תוכנית הפיטורים של טבע: סימני השאלה שמעלים האנליסטים

המניה זינקה ב-18.5% בסוף השבוע - אך בסוכנות דירוג האשראי מודי'ס עדיין שוקלים בוחנים הורדה של דירוג האג"ח ל"זבל", כפי שעשתה פיץ' ■ אנליסטים של מודי'ס ובנקי השקעות שומרים על זהירות: "מחכים לראות איך ביצוע התוכנית מתקדם" ■ קאר שולץ: היעדים שלנו ריאליים

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים מפגינים מחוץ למפעל טבע בירושלים
עמרי זרחוביץ'

מניית טבע זינקה בחמישי ובשישי ב-18.5% לאחר שהחברה פירסמה תוכנית פיטורים והתייעלות אגרסיבית מהצפוי. מנכ"ל החברה החדש, קאר שולץ, הודיע על פיטורי 14 אלף עובדים ברחבי העולם — יותר מרבע מכוח האדם של החברה. המפוטרים כוללים 1,700 עובדים בישראל, מתוך 6,800 עובדים. טבע לא תסתפק בזה ותיפרד מעובדים נוספים על ידי מכירת מפעלים, שעתיד העובדים בהם אינו מובטח.

"זה כמובן עצוב מאוד להיות בסיטואציה שצריך להיפרד מכל כך הרבה עובדים טובים, אבל מצד שני, חשוב לעשות את הכי טוב כדי להציל חברה שנמצאת בקשיים", אמר שולץ ל–TheMarker. "זה אתגר שלקחתי על עצמי במטרה לעשות את הכי טוב שאפשר לבעלי המניות, וכן לעובדים שנשארים אתנו".

השבוע

פרק 8 | 19.12.2017

0:00
-- : --

1,200 עובדים בישראל יפוטרו כבר ב–2018 והשאר ב–2019, כשמרביתם יגיעו מסגירת שני מפעלים בירושלים, ומפיטורים של יותר מ–500 עובדים במטה בפתח תקוה.

טבע אמורה לפרוע חובות בסך 9.1 מיליארד דולר ב–2018–2019 ו–7 מיליארד דולר בשנתיים שלאחר מכן. לחברה יהיה קשה לעשות זאת בלי תוכנית קיצוצים, במציאות שבה תזרימי המזומנים שלה מתכווצים לאור גידול בתחרות בשוק הגנרי, במיוחד בגלל השקות של מוצרים מתחרים לקופקסון, שתרם 43% מהרווח התפעולי של טבע בינואר־ספטמבר 2017. בתוך פחות משנה ירד תזרים המזומנים הצפוי של החברה ב–2017 מ–5.8 מיליארד דולר ל–3.25 מיליארד דולר.

בחברה צופים כי התוכנית שהציגו תוביל לחיסכון של 1.5 מיליארד דולר בהוצאות החברה עד סוף 2018, וסכום כפול עד סוף השנה שאחריה. המשמעות היא קיצוץ של 18% מבסיס ההוצאות של טבע ב–2017, שנאמד כיום ב–16 מיליארד דולר. התוכנית נועדה כדי שטבע תוכל להתמודד עם החוב הגבוה שלה — 34.7 מיליארד דולר — גם בתקופה של קשיים עסקיים וירידה מתמשכת בתזרימי המזומנים שלה. החברה לא הציגה את ההשפעה של התוכנית על תחזית ההכנסות שלה, ותפרסם תחזיות בפברואר, אז תפרסם את הדו"חות השנתיים של 2017.

האם מודי'ס תלך בעקבות פיץ'?

"הדבר שנמצא בראש סדר העדיפויות הוא צמצום החוב של החברה", אמר שולץ בשיחת הוועידה שערכה טבע ביום חמישי שעבר. ואולם התוכנית לא ממש הרגיעה את סוכנות דירוג מודי'ס, שהודיעה כי היא בוחנת את הורדת דירוג האשראי של טבע לאג"ח "זבל". דירוג החוב של טבע אצל מודי'ס הוא Baa3, רמה אחת מעל "זבל". "טבע מתמודדת עם אתגרים משמעותיים בניסיון להפחית את שיעור המינוף שלה לרמות המקובלות בדירוג הנוכחי", כתבו האנליסטים של מודי'ס, שציינו כי חולשה בשוק הגנרי בארה"ב תכביד על החברה בשנתיים הקרובות. לפני כחודש וחצי הודיעה פיץ' על הורדת הדירוג ל"זבל".

סמנכ"ל הכספים של טבע, מייקל מקלן, אמר בשיחת הוועידה כי החברה התחילה בשיחות ראשוניות עם סוכנויות דירוג האשראי, וכי היא מתכננת לנהל אתן דיונים מקיפים יותר השבוע. בחברה הציבו יעד להורדת היחס בין החוב ל–EBITDA (רווח לפני הוצאות ריבית, מיסוי, פחת והפחתות) מ–4.7 בסוף הרבעון השלישי של 2019 ל–4 בסוף 2019. "או שנמכור פעילויות ונצמצם את ה–EBITDA, אך גם את החוב; או שלא נמכור פעילויות, אבל נשפר את ה–EBITDA. לא פירסמנו תחזיות, אז אני לא יכול להגיד איך זה יקרה בדיוק, אבל זה יעד ריאלי", אמר שולץ בשיחת הוועידה.

במודי'ס ציינו כי הם רואים את הפחתת ההוצאות והשהייתה של חלוקת הדיווידנדים כצעדים חיוביים, אך נראה שהיא אהבה פחות את ההצהרה של טבע כי היא לא שוקלת צעדים נוספים כמו גיוס הון באמצעות הנפקת מניות. בקשר להנפקת המניות, אמר שולץ ל–TheMarker: "בחרו בי להיות מנכ"ל החברה כדי לספק ערך לבעלי המניות, וזה לא יקרה באמצעות הנפקת מניות. אני לא רואה שום סיבה לעשות זאת, ואנחנו מתמקדים בהפחתת החוב".

במודי'ס הוסיפו כי הדירוג העתידי יושפע מהתזמון של תוכנית הקיצוצים, והסיכונים הכרוכים בהוצאתה לפועל; מההשפעה השלילית של התוכנית על מאמצי המחקר והפיתוח של החברה; ומההשפעה שלה על תזרימי המזומנים והמינוף שלה ב–2019. הורדת דירוג על ידי מודי'ס יכולה להוביל לגידול של 15 מיליון דולר בהוצאות הריבית השנתיות של טבע. זאת, מכיוון שעל פי הסכמי ההלוואה של החברה עם הבנקים אמורה הורדת דירוג בדרגה אחת להעלות ב–0.25 נקודת אחוז את הריבית שטבע משלמת על ההלוואות הבנקאיות בסך 6 מיליארד דולר, שהיו חלק ממימון רכישת אקטוויס.

שולץ: "נעלה את מחירי התרופות"

שולץ ציין כי החברה מתכננת למכור עסקים שלא נמצאים בליבת הפעילות שלה ומוצרים לא רווחיים, ותעלה את מחירי התרופות שלה. שולץ ציין כי אין היגיון במכירת מוצרים שקל לייצר אותם ושחברות רבות מוכרות אותן, והוסיף כי החברה תתמקד במוצרים עם שיעורי רווחיות גולמית גבוהים.

"במטרה להבטיח שהפורטפוליו שלנו בר קיימא לטווח הארוך, נבחן כל מוצר ברמה עולמית, ונעשה התאמות במחירים בשיעור הרצוי", אמר שולץ. "לעתים זה ישפר את שיעורי הרווחיות של המוצר וכך נשאיר אותו בשוק. במקרים אחרים, נגיע למסקנה שצריך להפסיק את ייצור המוצר, מכיוון שאינו רווחי. התהליך הזה, ביחד עם סינרגיות נוספות שנבצע, יוביל לאיחוד מפעלים וישפר את פעילותם. אני מאמין בשיעורי רווחיות, ולא רק להתמקד במכירת כמויות גדולות יותר".

ביחס ליכולת של החברה להעלות מחירי תרופות אמר שולץ: "למה שיהיה מרוץ לתחתית? זה לא בר קיימא. זה טוב שיש תחרות מחירים, אבל צריך גם לנהוג באחריות ולמכור מוצרים ברווח. הדינמיקה בשוק הובילה למרוץ הזה — השילוב של גורמים בצד הרוכש, אישורים מצד ה–FDA של מוצרים רבים שמיוצרים בסין ובהודו. זאת תופעה שהתרחשה הרבה פעמים, וזה מוביל לתקופה שבה יש פחות מתחרים למוצר, והמחירים מתייצבים על רמה נורמלית ובת קיימא".

"המנכ"ל מנסה לייצב, אך העתיד אינו ברור"

המשקיעים שחששו לעתידה של טבע או לדילול מסיבי שלהם על ידי הנפקת מניות — נרגעו כנראה לאחר פרסום התוכנית. "הסנטימנט של המשקיעים כלפי טבע משתפר בכל צעד שמבצע שולץ כדי לשנות את המסלול שלה", כתב וואמיל דיוון, אנליסט של בנק ההשקעות קרדיט סוויס, וציין את ההחלטה של שולץ מלפני שבועיים לאחד את תחום התרופות הגנריות והתרופות הייחודיות של טבע.

בקרדיט סוויס העלו את ההמלצה על המניה מ"תשואת חסר" ל"תשואת שוק", והעלו את מחיר היעד שלה בחדות — מ–8 דולר ל–20 דולר, הגבוה ב–7.5% ממחיר הסגירה של המניה ביום שישי שעבר. עם זאת, בבנק ציינו כי הם מחכים לראות אינדיקציות חיוביות בנוגע לביצוע התוכנית לפני שהם מרגישים בנוח להמליץ על המניה.

דיוויד מאריס, אנליסט של בנק ההשקעות וולס פרגו, ציין כי התוכנית עלולה לפגוע משמעותית ביכולת התחרותית של טבע בשוק. ליאב אברהם, אנליסטית של סיטי בנק, הוסיפה כי היקף הקיצוצים כפול מתחזיות האנליסטים של הבנק, אך התוכנית מעלה שאלות על השפעתה על הכנסות החברה ואפשרויות הצמיחה העתידית שלה; ולגבי יכולתה להוציא לפועל הפחתה כל כך משמעותית בעלויות. בשיחת הוועידה הדגיש שולץ כי הוא נוהג להציג תחזיות שמרניות.

סטיבן טפר, אנליסט פארמה בבית ההשקעות אי.בי.אי ציין בסקירה שפירסם על טבע: "מטרת התוכנית היא להתמקד בצד המסחרי, לפשט ולסנכרן תהליכים, ליצור סינרגיה, לנצל את היתרונות לגודל ולמסד מבנה ארגוני רזה יותר. בשלב זה, המנכ"ל מנסה לייצב את הספינה, אך לא ברור לאן ייקח את החברה מבחינה אסטרטגית".

טפר התייחס גם לחשש שהתוכנית תפגע בסיכויי טבע לייצר מנועי צמיחה חדשים. "אף שהקיצוצים צפויים להקטין משמעותית את ההשקעות במו"פ הייחודי, החברה מתכוונת להשקיע בהצלחתם של שני מוצרי הדגל אוסטדו לבעיות תנועה ופרמאנוזמאב למיגרנה", כתב טפר. "החברה צפויה לבצע הערכה מחדש של כלל צבר המוצרים הייחודי והגנרי שבפיתוח. אין כוונה לחסל את המו"פ, שצפוי לשמש בסיס לצמיחה עתידית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker