"מניות הנפט חזרו להיות מעניינות, אך בהשקעה במניות התרופות צריך להיזהר"

ערן כהן, מנהל השקעות חו"ל בבית ההשקעות מור, מסמן את המגזרים שלהערכתו יתחממו בשנה הקרובה - ואת אלה שדווקא יתקררו

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קידוח במפרץ מקסיקו
צילום: VIA BLOOMBERG NEWS

מי שמכין את תיק ההשקעות שלו לשנת הכספים הקרובה צריך להחליט איזה משקל הוא נותן לאג"ח ואיזה למניות, בהתאם לרמת הסיכון הרצויה מבחינתו. האג"ח נחשבות בדרך כלל לחלק הסולידי של תיק ההשקעות, ואילו המניות לחלק המסוכן — ולכן אמורות לפצות על כך בתשואה גבוהה יותר.

כדי לברור את המניות הנכונות, צריך לבחור בענפים שבהם יש מניות עם פוטנציאל לעליות. אלה לא בהכרח הענפים שהיו חזקים בשנה האחרונה, אלא אלה שצפויים ליהנות ממגמות מאקרו־כלכליות, משינויים במאפייני הצריכה או מהבשלה של תהליכים חברתיים. צריך לדעת גם מאילו תחומי פעילות להימנע, מכיוון שמחירי המניות בהם עלו בחדות ומיצו את פוטנציאל העליות, או בגלל השפעות שליליות חיצוניות.

לניתוח מפורט על ענף הנפט והגז לחצו כאן

בבית ההשקעות מור סבורים כי מגזר התעשייה צריך לקבל משקל יתר בתיק ההשקעות, כלומר משקל הגבוה מזה של המגזר במדד היחס. "תחום זה נהנה מהתאוששות בביקושים ברחבי העולם, לצד עלייה בניצולת התפוקה, שתורמת לרווחיות", אומר ערן כהן, מנהל השקעות חו"ל במור. "להערכתנו, המיקוד צריך להיות בחברות חזקות בכלכלות המובילות בעולם — ארה"ב, גרמניה שבה התעשייה מפגינה חוזק ויציבות, סין ויפן, שנהנות גם הן ממגזר תעשייתי חזק".

כהן גם סימן מניות ספציפיות בתחום: חברת מוצרי הבנייה מוהוק ויצרנית הצבעים שרווין וויליאמס בארה"ב; בגרמניה, חברת קובסטרו, שפוצלה מענקית התרופות והכימיקלים באייר ועוסקת במוצרי פלסטיק; וכן יצרניות קרטונים כמו ווסט־רוק האמריקאית, שניהנות מהעלייה במסחר הגלובלי שמזניקה את הביקוש לאריזות.

במור ציינו כי מניות הנפט והגז לא היו מעניינות להשקעה עד לאחרונה, אך הם מעריכים כי המגזר צפוי לבלוט ביחס לאחרים. הסיבה היא עליית מחיר הנפט לאזור ה–60 דולר לחבית. "בשנים החלשות עברו המניות במגזר הקזת דם שריסנה את תאבונן של ההנהלות לקדוח עוד ועוד חורים באדמה. כך שכיום הביקוש וההיצע מאוזנים הרבה יותר, וכך גם המחיר לחבית", אומר כהן. לדבריו, למדינות שתלויות במחירי הנפט, כמו ונצואלה, רוסיה וסעודיה, יש אינטרס שמחיר הנפט יישאר 60–70 דולר לחבית.

כהן סבור שהביקושים לנפט ימשיכו להשתפר בגלל ההתאוששות הכלכלית הגלובלית. כמו כן, בגלל חשש להפרעות בצד ההיצע, בעיקר במדינות לא יציבות, כהן מציין ש"פרמיית הסיכון הפוליטי חזרה, ולכן המגזר יתפקד טוב יותר להערכתנו, לאחר שלוש שנים של דשדוש. חברות מעניינות במגזר הן בין היתר נובל אנרג'י ורויאל דאץ' של".

"מניות התרופות מיצו את פוטנציאל העליות"

חברות התרופות סבלו בשנתיים האחרונות מירידות מחירים חדות, בין השאר בגלל לחץ מחירים בשוק האמריקאי. כהן מציין כי בתחילת 2017 הגיעו המניות למחירים אטרקטיביים ונוצרה הזדמנות גדולה בהשקעה במניות. עם זאת, לאחר עליות בשנה האחרונה, מיצו המניות את פוטנציאל ההזדמנות, ובמור מעריכים כי מניות התרופות והביוטק לא יפגינו ביצועי יתר. לכן הורידו את ההמלצה ל"משקל חסר".

"יש בכל זאת חברות שלהערכתנו יש לשים אליהן לב במגזר, כמו ג'ונסון אנד ג'ונסון", אומר כהן. "אנו מעריכים שזוהי החברה האיכותית בתחומה, ורמת הפגיעות שלה נמוכה יחסית לתחום, היות שהסיכון שלה מפוזר בין פעילות בתחום התרופות לתחום המכשור הרפואי".

תחום נוסף שבמור מעריכים כי יניב תשואת חסר הוא הצריכה הבסיסית, שכולל למשל יצרניות מזון או מוצרי ניקוי. הסיבה במקרה זה שונה. "הביקושים למוצרים אלה יציבים למדי, ללא קשר למצב השוק", מסביר כהן. "בזמנים של התאוששות כלכלית גלובלית, חברות אלה מציגות ביצועי חסר ביחס למגזרים אחרים, שהביקושים להם עולים בקצב מהיר יותר — וכך יהיה להערכתנו גם הפעם. רוב המניות האלה נסחרות במחירים גבוהים למדי, מאחר שבעבר הן היו תחליף דיווידנד בסביבת הריבית הנמוכה, כך שכעת המחיר יקר למדי, והאטרקטיביות, לעומת זאת, נמוכה יותר".

במגזר הצריכה הבסיסית כהן מציין מניה מומלצת אחת — שטראוס הישראלית. לדבריו, "למרות כל הנאמר על הצריכה הבסיסית, אנו אופטימיים לגבי שטראוס מכיוון שהיא נהנית מחשיפה מצוינת לשווקים מתעוררים שצומחים בעוצמה, למשל למים בסין דרך תמי 4 ולקפה בברזיל ובמזרח אירופה; ויש לה פעילות יציבה וחזקה בישראל ובארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker