נתניהו ניסה לעשות שכונה - אבל שולץ עבר את המבחן הראשון שלו

למרות הלחצים שהופעלו בתקשורת ובפוליטיקה, המנכ"ל החדש לא נכנע וסירב לבטל את תוכנית הפיטורים. הסיבה הפשוטה: אין לו ברירה, ובניגוד לנתניהו ולממשלת ישראל - לבעלי עניין בטבע יש מנופי לחץ אמיתיים על החברה ועליו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים48
הפגנת עובדי טבע באשדוד, שלשום
הפגנת עובדי טבע באשדוד, שלשוםצילום: אילן אסייג

הפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון היתה מבחנו הראשון של קאר שולץ, המנכ"ל החדש של חברת טבע . נתוני הפתיחה לא היו מבטיחים. מקורבי ראש הממשלה ניסו להעביר את המנכ"ל הדני קורס מזורז בתרבות השכונה, שלפיה מתנהלת ממשלת ישראל. הם הורו לו לסגור מפעלים באירלנד או בהודו כדי להמשיך את הפעלתו של אתר הייצור המפסיד בירושלים.

העיתונות האלקטרונית והכתובה היתה מלאה בסיפוריהם האישיים של עובדי טבע שעולמם חרב, ומחוץ לחלון הפגינו אלפי עובדי החברה. סביר להניח שמנכ"ל ישראלי היה נכנס למו"מ עם נתניהו כדי לספק לאחרון עוד תמונת ניצחון ולהוריד את הלחץ הציבורי מהנהלת החברה. שולץ אינו ישראלי, ולא נכנע וסירב לבטל את תכנית הפיטורים וסגירת האתר בירושלים. הסיבה הפשוטה היא שאין לו ברירה, ומשום שבניגוד לנתניהו וממשלת ישראל, יש לבעלי עניין אחרים בחברה מנופי לחץ אמיתיים על טבע ועל שולץ: הבנקים ובעלי אגרות החוב, בעלי המניות ושוק ההון.

טבע חייבת 34.7 מיליארד דולר וב-2019-2018 היא תידרש לפרוע 9.1 מיליארד דולר וסכום כולל של 17.5 מיליארד דולר עד ל-2021. זה סכום עצום בהתחשב בעובדה שתזרים המזומנים שלה אמור להתכווץ גם ביחס לרמתו הצפויה ב-2017  - 3.2 מיליארד דולר כתוצאה מתחרות מוגברת לקופקסון ובשוק התרופות הגנריות האמריקאי. יש סבירות גבוהה שטבע תרצה לפרוס מחדש את חובותיה בשנים הקרובות. הסבירות שבעלי החוב יסכימו לדון בפריסה מחודשת של החוב, כאשר המנכ"ל אינו מבצע תכנית התייעלות עמוקה אינה גבוהה.

שולץ חשוף אישית לתביעות מצד בעלי מניות אם יאמץ את עצות אחיתופל של מקורבי נתניהו, וימשיך לסבסד את המפעלים המפסידים בישראל כדי למנוע זינוק בשיעור האבטלה בירושלים. שולץ, בניגוד לנתניהו, מבין שיש לו חובת נאמנות לבעלי המניות האמריקאים, שספגו עד כה הפסדים כבדים בשמם של הזהות הישראלית ושיקולים חברתיים ופוליטיים. ספק גם אם ניתן לגייס את עובדי החברה מחוץ לישראל למאמץ התייעלות כה מכאיב - אם משדרים להם שדמם סמוק פחות מדמם של העובדים בישראל.

אחרון ולא חביב הוא שוק ההון. מניית טבע זינקה ב-18% ביומיים שלאחר פרסום תכנית ההתייעלות, אולם נחלשה ביומיים האחרונים, כאשר האנליסטים החלו להתעמק באחד המרכיבים המוזרים של התכנית: העלאת מחירים. טבע עצמה הצהירה בשיחת הוועידה שאינה צופה לשינוי ב-2018 בקצב שחיקת המחירים בשוק הגנרי האמריקאי, שהגיע ברבעון השלישי ל-9%.

הניסיון להעלות מחירים נראה כחסר סיכוי. שולץ מבין, ככל הנראה, שכניעה ללחץ של פוליטיקאים תהיה טעות שממנה יהיה לו קשה לחזור. זאת משום שתגרום לאבדן אמון בתוכניתו, תוריד עוד את מחיר המניה, תגביר את הסיכון להשתלטות עוינת על החברה ותעלה את התשואה על אגרות החוב של החברה. כתוצאה מכך, היא גם תעודד את שתי סוכנויות הדירוג, מודי'ס וסטנדרט אנד פורס, להוריד את דירוגה של טבע לדירוג אג"ח זבל, ולהעלות את הריבית שטבע משלמת על הלוואות בנקאיות בסכום של 6 מיליארד דולר.

בעבר, יכלה המדינה להציע לטבע הטבות מס - אלא שכיום טבע נושאת על גבה מפעלים שחלקם מפסידים, כמו אלו בירושלים - וחלקם, כמו מפעל הקופקסון בכפר סבא, עומדים בפני קריסה ברווחיות נוכח אבדן הבלעדיות על המוצר.

בנסיבות אלו, ברור שלשולץ לא היתה כוונה ולא היתה יכולת לוותר על סגירת מפעל הטבליות בירושלים שגם בימיו הטובים, כאשר ייצר 5 מיליארד טבליות לשנה, הגיע לעלות של 15 דולר ל-1000 טבליות - פי 3 מעלות הייצור של מוצרים זהים בהודו. כיום, כאשר היקף הייצור של מפעל הטבליות בירושלים נמצא בירידה בעקבות המשבר בשוק האמריקאי, ברור שאין לו עתיד. טבע תיכננה לאחד אותו עם מפעל המשאפים, שאמור היה לייצר משאפים בטכנולוגיה החדשנית של טבע, Respiclick, אולם כשהתברר שאין ביקוש למוצר החדש - נגזר גורלו של האתר. שולץ זרק לפוליטיקאים עצם בדמות הויתור על סגירת אתר הייצור בנאות חובב שעובר תהליכי התייעלות - אולם לא יותר מזה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker