הפלופ של אפולו פאוואר: כריית מטבעות שנתית בשווי 130 דולר בלבד

החברה, המפתחת מוצרים ופתרונות טכנולוגיים בתחום האנרגיה הסולארית לשימושים שונים, דיווחה כי הצליחה לכרות מטבע אתריום באמצעות המערכת הסולארית שלה ■ מניית החברה טסה ביותר מ-50% בבורסה, אך נראה כי התלהבות המשקיעים מוקדמת עם חשיפתם של פרטים נוספים

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
איתריום
צילום: בלומברג

טרנד הכרזתן של חברות ציבוריות על ''כניסה לתחום הבלוקצ'יין'' נמשך - והסוחרים מסתערים על מניותיה של כל חברה המשתמשת במילים אלו בדיווחיה. לאחר משאבי טבע , פנטזי נטוורק ו אפליי (שהדגישה כי היא פונה ללקוחות בתחום הבלוקצ'יין ולא תפנה למסחר במטבעות), היום (ב') זו חברת אפולו פאואר , שמניותיה מזנקות כעת בבורסה. מילת ה''בלוקצ'יין'' טרם אכזבה את בעלי החברות שהשתמשו בה בדיווחיה - אך ניתן לתהות האם כך גם ירגישו המשקיעים לאורך זמן.

החברה, שבשליטת וסטאר אחזקות (23%, על ידי ישי מור ויוסף שבח) דיווחה הבוקר כי היא ערכה ''ניסוי מוצלח'' בכריית מטבעות וירטואליים מבוססי בלוקצ'יין באמצעות המערכת הסולארית אותה היא מפתחת. מבדיקת TheMarker עולה כי הניסוי בוצע ביום שישי האחרון וארך בין חצי שעה לשעות בודדות בלבד. בניסוי הצליחה החברה לכרות מספר שברירי איתריום בשווי שאינו מהותי. מניות החברה עולות כעת בכ-30% "בלבד" במחזור מסחר של 20 מיליון שקל, כאשר מוקדם יותר רשמו עליות של כ-130%.

עדכון: החברה שחררה עדכון לדיווח הראשוני, לפיו שווי האיתריום שכרתה החברה עומד על 4 סנט בלבד (0.000054 איתריום). גם כרייה שתתבצע במשך שנה לא צפויה לגרום למחזיקים במערכת להתעשר יתר על המידה: "על בסיס נתוני הניסוי, ניתן לכרות באמצעות המערכת הסולארית אתריום בכמות שוות ערך לכ-35 דולר ליום עבודה" וכ-130 דולר בשנה.

ערב הניסוי, ביום חמישי שעבר, סיפר מנכ"ל החברה, עודד רוזנברג, בכנס משקיעים כי טכנולוגיית החברה לייצור חשמל "תעשה מהפכה" בשוק החשמל. רוזנברג אף השווה אותה להשלכות המהפכה של מטבע הביטקוין - אך לא סיפר על האפשרות כי החברה עשויה לפנות לתחום, ואף תבצע ניסוי שכזה למחרת. גם מצגת ששיחררה החברה לבורסה בשבוע שעבר לא נשאה אף ציון בנושא - אלא פירטה את ''חזון החברה" - שהינו הפיכת כל משטח תחת פני השמש ליצרן חשמל.

מי שחלם כי יוכל להקים מערכת סולארית שתכרות עבורו מטבעות דיגיטליים על גג ביתו - ייאלץ להמתין עוד זמן רב. בתרחיש האופטימי, המערכות של אפולו תצאנה לשוק לפחות במחצית השנה השנייה של 2018, אם לא לאחר מכן. המודל העסקי של החברה בנושא זה טרם גובש, אך ברצונה לאפשר ללקוחותיה הפוטנציאליים לרכוש את ה"תוסף" שיאפשר למערכת לכרות מטבעות. לפי שעה, יכולת כריית המטבעות תניב הכנסה זניחה שתחזיר את עלות התוסף רק לאחר כשנה של פעילות. זאת, בעוד היכולת לכרות מטבעות דיגיטליים נהיית קשה יותר עם הזמן.

פעילותה המקורית של אפולו היא פיתוח מוצרים ופתרונות טכנולוגיים בתחום האנרגיה הסולארית לשימוש בכבישים ותשתיות, מאגרי מים ובניינים. לדבריה, בעקבות ה''הצלחה בניסוי'', היא הגישה בקשה לרישום פטנט על מערכת סולארית לכריית מטבעות וירטואליים. משמעות הפטנט היא היכולת "להכניס" את יכולת כריית המטבעות לתוך מערכותיה של אפולו, ללא צורך בפעולה אקטיבית מטעם המשתמש.

"הניסוי הוכיח היתכנות לניצול האנרגיה המיוצרת על ידי המערכת לשם כריית מטבעות וירטואליים באמצעות הפעלת מחשב כרייה בהספק נמוך, המחשב בעיות מתמטיות שנדרשות לפתרון טרנסאקציות במסחר במטבעות וירוטאליים", דיווחה החברה לבורסה. עם זאת, אפולו לא ציינה את הכמות המדויקת של מטבעות אותם כרתה או את יכולת החברה לבצע כרייה זו לאורך זמן.

אפולו פאוור נכנסה לשלד הבורסאי אור-סיטי מוקדם יותר השנה, ובתחילת נובמבר שינתה את שמה מסולאר פיינט לאפולו פאואר. יו"ר החברה, איציק שרם (2.7%), הוביל גיוס של 9.4 מיליון שקל ממשקיעים פרטיים בשתי הנפקות בתחילת אוקטובר. השלד הבורסאי אור-סיטי נשא בדו"חותיו הכספיים הערת "עסק חי" - בדומה לכל החברות שדיווחו עד כה על כניסה לתחום הבלוקצ'יין. בקופת השלד הבורסאי היו, נכון לסוף יוני 2017, כ-939 אלף שקל בלבד.

בתוך כך, יתר "מניות הביטקוין" נסחרות כעת בירידות חדות - כאשר כולן מרכזות מחזורי מסחר גבוהים. משאבי טבע נחלשת בכ-7%, פנטזי נטוורק מאבדת יותר מ-25%, ואילו אפליי, שזינקה אתמול ב-250% מתממשת ומאבדת כ-30% מערכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker