טבע תקצץ רבע מכוח העבודה בעולם; 1,700 מפוטרים בישראל

חברת טבע הודיעה על סגירה של מפעלים ברחבי העולם, בהם המפעלים בירושלים; המפעלים בקריית שמונה ובאשדוד, וכן המרכז הלוגיסטי בשהם - יימכרו ■ טבע תקצץ 14 אלף עובדים ברחבי העולם - לא כולל מפעלים שיימכרו ■ החברה השהתה את חלוקת הדיווידנד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

חברת טבע הודיעה על קיצוץ של 14 אלף משרות ברחבי העולם, כלומר מעל 25% מכוח האדם של החברה בעולם. המספר אינו כולל מפעלים שיימכרו, כלומר הוא יהיה גבוה יותר. טבע עידכנה את העובדים בישראל כי היא מתכננת לפטר 1,700 עובדים בשנתיים הקרובות (רבע מהעובדים), מתוכם 1,200 כבר ב-2018.

מתוך העובדים שיפוטרו בשנה הבאה, 560 הם עובדי מטה, 320 עובדי אתר טבע-ירושלים, 185 עובדי מחקר ופיתוח והשאר ביחידות טבע השונות. בנוסף, עד סוף שנת 2019, עם סגירת הפעילות של מפעלי הייצור בירושלים, יסיימו את עבודתם כ-500 עובדים נוספים.

הפיטורים יתבצעו באופן רוחבי, מלבד במפעל טבע טק ברמת חובב וכן באתר החברה בכפר סבא, עליהם פוסחת התוכנית. המפעלים הללו כבר עברו תוכניות התייעלות לאחרונה וזכו בשקט תעשייתי בהסכם שנחתם בין הצדדים, עד 2021. החברה תיפרד גם מכ-1,200 עובדים נוספים על ידי מכירת האתרים - במפעל בקריית שמונה יש כ-350 עובדים, במרכז הלוגיסטי של החברה בשהם עובדים כ-700 עובדים, ובמפעל באשדוד - 150 עובדים.

עובדי טבע ברמת חובב, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי טבע, החברה תחסוך 3 מיליארד דולר מההוצאות השנתיות של החברה עד סוף 2019. ההוצאות הצפויות של החברה ב-2017 עומדות על 16 מיליארד דולר, כך שמדובר בקיצוץ של 18% מהוצאותיה. מניית טבע עולה ב-17% בטרום מסחר, לאחר שאתמול איבדה 5%. החברה הציבה יעד להקטנת היחס בין החוב ל-EBITDA לפחות מ-4, לעומת יחס של 4.7 בסוף הרבעון השלישי. החברה לא מתכננת להנפיק בשלב זה מניות.

החברה עידכנה כי התייעצויות עם נציגי העובדים הרלוונטיים יתחילו בתקופה הקרובה, וכי העובדים המפוטרים צפויים לקבל הודעה בשלושת החודשים הקרובים. טבע עידכנה כי תשעה באופן מיידי תשלום דיווידנדים על המניות הרגילות שלה, ותמשיך לבחון את הפוטנציאל של מכירת נכסים נוספים שאינם נכסי ליבה.

כתוצאה מיישום התכנית החברה מצפה לרשום בשנת 2018 הפרשה בגין רה-ארגון של 700 מיליון דולר לפחות, המיוחסים בעיקר לתשלום פיצויי פיטורין. ייתכנו הפרשות נוספות בעקבות החלטות אפשריות על סגירת פעילויות או מכירה של מפעלי ייצור, אתרי מו"פ, מטה ומשרדים.

בחברה ציינו גם כי יעשו אופטימיזציה מקיפה של הפורטפוליו הגנרי הגלובלי, ובמיוחד בארה"ב, באמצעות התאמות מחירים והפסקת ייצור מוצרים. לפי החברה, מהלך זה יאפשר לחברה להאיץ את ייעול מערך הייצור והאספקה לרבות סגירה או מכירה של מספר משמעותי של מפעלי ייצור בעולם.

את התוכנית הציג המנכ"ל החדש קאר שולץ שנכנס לתפקיד לפני כחודש וחצי. מטרת התוכנית היא לייצב את מצבה הפיננסי של טבע שמתמודדת עם חוב של 35 מיליארד דולר. החוב הגבוה שסיבך את טבע נובע מרכישת אקטיוויס תמורת 40 מיליארד דולר, רכישה שהושלמה לפני כשנה וחצי.

"אנו נבצע את התכנית באופן שקול ומהיר ככל האפשר ונתמקד בשורת ההכנסות ובתזרים המזומנים, על-מנת להבטיח שטבע תוכל לעמוד בכל התחייבויותיה הפיננסיות. טבע תערוך אופטימיזציה מקיפה של בסיס העלויות,  תוך שהיא מגנה על הכנסותיה ויכולות הליבה שלה בגנריקה ובנכסים ייחודיים נבחרים, כדי להבטיח צמיחה בטווח הארוך", מסר שולץ.

טבע אמורה לפרוע חובות בסך 9.1 מיליארד דולר ב-2019-2018, דבר שיהיה לה קשה לעשות בלי תוכנית קיצוצים, במציאות שבה תזרימי המזומנים שלה מתכווצים לאור גידול בתחרות בשוק הגנרי, במיוחד בגלל השקות של מוצרים גנריים מתחרים לקופקסון, התרופה הכי משמעותית של טבע. הקופקסון תרם 43% מהרווח התפעולי של טבע בינואר-ספטמבר 2017. בתוך פחות משנה ירד תזרים המזומנים הצפוי של החברה ב-2017 מ-5.8 מיליארד דולר ל-3.25 מיליארד דולר.

עסקת הענק הובילה לסכנה לקיומה של טבע, שכן לחץ מחירים ותחרות גוברת בשוק הגנרי הובילו לירידה חדה בתזרים המזומנים של טבע, שאמור לשמש לשירות החוב. כך, בתוך פחות משנה ירד תזרים המזומנים הצפוי של החברה ב-2017 מ-5.8 מיליארד דולר ל-3.25 מיליארד דולר.

טבע מעסיקה כ-57 אלף עובדים (נכון לסוף השנה שעברה) בעולם. 12% מהעובדים הם בישראל, 18% בארה"ב, 42% באירופה והשאר במדינות אחרות בעולם. החברה אף הגדילה את מספר העובדים ב-32% בתוך שנתיים, בין השאר בגלל רכישת אקטיוויס שהוסיפה כ-10,000 עובדים לחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker