שולץ קיבל מענק של 20 מיליון דולר כדי לנפנף את ראש הממשלה

מנכ"ל טבע הסביר כי מרבית בעלי מניות החברה הם לא ישראלים, כי המפעלים בישראל יקרים - וכי התוכנית לפיטורי העובדים בטבע אינה פתוחה לדיון. ראש הממשלה לא הציע לו מענקים ולא איים בביטול הטבות מס

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו וקאר שולץ
בנימין נתניהו וקאר שולץצילום: אוהד צויגנברג
חגי עמית
חגי עמית

באווירה טעונה, ומבלי שאיש ירים את הקול, הסביר היום (ג') מנכ"ל טבע , קאר שולץ, לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו,כי תוכנית הפיטורים של טבע, שבה ייפלטו מהחברה 1,700 עובדים בישראל - אינה עומדת לדיון.

בפגישה השתתפו גם שר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה, אלי כהן, ושר העבודה והרווחה, חיים כץ, ועוד שבעה בכירים מהמשרדים שלהם. לצדו של שולץ היה האחראי על קשרי הממשל של החברה, מתי גיל.

0:00
0:00

שולץ הדני הצדיק בפגישה את המוניטין שדבק בו כ"איש הקרח", וייתכן שגם את הסיבה שבגינה זכה למענק חתימה של 20  מיליון דולר. הוא השיב באופן מנומס לטענות הבכירים הישראלים. מי שנכח בחדר העיד כי ניכר היה שהוא הגיע כשהתשובה השלילית מוכנה בפיו מראש, ולא סטה ממנה.

גם מהצד הישראלי לא נשלף שפן כלשהו מהשרוול, ואיש מהנוכחים לא ניסה להזהיר את טבע משלילת הטבות מס - להציע לה מענקים או להשתמש במקלות וגזרים אחרים.   

נתניהו היה הראשון שהציג את הטענות וניסה לדבר אל לבו של שולץ, כשהוא מזכיר את העובדה שטבע היא ספינת הדגל של המשק הישראלי, שהיא סמל בתעשייה המקומית, שהיא מעסיקה את מיטב ההון האנושי בישראל, ושמפעליה בבירת ישראל, ירושלים, סמליים אף יותר.

שולץ השיב שאין ביכולתו להשאיר את המפעלים פעילים, שעלויות התפעול של מפעלי טבע בירושלים גבוהות בעשרות אחוזים ממפעלים של טבע העושים את אותם דברים במקומות אחרים בעולם - ולכן אין בכוונתו לסגור מפעלים במקומות אחרים במקום בישראל. בתגובה ל"נימוקים הציוניים", הוא הזכיר כי מרבית בעלי המניות של החברה כיום הם אמריקאים – ושיעור האחזקה של בעלי מניות ישראלים בטבע הולך ויורד עם השנים . הוא הזכיר גם כי הוא אמנם הבטיח לנתניהו שמטה החברה יישאר בישראל וזהות החברה תישאר ישראלית – אך במקביל עליו לטפל במצבה התפעולי והפיננסי של החברה.

שולץ טען גם כי הותרת האתרים ההפסדיים של טבע פעילים תביא לכך שהחברה תיסגר בסופו של דבר, וכי כדי שטבע תוכל לפרוע את החוב שלה, לצמוח ולהרוויח ולעבור לתקופה טובה – עליה לסגור את המפעלים האלו.

אחרי נתניהו פנה לשולץ כחלון עם נימוקים דומים. גם הוא שמע שוב את אותם נימוקי הסירוב שקיבל ראש הממשלה. וכך גם השר כהן. בשורה התחתונה הבהיר שולץ  כי הדבר היחיד שביכולתו לעשות הוא לדאוג לכך שמפעל הטבליות בירושלים ייסגר בסוף  2019. גם במקרה זה מי שנכח בפגישה אמר כי שולץ אמנם הציג את מועד הסגירה הזו כנכונת שלו לפרוש את מספר המפוטרים ולעכב את מועד פיטורם – אבל הגיע גם עם ההחלטה הזו מבושלת הרבה לפני הפגישה.

בסוף הפגישה הוחלט בידי הנוכחים להקים צוות עבודה משותף לטבע, למשרד האוצר, למשרד ראש הממשלה ולמשרד העבודה והרווחה – שינסה להקל את המצב שבו ימצאו עצמם המפוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום