לראשונה בישראל: TheTrade - האנליסטים המובילים בארה"ב, עסקות בעלי העניין והמניות החמות

The Trade - מדור חדש באתר TheMarker - מציג סקירות של אנליסטים בארה"ב והמלצותיהם למניות ■ בין השאר ניתן גם לעקוב אחר בעלי השליטה המובילים בסחר בניירות ערך ואחר המניות המועדפות על קרנות הגידור הגדולות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מתוך TheTrade
צילום מסך מתוך TheTrade

מהיום קל יותר לדעת אילו הן המניות החמות שמעניינות את האנליסטים בוול סטריט, לעקוב אחריהן, ואולי אפילו להשתמש במידע כדי לבנות תיק השקעות באופן עצמאי. מדור חדש באתר TheMarker מציג את האנליסטים שהסקירות שלהם מתבררות כמדויקות יותר משל האחרים, את המניות שעליהן הם ממליצים וכן לקרוא את הסקירה האחרונה שלהם.

>> לכניסה למדור TheTrade – לחצו כאן

המדור החדש — שמופיע במדור שוק ההון באתר, בלשונית שנקראת TheTrade — מאפשר גם לעקוב אחר בעלי השליטה שהניבו את התשואות הטובות ביותר באמצעות קנייה ומכירה של ניירות ערך. בנוסף, ניתן לראות במדור זה את המניות המועדפות על קרנות הגידור הגדולות בעולם.

המידע מתבסס על נתונים שאוספת חברת טיפ־רנקס (TipRanks) — סטארט־אפ ישראלי שנוסד ב–2012 על ידי שני היזמים אורי גרינבאום וגלעד גת. החברה פיתחה מערכת למעקב ולניתוח השקעות בשוק האמריקאי, המבוססת על חוכמת המונים. המערכת מאפשרת למשתמש לקבל ניתוח של תיק ההשקעות שלו, להבין כיצד הוא מפוזר, מהו הסיכון בתיק, כמה סיכון מוסיפה השקעה מסוימת, לקבל את חוות דעתם של האנליסטים לגבי המניות, ולהשוות את תשואות התיק לתיקים אחרים בשוק. חלק מהשירות של טיפ־רנקס כרוך בתשלום ודורש הרשמה. השירות באתר TheMarker ניתן בחינם.

כך, למשל, היו כמה מניות מועדפות על האנליסטים שבתקופה מסוימת קיבלו לפחות שלוש המלצות לרכישה או מכירה. באחד הימים, למשל, אחת המניות הבולטות היתה של חברת ברודקום (Broadcom), הנסחרת בבורסה בארה"ב תחת הסימול AVGO. מתברר כי במספר מצומצם של ימים החברה קיבלה המלצות לקניית מנייתה מ–12 אנליסטים, שמרביתם בעלי דירוג של חמישה כוכבים על ידי טיפ־רנקס. משמעות הכוכבים היא שההמלצות שנתנו האנליסטים האלה בעבר הוכיחו שיעורי הצלחה גבוהים.

צילום מסך מתוך TheTrade
צילום מסך מתוך TheTrade

כך, למשל, האנליסט ריק שפר (Rick Schafer) מאופנהיימר העניק לברודקום המלצת "קנייה חזקה" עם מחיר יעד גבוה ב–19% ממחיר השוק. העמקת המידע דורשת מעבר לאתר של טיפ־רנקס, שבו אפשר, למשל, לגלות כי מבין 262 ההמלצות שאותן נתן שפר בשנה האחרונה, 185 היו מוצלחות. נתונים אלה מלמדים כי יש לו שיעור הצלחה של 71%.

אם לאחר שהוא בדק את התוצאות של הרבעון האחרון של החברה הוא החליט להעלות את יעד המניה מ–300 דולר בהמלצתו האחרונה ל–315 דולר, במדור הזה אפשר יהיה להבחין בכך בקלות יחסית.

לעקוב אחרי פעולות הקנייה ולא המכירה

כשגוללים קצת מטה את דף האינטרנט של TheTrade מבחינים בטבלת עסקות בעלי העניין שבוצעו בימים האחרונים. באותו הדף אפשר לראות אילו מבעלי העניין שפעלו במניות החברה, הניבו את התשואה הטובה מאז 2009.

החוק בארה"ב מחייב את בעלי העניין (מחזיקים 10% ממניות החברה לפחות), דירקטור בחברה או מנהל בכיר — לדווח בתוך יומיים על עסקות שאותן ביצע במניות שלה. אם בעל העניין מחזיק רק ב–5% מהמניות — עליו לדווח לרשות ניירות ערך בתוך עשרה ימי עסקים. המערכת של טיפ־רנקס סורקת את כל הדיווחים הקשורים לרכישה ומכירה של מניות החל בינואר 2009, כדי לבחון אם ניתן להסיק מסקנות בעלות ערך כספי ללקוחות שיעקבו אחר פעילות בעלי העניין בחברות.

בכל פעם שבעל עניין ביצע פעולה אקטיבית של קנייה או מכירה, טיפ־רנקס פתחה פוזיציה באופן וירטואלי, ובדקה מה היה קורה אילו היו עוקבים אחרי אותו בעל עניין. היא הוציאה מכלל המידע את הפעולות שאינן אקטיביות, כגון תוכנית של מכירת מניות שנתית של הבכירים, ותוכניות למכירת אופציות של העובדים. לאחר מכן דירגה טיפ־רנקס באופן שוטף את בעלי העניין שפעולותיהם במניות החברה הניבו את התשואה הטובה ביותר. יש שיטענו כי כדאי לעקוב אחרי פעולות הקנייה ולא פעולות המכירה של בעלי העניין, שכן יש סיבות רבות למכור מניה, כמו תשלום משכנתא, גירושים וכדומה. ואולם, יש סיבה אחת טובה לרכוש מניה — והיא כי הרוכש מאמין שמחירה יעלה. יש שייעצו לשים לב גם לתפקידו של בעל העניין בחברה ולהיות מודעים למגזר בו היא פועלת, שכן לנתונים השונים האלה יש לעתים משקל לא מבוטל.

בפועל, אם למשל מתעניינים בהשקעה ביום ספציפי, ניתן לשים לב כי יום קודם לכן דירקטור מסוים רכש מניות של החברה. לחיצה על שמו של אותו דירקטור תוביל אתכם לאתר טיפ־רנקס, ותראה לכם כי אילו מהפעולות שביצע בשנה האחרונה היו מוצלחות.

גלילה בדף TheTrade מטה מאפשרת גם לצפות בפעולות הקנייה והמכירה האחרונות שאותן ביצעו קרנות הגידור הגדולות הפעילות בארה"ב. חלק זה לא מתעדכן בכל יום, שכן את התנועות של הקרנות ניתן לחשוף רק מהדו"חות האחרונים שאותם הן פירסמו. כך, למשל, ניתן לראות שמנהל קרן הגידור Akre Capital Mangment, צ'אק אקר, רכש בסכום של 149 מיליון דולר מניות של חברת אורלי אוטו (ORLY). לחיצה על שמו מצאה כי תיק ההשקעות הניב תשואה נאה של 160% מאז יוני 2013. אם מקישים על שם החברה, עוברים לאתר טיפ־רנקס ולומדים על החברה, תחומי הפעילות שלה, וכן ניתן לבדוק אם אנליסטים ממליצים למכור או לרכוש את המניה, מה היעד שהם נותנים לה וממה הם חוששים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker