עצמאים, נותרו לכם עשרה ימים לבחור: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל

חוק פנסיה חובה לעובדים עצמאים, שנכנס לתוקף בתחילת 2017, מחייב אותם להפריש מהכנסתם עבור הפרישה לגמלאות, בדומה לשכירים ■ עובדים שלא יעמדו בחובה זו ייקנסו על ידי המדינה, יחויבו בגין השנה כולה ויאבדו את הטבות המס המגיעות להם

הילה חגואל
עשרות אגורות
צילום: אורן זיו

ינואר 2017 הביא עמו בשורה לעובדים ועובדות עצמאים, אז נכנס לתוקף חוק פנסיה חובה. החוק, שקיים עבור שכירים מתחילת 2008, מחייב אותם בהפרשה מהכנסתם לאחד ממוצרי החיסכון לגיל פרישה. חיסכון זה יומר לקצבאות עם הפרישה, ויאפשר לפורשים הכנסה בגמלאות, בנוסף לקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי.

לפי החקיקה, כל עוסק מורשה או עוסק פטור שעובד חצי שנה וגילו בין 21 ל–55 — חייב בהפרשה פנסיונית. ההסבר העיקרי לחובת הפרשה זו הוא הרצון בהשוואת תנאי ההעסקה והחיסכון הפנסיוני של שכירים ועצמאים. מאז ינואר מחויבים גם שכירים להפרשה חודשית מינימלית של 18.5% (הפרשת עובד 6%, הפרשת מעביד 6.5% והפרשות לפיצויים 6%–8.33%).

עד ינואר קיבלו עובדים עצמאים תמריצים במיסוי להפרשה לקרן השתלמות וקופת גמל. כעת, עם החלת חוק פנסיה לעצמאים, הם מחויבים להפריש 16% משכרם. עצמאים שהכנסתם נמוכה מ–5,500 שקל, שהוא שכר המינימום, מחויבים להפריש רק 4.5%.

חוק הפנסיה מכיל גם מעין קופה קטנה לתרחישים של אבטלה וסגירת עסק. עצמאים אינם מכוסים בביטוח אבטלה כמו שכירים, אבל הפרשה למכשיר חיסכון תאפשר להם למשוך במקרה הצורך ועם אישורים מתאימים מעין "דמי אבטלה". עצמאים שסגרו את העסק יוכלו למשוך דמי אבטלה בשתי חלופות, ואת הנמוכה מהן: שליש מהחיסכון שצברו, או שלוש פעמים "משכורת" בגובה שכר המינימום — חלופה שקיימת לעצמאים שהפקידו לפחות שנתיים מתוך שלוש השנים שחלפו.

במקביל לשני שינויים אלה בוצעו שינויים גם בשיעורי הביטוח הלאומי, ועיקרם הפחתה בשיעורי הביטוח הלאומי לשכירים. שכן עד תחילת 2017 עצמאים שהכנסתם מגיעה עד כפעם וחצי השכר הממוצע במשק (9,543 שקל ב–2016) מפרישים דמי ביטוח לאומי בשיעורים גבוהים יותר משכירים ברמת הכנסה מקבילה. 

חיסכון פנסיוני לעצמאים

איזה מוצר פנסיוני כדאי לבחור?

הדבר הראשון שעצמאים שעדיין אינם מפרישים לפנסיה נדרשים לעשות הוא לבחור את סוג החיסכון. יש שלושה מוצרים בתחום זה: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וקופת גמל.

המכשיר הרווח ביותר הוא קרן הפנסיה, שמאפשרת חיסכון פנסיוני לצד ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח שארים, המעניק קצבאות לשאריו של המבוטח במקרה מוות. עלויות הביטוח בקרן נחשבות לזולות מביטוחים שרוכשים עצמאית. מסיבה זו המדינה מתמרצת חיסכון לקרן פנסיה עם הנפקת אג"ח מיועדות, המרכיבות 30% מתיק החיסכון ומעניקות תשואה גבוהה וקבועה של 4.86%. כמו כן, דמי הניהול בקרן נחשבים נמוכים.

ההפקדות השוטפות שומרות על הכיסוי הביטוחי בקרן פנסיה. אם אין הפקדה שוטפת, העמית יכול לאבד את זכויותיו, שכן ביטוחים אלה מתבטלים אם לא בוצעה הפקדה חמישה חודשים רצופים. החסרונות בקרן הם שיש בה מנגנון ערבות הדדית, שעלול לפגוע בחיסכון של המבוטח — למשל, אם יש אירועים ביטוחיים רבים. חיסרון נוסף הוא שתקנות הקרן אינן פועלות כחוזה, ועשויות להשתנות ולשנות את הזכויות שצבר החוסך.

ביטוח המנהלים, בניגוד לקרן הפנסיה, נחשב לחוזה והזכויות בו קבועות, אך נחשב יקר יותר בשל עליות הביטוחים, שאינן מסובסדות, ודמי הניהול הגבוהים. חיסכון בקופת גמל מאפשר חיסכון טהור — ללא מרכיבים ביטוחיים. חיסכון כזה מתאים למי שאינו מתקבל לקרנות בשל מצבו הבריאותי או למי שאינו מעוניין במנגנון ההדדיות.

מאז יוני אפשר לבצע פעולות פנסיוניות, לרבות הצטרפות לגופים באופן ישיר. בכל אתר של קרן פנסיה ניתן להצטרף באופן מהיר. עם זאת, ההצטרפות מצריכה מידע מקדים לגבי המסלולים שמתאימים לחוסך, רמת הסיכון בתיק והמרכיבים הביטוחיים הדרושים. חוסכים שאינם מתמצאים בפרטים יכולים לעשות זאת דרך סוכן, שיתאים להם תוכנית בהתאם לנתונים, בהתבסס על שאלות מקדימות מולו.

חוזה אישי או ערבות הדדית?

בלי ביטוחים מיותרים ובלי דמי אבטלה

הנה כמה כללים שכדאי לפעול לפיהם בהתנהלות עם החיסכון הפנסיוני:

1. חשוב להתחיל לחסוך מוקדם ככל האפשר.

2. חשוב לבדוק שהביטוח מתאים למבוטח, ואינו כולל סעיפים מיותרים — למשל, רווק לא צריך ביטוח שארים.

3. רצוי להכיר את הטבות המס ולמצות את הזכויות. כך למשל, כל הפקדה לקופת גמל לקצבה מקבלת זיכוי של 35%, ותקרת ההפקדה המזכה היא 17.2 אלף שקל בשנה. המדינה מעודדת גם חיסכון לטווח קצר בקרן השתלמות. לאחר שש שנים הקרן נזילה, ועצמאי נהנה מהטבות בקרן השתלמות מקבל עד 4.5% מההפקדה כהוצאה מוכרת. כלומר, הסכום מוכר כהוצאה עסקית ומפחית את גובה מס ההכנסה. בכל שנה ניתן להפקיד עד 18,240 שקל, ובכך ליהנות מפטור על מס רווחי הון, להבדיל ממוצרי חיסכון אחרים שגובה המס בהם הוא 25%.

4. כשבוחנים את ביצועי הקרן לצד התשואות, יש לבחון דמי ניהול ועודף או גירעון אקטוארי. דמי הניהול נמוכים בקרנות הפנסיה, ונמוכים אף יותר בקרנות מסוג ברירות מחדל. בנוסף, קרן פנסיה בנויה על ערבות הדדית, שמשמעותו היא שגירעון או עודף אקטוארי נגרעים או נוספים לנכסי הקרן. גירעון אקטוארי הוא מצב שבו סך ההתחייבויות של הקרן לחוסכים גדול מסך ההון הצבור בה. גירעון יכול להיווצר מריבוי תביעות ביטוח מוצדקות.

5. הימנעו ממשיכת "דמי האבטלה", אלא אם אין ברירה. משיכת כספים אלה עד 12.2 אלף שקל בשנה (נכון ל–2017) פטורה ממס, אך גריעת הסכום פוגעת ישירות בחיסכון הנצבר ולכן מקטינה את הקצבה הצפויה בגמלאות.

6. אל תתעלמו מחובת ההפרשה. עצמאי שלא ישלם ייקנס ב–500 שקל, יחויב בגין ההפרשות ל–2017 ולא יוכל ליהנות מהטבות המס. החקיקה נולדה לאור נתונים שהציגה הלשכה המרכזית לסטיסטיקה: נכון לתחילת 2017, חלק גדול מהעצמאים, בפרט ברמות הכנסה נמוכות ובינוניות, אינו מפריש תשלומים לחיסכון פנסיוני.

הכותבת היא סוכנת פנסיונית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker