, כבר יחשבו על עוד אלפי מפוטרים שנפלטים מדי חודש ממקומות עבודה אחרים בישראל.

עובדי טבע נהנים מיתרון מסוים בשוק העבודה, עקב הניסיון שלהם בטבע והעובדה שעברו את מסלול הגיוס וההשמה שם. מעסיקים אחדים כבר הביעו את רצונם לקלוט עובדים של טבע בקמפיינים שנעשים ברשתות החברתיות. טבע אמנם לא נחשבת משלמת שכר גבוה, אך היא ידועה כחברה שמשקיעה רבות בהכשרה והדרכה, וגם תהליכי הקליטה והמיון שלה נחשבים איכותיים.

כשבוחנים את סוג המשרות הפנויות במשק, המצב נשמע קצת פחות מעודד. עובדי טבע לא ימצאו הצעות לעבודה במפעלי תרופות. הם ימצאו עשרות אלפי משרות פנויות במכירות, במלצרות, נציגי שירות, טבחות, עובדי ניקיון ועובדי אבטחה. אלה רוב המשרות הפנויות על פי הלמ"ס. מדובר במשרות שנתפשות זמניות, לא מתגמלות במיוחד ולא דורשות השכלה. מיכל דן הראל, מנכ"לית מנפאואר ישראל, מגדירה את המשרות האלה כ"משרות כניסה" למקומות עבודה. כלומר, המשרות הכי נמוכות במדרג השכר המשולם והידע והניסיון הנדרשים.

שאלת התגמול מעניינת, כי אם מדובר במשרות שבהן קיים ביקוש קבוע ומחסור בעובדים, היה ניתן לצפות שהשכר המוצע בהן יעלה ככל שהמחסור ממושך יותר. אבל זה לא קורה, כי הגמישות של הביקוש לעובדים גבוהה יחסית. מעסיקים בתחומים אלה מורגלים בתחלופה גבוהה של עובדים, ואינם רואים בגיוס עובד את תחילתה של התקשרות ארוכה. עובדים באים, עובדים הולכים ולכן מעסיקים רבים נמצאים רוב הזמן במצב שבו הם זקוקים לעובדים, גם אם בחלק מהזמן הם מסתדרים עם חוסר כזה או אחר.

ברשימת המשרות הפנויות יש גם מקצועות מתגמלים יותר וטעוני השכלה, כמו מהנדסים — 6,687 משרות פנויות יש למהנדסי חשמל, מחשבים, מכונות ותעשייה וניהול. כאן הביקוש קשיח יותר ומשקף את הצרכים של התעשייה הישראלית ושל ענף ההיי־טק שמשוועים לעובדים. ברשימה יש גם ביקוש ל–2,574 הנדסאים וטכנאים.

כשבוחנים את הביקוש הנוכחי לעובדים, מוצאים בו חלק משמעותי שאפשר להגדירו כביקוש כרוני למקצועות שעובדים ישראלים אינם רוצים לאייש. תמצאו שם ביקוש ל–3,987 משרות בתחום הסיעוד במוסדות או במשקי בית — מקצוע שנשלט על ידי עובדים זרים מהפיליפינים; ביקוש ל–3,686 עובדים במקצועות הבנייה — שגם בהם יש הרבה עובדים זרים (באחרונה אושרה הבאת 6,000 עובדי בנייה מסין) ועובדים מהשטחים; וביקוש ל–5,835 עובדי מטבח וניקיון במוסדות ובמשק הבית — מקצוע שגם מושך לכאן עובדים זרים מהודו. זה אומר שתמהיל המשרות הפנויות כולל הרבה מאוד משרות שפונות בעיקר לעובדים זרים, מה שמגביר את הלחץ של מגזרים כמו בנייה, מלונאות וחקלאות להביאם לכאן.

דן הראל טוענת כי המשרות הבכירות באמת אינן מתפרסמות בשום מקום, והיכולת להגיע אליהן היא מפה לאוזן או בקשרים אישיים. "תמיד יש משרות פנויות בתחתית הפירמידה. את המשרות הבכירות הפנויות לא רואים. הן מפה לאוזן. בפריפריה החזרה לשוק העבודה יכולה להיות קצת יותר אטית".

השבוע

פרק 8 | 19.12.2017

0:00
-- : --

אם עובדי טבע רוצים להיאחז במשהו מעודד שקרה בשנים האחרונות בשוק העבודה, הם יכולים לבחון את שוק הסלולר. הרפורמה הגדולה שנעשתה בשוק ב–2010–2012 הביאה לירידת תעריפי הסלולר בעשרות אחוזים ולפיטורי 6,000 עובדים. הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, פירסם לפני כמה חודשים סקירה על ההשתלבות מחדש של מפוטרי הסלולר בשוק העבודה. מהבדיקה עלה כי 35% מעובדים אלה נקלטו מיידית (אפס חודשי אבטלה), 30% נוספים היו מובטלים עד חצי שנה, ו–14% בלבד היו מובטלים יותר משנה. עוד התברר כי הפגיעה בשכרם של העובדים שנפלטו מחברות הסלולר והשתלבו במקום עבודה חדש לא היתה גבוהה. השכר החציוני של העובדים במקום עבודתם החדש היה נמוך רק ב–3% משכרם בחברות הסלולר הוותיקות.

הפרופיל של מפוטרי טבע שונה מזה של מפוטרי הסלולר: בחברות הסלולר פוטרו הרבה נציגי שירות צעירים שעבדו בעיקר במוקדים במרכז, ולכן חזרתם לשוק היתה קלה יחסית, כי תמיד קיים ביקוש לנציגי שירות. בתעשייה יש ביקוש לעובדים, אך שם נדרשת השכלה וניסיון רלוונטיים, והיצע המשרות בפריפריה ובירושלים כמעט אינו קיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker