צניחת מחירי הסחורות והקשר לבנקים

לרשות הבנקים בעולם מכשירים פיננסים מתוחכמים והלוואות רעות, מה שלא מאפשר להם לבצע את הפעולה הבסיסית: ללוות ולהלוות כספים

אליאב קמחין
אליאב קמחין

המשקיעים ברחבי העולם צפו ביום רביעי בצניחה חופשית של מחירי הסחורות ובעקבותיהם בירידת מניות ממגזרי השקעה נרחבים כמו אנרגיה, כרייה, מתכות, חקלאות וכימיקלים, בשיעור של כ-12%-5%.

קרנות הגידור פועלות באמצעות הון עצמי נמוך ומינוף גבוה מאוד, הניתן להם באמצעות מערכת פיננסית. העלייה החדה בשנים האחרונות במחירי הסחורות - נפט, זהב, סחורות חקלאיות - נבעה מביקושים אמיתיים בעולם, אבל גם מהשקעות ספקולטיוויות של קרנות גידור מרחבי העולם שסחרו בחוזים עתידיים וגרפו רווחים אדירים.

המערבולת הפיננסית הנוכחית שהחלה עם משבר הסאבפריים, עברה לעולם האג"ח מגובי משכנתאות, ומשם התפשטה לידי מחנק אשראי ומחסור בנזילות (שהפיל השבוע את בנק ההשקעות בר סטרנס). מערבולת זו משנה עכשיו את עולם הבנקאות.

הבנקים בעולם מאופיינים במצב בו המאזן שלהם עמוס ומנופח במכשירים פיננסים מתוחכמים ובהלוואות רעות, שלא מאפשרים להם לבצע את פעילותם הבסיסית - ללוות ולהלוות כספים. הדרך להקטנת המאזנים ולהבראת מבנה ההון שלהם עוברת דרך צמצום המינוף לקרנות גידור ולהשקעות ממונפות אחרות.

נפילת מחירי הסחורות אתמול מסמלת מהלך בו מהדקים הבנקים את דרישת הביטחונות מקרנות גידור והקטנת האשראי הניתן להם. מהלך כזה מכריח את הקרנות להקטין פוזיציות פתוחות. ניתן לאפיין את הפוזיציות של קרנות הגידור כפוזיציית "קנייה" (לונג) לסחורות, ו"מכירה" (שורט) אקוויטי (מניות) - מהלך שמאפיין את שווקי ההון בעולם בחצי השנה האחרונה.

עליית מחירי הסחורות נגרמה גם בגלל ירידת ערך הדולר, מכיוון שמחירי הסחורות נקובים לרוב בדולרים. כך גם תהיה הדרך ההפוכה - ירידת מחירי הסחורות תלווה בעליית שער הדולר, תהליך אותו המתרחש כבר כיום בארץ ובעולם.

נפילתה של קרן הגידור של קרלייל בשבוע שעבר מצטרפת לאותו קו: הבנקים מעוניינים להפחית את החשיפה לעולם קרנות הגידור בכדי להגביר את הנזילות ולהפחית את הסיכון, והקטנת המינוף גוררת מימוש אגרסיווי של פוזיציות על מנת לספק את המזומן.

אם אכן זהו המצב, אתמול נפתח דף חדש בשוק ההון שעשוי להוריד בחדות את מחירי הסחורות, לשפר את מצבם של הבנקים ולהעלות את שער הדולר. האם צדקנו בהערכותינו? ימים יגידו.

אליאב קמחין הוא סמנכ"ל המחקר כוון בית השקעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker