לעשות צחוק מרשות ני"ע ולצאת בשלום

ברשות ני"ע הענישו את לבייב בדרך מאוד יצירתית - העונש היה בעיקר תקשורתי. קנסות אמיתיים ניתן אולי למצוא על שמשות כלי הרכב של החברה

שרון שפורר

מי שעיין בדיווחים של אפריקה ישראל לבורסה אתמול נאלץ בוודאי לשפשף את עיניו: החברה שבשליטת לב לבייב דיווחה כי השלימה גיוס של 110 מיליון שקל בהנפקת ניירות ערך מסחריים, וזאת על אף שרק שלשום זעקו כותרות העיתונים: "רשות ניירות ערך מענישה את לב לבייב: אפריקה ישראל לא תוכל לגייס עד אמצע אפריל".

העונש היה על כך שלבייב שוב "ציפצף" על הרשות בשבוע שעבר, כשהצהיר כי אפריקה היא "המציאה הכי גדולה היום בשוק" והקפיץ את המניה - ואת הרשות.

אלא שברשות הענישו את לבייב שלשום בדרך מאוד יצירתית. העונש של הרשות היה בעיקר תקשורתי. כותרות העיתונים לגבי הוראת הרשות דמו לרגע למודעת פרסומת מן השורה: באותיות הגדולות נרשם המבצע לקונים - "אסור להנפיק ניירות ערך לציבור", במקרה שלנו. אבל החלק החשוב באמת נמצא באותיות הקטנות, ליד הכוכבית.

במקרה של לבייב גרמו הסייגים בפועל לביטול האפקטיוויות של הענישה. בכוכבית של לבייב נאמר כי האיסור תקף להנפקות לציבור בלבד, אך אינו כולל הנפקות למשקיעים מוסדיים שמנהלים את כספי הציבור, ובכלל זה ההנפקה מתוכננת של ניירות ערך מסחריים בהיקף של עד 600 מיליון שקל בחודשים הקרובים.

הנפקת ניירות הערך המסחריים של לבייב לא היתה מפתיעה. היא תוכננה זמן רב לפני כן.

הרשות מפרידה בין המשקיעים הקטנים מהציבור לבין המוסדיים. אבל גם המוסדיים - קופות הגמל וקרנות הנאמנות, הם ציבור. מאחורי כל גוף מוסדי נמצאים משקיעים קטנים.

למעשה, היתה זו פעם נוספת שבה נחשפה אוזלת ידה של הרשות: נביחות שמתריעות על עיכוב גיוסים והטלת קנסות מצד אחד, אבל מצד שני גם מציאות בלתי נושכת שבה מעכבים חלק מההנפקות שכלל אינן מתוכננות, מתירים הנפקות מתוכננות, וקנסות אמיתיים ניתן אולי למצוא על שמשות כלי הרכב של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker