התוכנית של טבע: פיטורים, התמקדות ברווחיות ובלי הנפקת מניות

מנכ"ל טבע: "הכי חשוב - צמצום החוב; עוד חמש שנים המצב יהיה מצוין" ■ החברה תקצץ 14 אלף משרות, 1,700 מהן בישראל ■ וולס פארגו: התוכנית עלולה לפגוע משמעותית ביכולת התחרותית של טבע בשוק

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי מפעל טבע בקרית שמונה
הפגנת עובדי מפעל טבע בקרית שמונהצילום: גיל אליהו

"הדבר שנמצא בראש סדר העדיפויות - צמצום החוב של טבע ", כך אמר היום (ה') המנכ"ל, קאר שולץ, בשיחת הוועידה שערכה החברה לאחר שפירסמה את התוכנית האסטרטגית שלה. התוכנית כוללת פיטורים של 14 אלף עובדים - יותר מ-25% מכוח העבודה של החברה ברחבי העולם. מספר המפוטרים לא כולל את הפעילויות שהחברה מתכננת למכור. בישראל יפוטרו 1,700 עובדים בשנתיים הקרובות, ועוד יותר מ-800 עובדים מועסקים במפעלים ואתרים שהחברה מתכננת למכור.

טבע הציבה יעד לצמצם את היחס בין החוב ל-EBITDA ל-4 עד 2020, לעומת יחס של 4.7 בסוף ברבעון השלישי של 2017. אחד הדברים שהמשקיעים כנראה אהבו הוא ההצהרה של החברה כי לא תבצע הנפקת מניות. תוכנית הקיצוצים של טבע צפויה להוביל את החברה - כך לדברי שולץ - לחיסכון של 1.5 מיליארד דולר בהוצאות השנתיות כבר בתוך שנה, ו-3 מיליארד דולר בתוך שנתיים.

שולץ ציין כי החברה מתכננת למכור עסקים שלא נמצאים בליבת הפעילות של החברה ומוצרים לא רווחיים ותעלה את מחירי התרופות שלה. שולץ ציין כי אין היגיון במכירת מוצרים שקל לייצר אותם ושיש החברה חברות שמוכרות אותן, והוסיף כי החברה תתמקד במוצרים עם שיעורי רווחיות גולמית גבוהים.

מניית טבע מזנקת כעת בוול סטריט ב-13%, אך סביב תוכנית הקיצוצים עולות גם שאלות. כך, דיוויד מאריס, אנליסט של בנק ההשקעות וולס פרגו, ציין כי התוכנית עלולה לפגוע משמעותית ביכולת התחרותית של טבע בשוק.

טבע נמצאת בבעיה בכל מקרה לאור ירידה בתזרים המזומנים שלה מהקופקסון, תרופה לטיפול בטרשת נפוצה, שאחראית ל-43% מהרווח של החברה מתחילת השנה. הקופקסון מתמודדת עם תחרות גנרית והמחירים בשוק הגנרי נמצאים בירידה. בתשובה לשאלת אחד האנליסטים, לגבי התחזיות שלו לשינוי במגמה בשוק, אמר שולץ: "עוד שנתיים השוק ייראה טוב, עוד חמש שנים הוא ייראה מצוין".

שולץ גם נשאל על שיעורי המס שהחברה משלמת, במיוחד בהקשר לביקורת שנשמעת בישראל לגבי הטבות המס שהחברה קיבלה: "מסים הם תמיד נושא מסובך. אבל אני לא מצפה לראות שינויים פוליטיים שיובילו לעלייה בשיעורי המס שאנחנו משלמים בעולם".

במכתב שהעביר שולץ היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא התחייב כי טבע תשמור על זהותה הישראלית: "אני מבקש להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עמו מתמודדת החברה כיום. אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה.

"אני מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל", כתב שולץ, "ובכלל זה את לשכתי. אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך.

"במהלך 30 שנותיי בתעשיית התרופות, למדתי להעריך ואף להעריץ את טבע כחברה מובילה וייחודית בענף, בשל מחויבותה הבלתי מתפשרת לפתח ולספק תרופות איכותיות למאות מיליוני מטופלים מדי יום. טבע הגיעה למעמדה הגלובלי המוביל גם בזכות הרוח הישראלית המאפיינת את החברה כבר למעלה מ-116 שנה. התוכנית עליה הודיעה החברה היום נועדה בראש ובראשונה לממש את שאיפתנו המשותפת - לשמר את טבע כחברה גלובלית חזקה, אשר בסיסה בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker