"זה שברון לב, מהומת אלוהים, מקווים שמספרי המפוטרים בטבע יהיו נמוכים ממה שפורסם"

ראשי ועדים בטבע: "ההנהלה רוצה לחסל מפעלים שלמים". יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן יכנס הערב מסיבת עיתונאים שבה ימסור "הצהרה דרמטית לגבי המשך הצעדים בטבע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע ברמת חובבצילום: אליהו הרשקוביץ

"הולכים לפטר 3,300 איש מתוך 6,800 עובדים של טבע, אבל המספרים משתנים מרגע לרגע" - כך אמר היום אלירן קוזליק, יו"ר ועד עובדי טבע כפר סבא. לדבריו, "המספרים כל כך גדולים שהם רוצים לחסל מפעלים שלמים, ואנחנו נהיה חלק מן המאבק. ההסתדרות נותנת לנו גב ויש לה לא מעט כלים כדי לעצור את רוע הגזירה".

דניאל שבתאי , יו"ר ועד אתר פתח תקווה, שם יושבת ההנהלה, והועד המייצג את מספר העובדים הגדול ביותר מתוך 11 הועדים שבחברת טבע, מגדיר את המצב  היום כ"מהומת אלוהים".

"התחושות קשות מאוד, חוסר הוודאות קשה מאוד" אומר שבתאי  "יש  שברון לב של העובדים שראו את המקום כבית, ובאבחת סכין הוא מפנה להם עורף. זה נורא".  

הלוגו שמפיצים עובדי טבע ברשתות החברתיות

לדברי קוזליק, מצב הרוח של העובדים אינו טוב כבר תקופה ארוכה. "קשה לעבוד כשמעליך מרחף כל הזמן ענן כה כבד", הוא אמר והוסיף כי עובדי כפר סבא מעט יותר רגועים מכיוון שכבר עברו תהליך ארגון מחדש, כולל פרישת עובדים והסכם לשקט תעשייתי מצד שני הצדדים עד 2021. עם זאת, ועל אף שכפר סבא לא מוזכרת בפרסומים, "אנחנו עם היד על הדופק". 

על אף התחושות הקשות, שבתאי הוא אחד האופטימיים: "לדעתי יימצא פתרון סביר שיהיה רחוק מאוד מהמספרים שנזרקים עכשיו. אנחנו לא יודעים על איזה מספר מדברים כי כידוע  אף אחד עוד לא דיבר איתנו אפילו לא ברמז. לכן  אנחנו ישובים, צוותים שלמים, קוראים  ושומעים את כל כלי התקשורת ומנסים להבין מה קורה פה. עם זאת מחר נהיה יותר חכמים".

בהסתדרות ממתינים עדיין לעדכון מהנהלת טבע לגבי מספר העובדים שיפוטרו בישראל. בצהריים התכנסו ועדי העובדים בחברה במטרה להחליט על צעדים אפשריים. יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יצר קשר עם ראשי הוועדים והבהיר להם כי יעמוד מאחורי כל החלטה שיקבלו. ניסנקורן הודיע כי יכנס בערב מסיבת עיתונאים שבה ימסור "הצהרה דרמטית לגבי המשך הצעדים בנושא טבע". באירוע ישתתפו נציגי הוועדים בטבע וראשי איגודים מקצועיים בהסתדרות.

מנכ"ל טבע, קאר שולץ

"אנחנו לא יודעים מה ההיקף המדויק של הפיטורים, אולם בכל מקרה מדובר בתמונה קשה ועגומה", אמר מקורב להסתדרות.

הקמת מפעל טבע טק, שלפי הפרסומים עומד להיסגר, היתה הסיבה המרכזית בגינה קיבלה טבע בעבר את הטבות המס המפליגות שלה במיליארדי שקלים.

יו"ר הוועד מסר בתגובה: "להנהלה אין אומץ לדבר איתנו. מחר בשעה 13:30 תגיע הנהלת טבע לבניין ההסתדרות לפגישה עם יו"ר ההסתדרות. לאחריה יפגש היו"ר עם כלל הוועדים, שלא ישתתפו בפגישה הקודמת. היום נפגשו כל הוועדים לדיון משותף בצעדים הבאים, אל מול הפרסומים הקשים".

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן שב ואמר היום כי עובדי טבע ישראל לא צריכים לשלם על כשלונותיה של טבע בחו"ל. לדבריו, "טבע הצליחה רבות בזכות מענקים והטבות מס שקיבלה מהמדינה ובזכות פיתוחים של מדענים ישראלים. בישראל לא צריכים לשלם על השקעות כושלות בחו''ל שמומנו מרווחים שנוצרו בישראל. למרות שאנו בשפל מבחינת רמת האבטלה, נילחם על כל עובד. אנחנו ערנים וקשובים לכל ההתפתחויות ונמצאים בקשר עם אנשי החברה ודורשים מהם שיתוף פעולה מלא, על מנת לתת מענה בהתאם".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי "אין ספק שכל עובד מפוטר הוא עולם ומלואו, והלוואי והיה ניתן למנוע פיטורים. אולם, צריך לזכור, כי טבע היא חברה רב לאומית ענקית, המעסיקה כ-50 אלף עובדים ברחבי העולם, וחווה בימים אלה משבר ענק. היא נמצאת בחובות עצומים של עשרות מיליארדי דולרים, וחייבת לבצע תהליכי התייעלות כואבים וקשים הכוללים חיתוך בבשר החי. כל זאת, על מנת למנוע התרסקות מוחלטת של החברה. מנהלי טבע מחויבים לעשות כל שביכולתם על מנת להחזיר את טבע למסלול הנכון לפני שיהיה מאוחר מידיי. טוב יהיה, אם כל הגופים המעורבים יעשו כל שביכולתם על מנת לדאוג למפוטרים, לקליטתם במקומות עבודה חלופיים במהירות האפשרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker