לאחר שהבורסה פסלה את עסקת ישרס: שלמה אייזנברג מכר מניות בכ-169 מיליון שקל

ערד השקעות התקשרה כבר לפני כשבוע עם בנק מזרחי טפחות לבצוע עסקת החלף, שבמסגרתה נמכרו למזרחי טפחות כ-230 אלף מניות ישרס; אולם וועדת המדדים של הבורסה החליטה שלא לאשר את העסקה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אייזנברגצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

חברת ערד השקעות שבשליטת שלמה אייזנברג ושותפיו, וכן חברה הבת שלה חברת הנדל"ן ישרס , הפיצו אתמול בלילה כ-7.7% מישרס תמורת כ-169 מיליון שקל, ובהנחה של כ-2%-4% לעומת מחיר הבורסה של ישרס.

הפצת הבזק של מניות ישרס, שביצעה חברת החיתום אינפין שבבעלות יהונתן כהן, נועדה להשאיר את ישרס במדד ת"א 125 במסגרת עדכון המדדים הקרוב. את מניות ישרס רכשו גופים מוסדיים גדולים דוגמת הפניקס, מנורה, הראל, כלל ביטוח, מגדל.

במקור, ערד השקעות התקשרה כבר לפני כשבוע עם בנק מזרחי טפחות לבצוע עסקת  החלף (סוואפ), שבמסגרתה נמכרו למזרחי טפחות כ-230 אלף מניות ישרס (כ-4.4%), כשבין הצדדים סוכם כי חלק מהסכום יועבר לערד באופן מיידי וחלק בהמשך.

כמו כן, מנגנון עסקת סוואפ קבע כי במועד ההתחשבנות העתידי, במידה ומניית ישרס תהנה מעליית ערך נוספת, ערד היא זו שאמור ליהנות מכך, בעוד שאם מניית ישרס תרד, מי שיהנה מכך אמור להיות מזרחי טפחות.

ואולם, בסופו של דבר וועדת המדדים של הבורסה החליטה כי היא לא מוכנה לאשר את העסקות ולהחשיב את מי שירכוש את המניות הללו בתור החזקות הציבור. כך, אם לא היו נמכרות בשוק מניות ישרס, החזקות הציבור בה היו ממשיכות להישאר מתחת ל-30%. הודעה דומה לישרס קיבלה גם חברת הכשרת הישוב שבשליטת עופר נמרודי, שכבר ביצעה עסקה דומה בהיקף של כ-60 מיליון שקל.

בעקבות כך נאלצו ראשי ערד וישרס, יחד עם אינפין חיתום, למכור את מניות ישרס בעסקה מהירה. "עשינו פעולה לגיטימית שבעיני ההנהלה היתה לטובת בעלי המניות של ערד, אבל הבורסה בצעד חריג ביטלה רטרואקטיבית את הפעולה. בהמשך, בהתאם לביצועים של ישרס, נראה כמה נזק נגרם לבעלי המניות", אמר אייזנברג.

מלבד ישרס והכשרת הישוב, תוכננו עסקות דומות שבהן השתתפו חברות שונות ובהן דור אלון, פלרסם, אפריקה מגורים ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker