האחים טופז מתעניינים ברכישת מפעלי טבע בקרית שמונה ובאשדוד - במאות מיליוני שקלים

דן ושמואל טופז מגבשים קבוצה לרכישת הבעלות בחברה הבת של טבע שבקריית שמונה ובאשדוד ■ נראה שהאחים טופז מעריכים שניתן להגדיל את המכירות של טבע מדיקל, ובעיקר של מפעל מיגדה בקריית שמונה, ולשמור על קצב צמיחה מהיר של 10%–15% בשנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל מיגדה של טבע בקרית שמונה. משווק ל–25 מדינות

דן ושמואל טופז, המייסדים של חברת המ־לט ולשעבר בעלי השליטה בה, מגבשים קבוצה עם ענקית ציוד רפואי רב־לאומית, לרכישת הבעלות בחברת טבע מדיקל מידי חברת טבע, בסכום המוערך במאות מיליוני שקלים.

טבע מדיקל היא חטיבה בטבע ישראל, שעוסקת בשיווק ציוד רפואי ושירותים רפואיים לבתי חולים, קופות חולים וחולים פרטיים, כולל מכשור רפואי לבתי חולים, תמיסות עירוי, אינקובטורים לפגים, מכשור תומך לחדרי טיפול נמרץ, מוצרי אנטיספטיקה, מכשור מתקדם למעבדות דיאגנוסטיות, מכשור למכוני דיאליזה, תמיסות להזנה תוך־ורידית, שירותי אחיות ביתיים ושירותי דיאליזה בקהילה.

טבע מדיקל, שמחזור המכירות השנתי שלה מוערך ב–100–120 מיליון דולר בשנה, פועלת בשני אתרים: באשדוד, שבו החברה מעסיקה 150 עובדים; ובקריית שמונה, באמצעות חברת מיגדה, שמעסיקה 250 עובדים. מיגדה מייצרת ציוד למעבדות ומוצרים רפואיים מתכלים. המוצר המוביל שלה הוא טבעדפטור, שהיא מערכת להגנה על רוקחים ואחיות מפני חשיפה לתרופות מסוכנות, בדרך כלל תרופות נגד סרטן, שעלולה להתרחש באמצעות מגע או שאיפה, ושאדם בריא, ובעיקר נשים הרות, עלול לסבול מתופעות לוואי חמורות.

מכירות המוצר מסתכמות, לפי טבע, בעשרות מיליוני דולרים בשנה, והוא משווק ל–25 מדינות. מכירות המוצר צומחות בעשרות אחוזים בשנה, כתוצאה מהמודעות הגוברת בצורך בהגנה על צוותים רפואיים, והחמרת הרגולציה בנושא החשיפה של צוותים רפואיים לחומרים מסוכנים.

שמואל ודן טופז. "יש לנו ידע ויכולות ניהול"

נראה שהאחים טופז והחברה הרב־לאומית מעריכים שניתן להגדיל משמעותית את המכירות של טבע מדיקל, ובעיקר של מיגדה, ולשמור על קצב צמיחה של 10%–15% בשנה לאורך שנים. זאת, כתוצאה מהפרישה הגיאוגרפית של החברה הרב־לאומית, ולניצול הנכסים שנבנו בטבע מדיקל ובמיגדה לאורך שנים רבות, כמו איכות ייצור ועמידה בתקני ייצור בינלאומיים. לפי הערכות, טבע מדיקל אמורה לייצר רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 12%–15% מהמחזור.

המ־לט הוקמה ב–1950 בידי אביהם ניצול השואה של דן ושמואל טופז כבית מלאכה לפרסות נעליים, שיוצרו במכבש מקופסאות מזון. החברה התקדמה בהדרגה לייצור של צנרת ביתית, ואחר כך לתעשייה הצבאית ולתעשייה הפטרוכימית. רק בשנות ה–90 חדרה החברה לשוק המוליכים למחצה, ורכבה על הגאות בו באותן שנים.

כיום החברה מייצרת מחברים, ברזים ושסתומים בשני תחומים: למערכות פיקוח ובקרה בתעשיות שונות, בהן כימיקלים, נפט וגז, מזון ונייר; וגם למערכות הובלת גזים אולטרה טהורים בתעשיית המוליכים למחצה ובתעשיות אולטרה נקיות אחרות. דן ושמואל טופז מכרו את השליטה בהמ־לט בינואר 2004 לחברת דיסקונט השקעות שבשליטת אי.די.בי, לפי שווי חברה של 40 מיליון דולר, ששיקף מחיר מניה של 12.8 שקל. אי.די.בי מכרה את השליטה בהמ־לט לקרן פימי (60%) לפי שווי חברה של 110 מיליון דולר. כיום המ־לט נסחרת בשווי של 282 מיליון דולר, לאחר שחילקה דיווידנדים בסכום מצטבר של 30 מיליון דולר, 18 מיליון דולר מסכום זה לקרן פימי.

מהאחים טופז נמסר בתגובה: "יש לנו את כל הכלים הרלוונטיים — ידע, יכולות ניהול והיסטוריה מקצועית הנחוצים לשימור תעשייה בת־קיימא בישראל. אנחנו מאמינים כי התעשייה היא המנוע המרכזי בצמיחת המשק הישראלי זה שנים, ונפעל לשימור כוח זה, תוך שימור קשרים וחיבור לשותפים אסטרטגיים בינלאומיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker