מאיר שמיר במגעים לרכישת בזק

לפי הערכות, הסיכויים ששמיר ושותפיו ישתלטו על יורוקום וישאירו את אלוביץ' עם החזקות מיעוט - אינם גבוהים ■ גם אם יגובש הסדר חוב ליורוקום, הבנקים עלולים לספוג תספורת של 500-300 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר שמירצילום: דניאל צ'צ'יק
מיכאל רוכוורגר

איש העסקים מאיר שמיר, יחד עם משקיעים זרים, בוחן את רכישת השליטה בחברת התקשורת בזק במסגרת הסדר החוב שמנסה בימים אלה לגבש חברת יורוקום. יורוקום, שבשליטת שאול אלוביץ', חייבת לבנקים ולגופים מוסדיים כ-1.5 מיליארד שקל.

נכון להיום, הסיכויים ששמיר ושותפיו אכן יבצעו את העסקה וישתלטו על יורוקום וכך ישאירו את אלוביץ' עם החזקות מיעוט, אינם גבוהים במיוחד. בכל מקרה, גם אם יגובש הסדר חוב, הבנקים עלולים לספוג תספורת של כ-500-300 מיליון שקל.

בהתאם לכך, אם לא יחולו התפתחויות בימים הקרובים, ינקוט בנק הפועלים - שהציב ליורוקום אולטימטום שפג אתמול לפרוע את מלוא חובה כלפי הבנק בסך כ-500 מיליון שקל - בצעדים משפטיים נגד יורוקום, ולמעשה יזיז את אלוביץ' הצדה לגמרי.

הפועלים, המנוהל על ידי אריק פינטו, דורש גם כי אלוביץ' יזרים כ-150 מיליון שקל כתנאי מקדים לגיבוש הסדר החוב. עד לאחרונה אלוביץ', שלא העניק ערבויות אישיות כנגד החובות של יורוקום, התנגד לדרישה זו של הזרמה חיצונית. ואולם באחרונה הבנקים הסכימו כי ההזרמה תגיע לא רק מאלוביץ' אלא גם ממשקיעים חיצוניים.

שמיר הנו בעל שליטה בחברת החזקות מבטח שמיר , הנסחרת בבורסה בת"א לפי שווי שוק של כ-680 מיליון שקל ומשקיעה בתחומי תעשייה, תקשורת, היי-טק ונדל"ן. בעבר היתה מבטח שמיר בעלת שליטה לצד קרן אייפקס בקונצרן המזון תנובה - החזקה שמבטח שמיר מימשה במארס 2015 ברווח נאה לפני מס של כ-570 מיליון שקל. מאז מבטח שמיר ביצעה השקעות בקרנות וחברות שונות בסכומים לא מהותיים, וכן המשיכה לחפש השקעה גדולה כמו רכישת תע"ש ועוד.

מלבד הפועלים, יורוקום תקשורת חייבת כ-600 מיליון שקל לבנק דיסקונט וכ-200 מיליון שקל לבנק הבינלאומי . החוב של יורוקום נדל"ן ה בהיקף של כ-240 מיליון שקל הנו למזרחי טפחות, פסגות, כלל ביטוח, מנורה מבטחים ואלטשולר שחם. גם בנק לאומי חשוף בכ-12 מיליון שקל לחובות של חברות התפעוליות של יורוקום, ובאחרונה אף שלח הבנק מכתב התראה ליורוקום לגבי העמדת החוב לפרעון מיידי.

אמנם בשנים האחרונות יורוקום איבדה כ-700 מיליון שקל עקב התרסקות של שני לוויינים של חלל תקשורת , וחוב זה שבחלקו העיקרי כבר הופרש, לא מאיים על יציבות הפועלים - אך עדיין מבנקאים בכירים בבנק הגדול במדינה, כמו הפועלים, ניתן היה לצפות כי ידאגו להצטייד בביטחונות טובים יותר.

ייתכן שזו אחת הסיבות להתנהלות האגרסיבית של הפועלים, ואפשר שהיא נובעת גם מכך שבהפועלים לא מוכנים להשלים עם זה שדיסקונט, שלא ממהר לשבור כלים מול אלוביץ', מחזיק בשעבודים טובים יותר — כמו 3.5 מיליון מניות של אינטרנט זהב בשווי שוק של 100 מיליון שקל, בבית ירוקום במתחם הבורסה ברמת גן בשווי של 80–100 מיליון שקל, ובכשליש משעבוד שוטף על החברות התפעוליות.

הפועלים מנסה בחודשים האחרונים להוביל להסדר שבו ישונו הביטחונות, כך שהם יהיו פרי פאסו (בהתאם לחלקו היחסי בחוב) של כל אחד מהנושים. דיסקונט מתנגד בתוקף לדרישת הפועלים.

מכל מקום, קבוצת יורוקום נמצאת במצב פיננסי קשה. השווי הנכסי הנקי הסחיר שלה (NAV) — הפער בין שווי השוק של הנכסים לבין שווי ההתחיבויות, הכולל גם הוצאות הנהלה וכלליות מהוונות, וכן החזר אפשרי של כסף לבזק בגין עסקת yes — שלילי, ומוערך במינוס 400 מיליון שקל, לפחות. גירעון מהותי כזה מגדיל את הסיכוי שהבנקים יפעלו להשתלט על יורוקום. עם זאת, סביר להניח שמהלך כזה לא יבטיח להם ריקברי (הכנסות בגין גביית חובות שנמחקו בעבר) גבוה יותר, לעומת החלופה של הגעה להסדר ומימוש נכסים שלא תחת לחץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker