מניית טבע לאחר ההתייעלות: מה אומרים האנליסטים בחו"ל?

הפיטורים האגריסיביים בטבע הפיחו חיים במניה החבוטה, שקפצה ב-19% והשלימה זינוק של 65% מהשפל אליו הגיעה לפני חודשיים ■ לאחר שהשוק יישר קו עם התוכנית - האם עוד יש הזדמנות במניה?

גיא ארז
גיא ארז
מפעל טבע בהר חוצבים, היום
מפעל טבע בהר חוצבים

חשיפת תוכנית ההתייעלות של טבע דחפה מעלה את מניית החברה, שרשמה קפיצה נאה מאז נפלה לשפל של 15 שנה. המשבר אותו חווה החברה בשנתיים האחרונות, שמעלה ספק בדבר יכולות החברה לשרת את חובות העתק שלה, הביא את המניה לקריסה של 80% בתוך שנתיים וחצי. אבל טבע מצאה תחתית.

מניית החברה, שנפלה בתחילת החודש שעבר למחיר של 13.8 דולר למניה בלבד, זינקה מאז ב-65%. זאת, כאשר מינויו של קאר שולץ למנכ"ל החברה, הערכות השוק בדבר תוכנית הקיצוצים שיציג ובהמשך התגובה החיובית של השוק לכמות הפיטורים העצומה מעלים את שוויה בשוק ל-18.8 מיליארד דולר. זאת, לעומת שווי של כ-70 מיליארד לפני כשנתיים וחצי.

0:00
0:00

לאחר הצגת התוכנית ביום חמישי שעבר, ו"התיישרות" השוק עם ההערכות בדבר שווי החברה המעודכן – נסחרה המניה אמש בניו-יורק ביציבות. המניה ירדה ב-0.5% והמשיכה לרכז מחזור גבוה מהממוצע בה, וזאת לאחר ניתור של 18% בימים חמישי ושישי.

מה חושבים האנליסטים בחו"ל על מניית טבע כעת? באפליקציית TheTrade שבאתר TheMarker, בשיתוף עם TipRanks, בדקנו את ההמלצות המעודכנות ביותר על תמחורה של החברה. לפי שעה, האנליסטים בוול-סטריט לא צופים הזדמנות השקעה במניית החברה במחירה הנוכחי, לאחר העליות החדות שנרשמו לאחרונה. מרבית האנליסטים ממתינים להתפתחויות נוספות בחברה, וממליצים עליה ב"החזק".

רק ב-TheTrade: המניות שקונים האנשים שמרוויחים עשרות אחוזים בשנה

מחיר היעד הממוצע שקבעו האנליסטים המסקרים את טבע עומד על 17.67 דולר למניה, הנמוך ב-4.6% ממחירה בניו-יורק.  מתוך 13 המלצות אשר פורסמו בשלושת הימים האחרונים (לאחר פרסום תוכנית ההתייעלות), 11 היו "החזק", אחת "קנייה" ואחת "מכירה''. בבחינת ''קונצנזוס האנליסטים'', כלומר, בכמות גדולה יותר של סקירות שפורסמו לאחרונה התמונה דומה. 14 המלצות "החזק" 3 המלצות "קנייה" ו-2 "מכירה".

ההמלצות הטריות ביותר עודכנו אתמול, ושתיהן בהמלצת "החזק". למרות זאת, הפער בין מחירי היעד של ההמלצות משמעותי. מארק גודמן מ-UBS חזר על המלצתו הניטרלית, אך העלה את מחיר מ-12 דולר ל-20 דולר. מנגד, לויס חן, מ "Cantor Fitzgerald'' קבע למניה מחיר יעד של 10 דולר בלבד, נמוך ב-46% ממחירה בשוק. 

גודמן, האופטימי יותר לגבי עתיד החברה, העלה את מחיר היעד בעיקר בשל קיצוצי החברה, אשר גדלו ב-3 מיליארד דולר בהשוואה לאנליזה הקודמת שלו, ויתרמו לרווח התפעולי של החברה – למרות הקיטון בהכנסות.

TheTrade מאפשרת לבחון את ביצועי ההמלצות בפועל של האנליסטים הממליצים. כך, היצמדות לגודמן וחן הייתה מניבה בשנה האחרונה תשואה עגומה. "התיק" של גודמן הניב תשואה של 1.1% בלבד בשנה החולפת עם 48% אחוזי הצלחה בלבד, ואילו חן השיג תשואה שלילית של 8.4% עם 40% הצלחה בלבד. לכן דירוגם של השניים עומד על 2.5 ו-0, בהתאמה, מתוך 5 כוכבים.

חיפוש אחר אנליסט בעל 5 כוכבים יעלה את האנליסטית אירינה ריבקינד, לה תשואה שנתית של 15.4% אך 51% הצלחה בלבד. ריבקינד, מ- Mizuho Securities העניקה מחיר יעד של 16 דולר, הנמוך ממחיר השוק. האנליסטית החמיאה לתוכנית הקיצוצים של טבע, אך התאכזבה מהיעדר הערכות לגבי הכנסות החברה.

בתוך כך, מניית טבע נחלשת הבוקר בכ-1.5% בבורסה בת"א, בשל פער ארביטראז' שלילי לאחר שירדה אמש בניו-יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker