נתניהו לא שיכנע את מנכ"ל טבע: הפיטורים ייצאו לדרך, המפעל בירושלים ייסגר

החברה תסגור את המפעל בירושלים עד סוף 2019 ■ שולץ הסביר שללא ביצוע של התכנית לפיטורי 14 אלף עובדים, גוברת הסכנה להשתלטות עוינת על טבע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי מפעל טבע בהר חוצבים בירושלים
הפגנת עובדי מפעל טבע בהר חוצבים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

מנכ"ל טבע, קאר שולץ, דחה את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את סגירת שני המפעל של החברה בירושלים שמעסיק 1,100 איש ולסגור במקומו מפעלים בחו"ל. שולץ אמר לנתניהו ולשר האוצר משה כחלון בפגישה שהסתיימה בירושלים שהמציאות העסקית של טבע מחייבת פעולה מיידית ומשמעותית אשר תבטיח את עתיד החברה, וציין שללא נקיטת צעדים נמרצים בשבועות ובחודשים הקרובים גוברת החשיפה להשתלטות פוטנציאלית על החברה.

בעקבות דחיית הבקשה, תמשיך טבע בהליך ההדרגתי לסגירת המפעלים עד סוף 2019 כחלק מתוכנית הרה ארגון של החברה שפורסמה ביום חמישי שעבר ושבמסגרתה הודיעה טבע על כוונתה לפטר 14 אלף איש ולסגור בהדרגה עשרות מפעלים כדי לבצע אופטימיזציה ברשת התפעול של החברה. תוכנית הרה ארגון נדרשת כדי להתמודד עם חוב של 35 מיליארד דולר שרובו נצבר ברכישת חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 39 מיליארד דולר באוגוסט 2016. 

השבוע

פרק 8 | 19.12.2017

0:00
-- : --

שולץ אמר אחרי הפגישה: "אני מבקש להביע את הערכתי על התמיכה המשמעותית אשר קיבלה טבע מממשלת ישראל במשך השנים ותחת הנהגתו של ראש הממשלה נתניהו ועל הכרתה בתרומתה המרכזית של טבע למדינת ישראל.

"הצעדים הכלולים בתוכנית מיועדים לממש את שאיפתנו המשותפת לשמר את טבע כחברה גלובלית חזקה, אשר בסיסה בישראל. אנחנו נעשה זאת לטובת כל בעלי העניין שלנו, בכל העולם. כמנכ"ל של חברה אשר נמצאת בבעלות משקיעים גלובליים, עלינו לוודא שכל ההחלטות שאנו מקבלים נשענות על בסיס פיננסי וכלכלי.

"צעדים אלה כואבים, אך הם חיוניים להבטחת עתידה של טבע. אנו מחויבים ליישם את התוכנית בכל פעילויותינו הגלובליות - בארה"ב, באירופה, בשווקים הצומחים, וגם בישראל - באופן הוגן ומכבד".  לדברי שולץ, כדי שטבע תישאר חברה ישראלית שתמשיך ותצמח בישראל ו"בכדי שתרומתנו המשמעותית לכלכלת ישראל תימשך, יש קודם כל להציל את החברה".

שולץ חזר על המחויבות לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל, כולל את לשכתו, וכן לשמר נוכחות חזקה של מחקר ופיתוח ואת מרבית הייצור הקיים היום בישראל גם בעתיד.

תגובות: "רפיסות וכניעה של נתניהו"; "שולץ העדיף להתנהג כמו בריון"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "הודעתו של מנכ"ל טבע כי אין לו כל כוונה לחזור בו היתה צפויה, נוכח הרפיסות המבישה והכניעה מראש של הממשלה וההסתדרות כאחד במשבר טבע. הטרגדיה היא שבידי שני אלה היו ועדיין יש כלים אפקטיביים ורבי עוצמה לגונן על העובדים, אבל הם בחרו להפקיר אותם, תוך כסת"ח הדדי והעלמות מאזור האסון. מבין התרחישים שקאר שולץ וצוותו התאמנו עליהם לקראת המשבר, ישראל סיפקה להם את התרחיש הקל והמפנק ביותר, שהפתיע אפילו אותם. פשוט חרפה".

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, אמר כי "ראש הממשלה הוא לא יותר מאשר הולוגרמה. במכה אחת הוא הוכרע על ידי מנכ"ל טבע ועמד חסר אונים מולו. נתניהו חלש מול כולם וחזק רק כשזה נוגע לו אישית".

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר כי "אסור שהבריונות והסחיטה באיומים יעברו בישראל. קאר שולץ היה אמור להעריך את מאמציהם של ראש ממשלה ושלושה שרים לעסוק במשבר בחברת טבע, אך העדיף להתנהג כמו בריון. אם התנהלות שכזו תתקבל בחברה הישראלית - כל עובד ועובדת יפגעו מכך".

תגובת ההסתדרות לדברים שאמר בצהריים מנכ"ל טבע: "לממשלת ישראל אסור להיכנע לתכתיבים של מנכ"ל טבע ולהגיב בצורה רופסת. ההסתדרות תמשיך במאבק על צמצום מספר המפוטרים. על הממשלה להעביר בהקדם חקיקה שתשמור על מעמד האדם העובד ותקשר בין מערך המיסוי וההשקעות לבין התעסוקה בישראל. חברי דירקטוריון טבע צריכים לעשות לעצמם חשבון נפש".

חבר ועדת העבודה של הכנסת, ח"כ איציק שמולי: "מנכ"ל טבע פשוט משתין מהמקפצה על ראשה של כל המדינה. מצער שאפילו את ראש הממשלה הוא לא סופר ואפילו להגמיש במעט את תוכניתו אינו מוכן. הגיע הזמן שהממשלה תחדל מהגישה המתרפסת והכנועה ותלך למדיניות נחרצת יותר, לרבות מימוש שומת המס הריאלית של השנים האחרונות אחרי שטבע יורקת לבאר שממנה שאבה הון עתק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker