לוליינות פיננסית |

הפספוס שלי ושל נתניהו עם הביטקוין

מכיוון שנתניהו ידוע בתור אחד שלא רק מדבר אלא גם עושה, אפשר להניח שהוא גם קנה ביטקוין בעבר. ואם קנה – כנראה שגם הרוויח על כך לא מעט. נכון? לא נכון

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירות ביטקוין
עמי גינזבורג

"ב-3 בינואר 2009, בסמוך לשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, נולד במזל טוב מטבע חדש בעולם: ביטקוין (Bitcoin). המיילד היה מתכנת מחשבים יפני בשם סאטושי נאקאמוטו. נאקאמוטו לא התראיין ולא הצטלם מעולם. לא ברור אם הוא בכלל קיים. אולי מדובר בכלל בקבוצת מתכנתים. יש גם הטוענים שאת הביטקוין יצרה בכלל אחת מסוכנויות הביון בעולם.

ביום הראשון להנפקתו היה הביטקוין שווה 5 סנטים. ב–31 בדצמבר 2012 הגיע ערכו ל–13.45 דולר - פי 270 מערכו בהנפקה. אתמול בערב הוא נסחר בשווי של 210 דולר והבוקר הוא נסחר תמורת 234 דולר. בכך הוא השלים טיפוס של 1800% ב-3 חודשים".

במלים אלו פתחנו לפני ארבע שנים וחצי פרויקט מיוחד שהכנו ב-TheMarker על הביטקוין, מטבע חדש ומסתורי שרק בודדים הכירו אז. העילה לפרויקט היתה מתבקשת: הביטקוין הכה אז גלים ראשונים בקרב הציבור הרחב. בתוך שלושה חודשים בלבד זינק ערכו פי 17. הזינוק הנחשוני הפך לשיחת היום בקרב הפעילים והסוחרים בשוק ההון הישראלי. רבים תהו אם מדובר במשהו "אמיתי" – דהיינו: נכס שערכו יושבח עם השנים - או שמא מדובר בהונאה כלשהי. לחלופין, אולי מדובר בהתפתחות של בועה פיננסית הזויה, מאלו שמתרחשות מפעם לפעם בסוג מסוים של סחורות חדשות ובלתי מוכרות.

אודה על האמת: הייתי בטוח אז שמדובר בבועה. לא שהבנתי בזה יותר מדי. לא ידעתי מה זה "מטבע דיגיטלי", או "ארנק אלקטרוני". לא הבנתי דבר וחצי דבר במושגים חדשים (ומעוררי עניין, יש לומר) כמו "כריית מטבעות", "בסיס נתונים מבוזר", "דארקנט" או "בלוקצ'יין". ידעתי רק דבר אחד: נכס שערכו מזנק תוך 4 שנים מחמישה סנט ל-200 דולר (פי 4,000!) הופך לחשוד באופן אוטומטי. משהו שם לא הסתדר לי עם ההיגיון הבריא. חשדתי שמדובר בהונאה. לא שהיו לי הוכחות כלשהן. שהרי כבר אמרתי - לא הבנתי בזה כמעט דבר.   

הכתבה ראתה אור ב-10 באפריל 2013. ביום שלמחרת צנח ערכו של הביטקוין ב-50% ל-120 דולר. חשתי תחושת ניצחון. מה הפלא? הזהרנו שמדובר בבועה היסטרית והנה, יום אחד לאחר מכן היא מתחילה לפקוע. צדקתי, נכון? לא נכון!

הביטקוין אמנם המשיך לנוע מעלה ומטה בפראות בלתי מוסברת אבל למחיר של 5 סנט לא חזר מעולם. נהפוך הוא. בתחילת אוקטובר 2013 הוא עדיין  נסחר סביב 120 דולר. פחות מחודשיים לאחר מכן ערכו שב וזינק פי 8 (!) ל-1,000 דולר. "מה זה?!", חשבתי. "איפה טעיתי?"

מאז עברו על הביטקוין תהפוכות רבות. שמו של המטבע המסתורי הוזכר לא אחת בידיעות שונות, לא תמיד מחמיאות. מדי פעם הוא הוזכר בהקשרים של הלבנת כספים, פריצות לחשבונות בבורסות שונות שסחרו בו וגניבת מטבעות מ"ארנקים אלקטרוניים". כך למשל הבורסה המרכזית שסחרה בביטקוין (70% מהיקף המחזור העולמי עד אז) – Mt. gox – שפעלה בטוקיו, קרסה בתחילת 2014 והמסחר בה התבטל. הבורסה דיווחה אז שמחשביה נפרצו ו-850 אלף מטבעות ששכנו בה נגנבו. שווי הגניבה באותה עת – 450 מיליון דולר. סכום עתק. כמה חודשים לאחר מכן יצא דיווח שלפיו 200 אלף מטבעות "נמצאו". מאוחר יותר התברר שגניבת מטבעות ביטקוין מהבורסה היפנית החלה כבר ב-2011.

לא שזה שינה משהו למישהו. בינואר 2015 שב וצנח ערך הביטקוין לרמה של כ-200 דולר – נפילה של כ-80% בתוך שנה וחודשיים. אבל המטבע העקשן סירב להיעלם. בסוף 2015 הוא חזר והמריא מחדש וטיפס עד לרמה של כ-400 דולר. ומאז העלייה בערכו רק מואצת עוד ועוד. 

בתחילת 2017 שב הביטקוין למחיר של 1,000 דולר. השערוריות שהמשיכו להיקשר מדי פעם בשמו – פריצה לחשבונות, קריסת בורסות, חשד להלבנת כספים ומימון פעילויות לא לגמרי חוקיות - לא מעניינות כנראה איש. הדבר היחיד שמעניין הוא שערכו של המטבע (האומנם "מטבע"?) רק עולה ועולה.

נכון לשעת כתיבת שורות אלו נסחר הביטקוין במחיר בלתי נתפש כמעט – 19,800 דולר. העושר שהוא יצר למי שקנה ממנו חבילה קטנה בימיו הראשונים ומחזיק בו עד היום הוא עצום. כך למשל, מי שקנה צרור של מטבעות ביטקוין ב-1,000 דולר בלבד באוגוסט 2010 – כאשר מחירו היה אז על 6 סנט בלבד, מחזיק כיום סכום דמיוני – 330 מיליון דולר! 4,000 שקל של אוגוסט 2010 שווים כיום – תחזיקו חזק – 1.1 מיליארד שקל!

כיצד זה ייתכן? איך יכול להיות שנכס כלשהו יזנק בצורה כזו? האם זה בכלל נכס? האם אנשים לא מבינים שזה לא הגיוני? שזה לא יכול להימשך לעד? איפה הילד התמים והאמיץ שיגיד לכולם "הי, מה קורה כאן? השתגעתם כולכם? אתם לא מבינים שהמלך החדש מסתובב בעיר בתחתונים בלבד?"

אבל שוב, אני חייב להודות – אינני מבין בזה יותר מדי. גם היום. זו בעיקר תחושת בטן וניסיון חיים. שהרי כבר ראיתי כמה וכמה בועות פיננסיות בחיי הקצרים. אולי אני באמת מפספס משהו? מה אני כבר יודע?

צילום: Mark Blinch / Reuters

ובכן, אני לא יודע. כל שאני יכול לעשות הוא לנסות לשאול אנשים שקצת התנסו בעניין. שקנו ומכרו ביטקוין בשנים האחרונות. שגייסו כסף בעזרת ביטקוין או "מטבעות קריפטוגראפיים" אחרים. אולי הם יידעו להסביר לי בשפה פשוטה עד כמה גדולה היא המהפכה החדשה שאינני מבין מה טיבה.

הנה, אתמול התברר לי שאפילו לראש ממשלת ישראל, יש דעה משלו על הביטקוין. בשיחה עם כתבים במזנון הכנסת אמר בשבוע בנימין נתניהו: "האם דינם של הבנקים בסופו של דבר להיעלם? כן. האם צריך לעשות את זה מחר? האם צריך לעשות את זה דרך הביטקוין? סימן שאלה. אבל האמת שמה שאמרתי עכשיו זה מה שדוחף את הביטקוין למעלה".

אם אני מבין נכון את דבריו של נתניהו הרי שהוא מצפה מזה זמן שערכו של הביטקוין יעלה. לפי הניתוח שלו, הדעיכה של הבנקים (עד כדי היעלמות, לדבריו) אמורה לבוא במקביל לעלייתו של הביטקוין. מכיוון שנתניהו ידוע בתור אחד שלא רק מדבר אלא גם עושה (כן, כן) אפשר להניח שהוא גם קנה ביטקוין בעבר. ואם קנה – כנראה שגם הרוויח על כך לא מעט.   

אז מדוע אני טוען שהוא פיספס? משום שברווח הגדול שהוא יכול היה לעשות על הביטקוין (לכאורה, לכאורה) אפשר היה לקנות המון שמפניות ורודות וסיגרים משובחים, לממן לעצמו ולאשתו חופשות ראוותניות, ולא להזדקק כלל לכיסים העמוקים של כל מיני גבירים מארה"ב. ואם כך היה קורה, גם כל החקירות הללו והתיקים בני 4 הספרות היו נעלמים כלא היו. נכון? לא נכון.

מכיוון שהתיקים קיימים והחקירות נמשכות אין לי אפוא להניח שנתניהו – כמוני – לא קנה ביטקוין מעולם. וזו הסיבה ששנינו בעצם פיספסנו את המהפכה הפיננסית הגדולה של המילניום.

או שלא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker