ביג הקפיאה את הקניון הווירטואלי ורוכשת 50% מהקניון בבת ים

ביג תיכננה להקים מרכז לוגיסטי בקפריסין כדי לקבל פטור ממע"מ ומכס אך נתקלה בקשיים רגולטוריים ■ החברה רוכשת מאשטרום נכסים כמחצית מאחזקותיה בקניון בבת ים תמורת 126 מיליון שקל

עמרי זרחוביץ'
קניון בת ים
קניון בת ים

שינויי בעלות בקניון בבת ים: חברת אשטרום נכסים , שמחזיקה בכ-100% משטחי המסחר בקניון, מוכרת ל ביג מרכזי קניות כמחצית מאחזקותיה תמורת 126 מיליון שקל. כלומר, לקניון יש גם התחייבויות, שביג תיקח על עצמה מחצית מהן. העסקה משקפת לקניון שווי פעילות של 555 מיליון שקל. השלמת הרכישה כפופה לבדיקת נאותות, וצפויה להתבצע בתוך חודשיים.

במקביל, אשטרום נכסים מנהלת מגעים לרכישת שטחי המסחר הסמוכים לקניון מחברת הנדל"ן ליברטי תמורת 164 מיליון שקל. אם העסקה בין אשטרום לליברטי תושלם, ביג עשויה לרכוש גם מחצית מהחלק שתרכוש אשטרום, שיוביל את שתי החברות לאחזקה שווה בקניון.

הקניון ממוקם ברחוב יוספטל במרכז העיר בת ים. שטחו הכולל הוא 21 אלף מ"ר, ויש בו כ-1,000 מקומות חניה. לפי ביג, הקניון מניב NOI (הכנסות תפעוליות בניכוי הוצאות) של 39 מיליון שקל. שווי הנכס בספרי אשטרום עומד על 532 מיליון שקל.

בקניון יש 130 שוכרים, בהם חנויות קסטרו, רנואר, פוקס, H&M, סטימצקי ועוד. שיעור התפוסה עומד על 98%. מהדו"חות האחרונים של אשטרום נכסים עולה כי הפדיון הממוצע החודשי למ"ר עומד על 2,900 שקל. הקניון הוא מרכז מסחרי סגור, בניגוד לרוב המרכזים המסחריים של ביג, שהם מרכזים פתוחים. אחד היתרונות שיש בקניון הוא הפוטנציאל שיש בו להשבחה עתידית כתוצאה מהסבה של 3,000 מ"ר בקומת החניון העליונה לשטח מסחרי. כרגע המהלך הזה נמצא בשלבי אישור התב"ע.

חי גאליס, משנה למנכ"ל ביג, אמר כי "לאורך שנים קניון בת ים נהנה מיציבות וזאת לאור מיקומו האסטרטגי וכן לאור מיצובו התחרותי המוביל. אנו מעריכים בצורה חיובית את תנופת הבנייה, ההתחדשות העירונית והצמיחה של בת ים בשנים האחרונות וכן את תוכניות הפיתוח העתידיות של העיר, לגבי אטרקטיביות הפעילות של הקניון. בכוונתנו לפעול בטווח הקצר עד הבינוני לביצוע של השקעות בהיקף מהותי בנכס וזאת לצורך שדרוג חוויית הקנייה במרכז וכן לצורך מיצוי הפוטנציאל והשבחתו. רכישת הנכס צפויה להשפיע לחיוב כבר בטווח הקצר על התזרים והרווח המייצג שהחברה מייצרת מפעילותה השוטפת".

ירון רוקמן, מנכ"ל אשטרום נכסים, ציין כי "מדובר בצעד אסטרטגי שבו אנו מתחילים בשותפות לעתיד. המהלך המשותף בין הצדדים יביא להשבחתו של הקניון והפיכתו לאחד המובילים בישראל, וזאת בנוסף לפוטנציאל ההשבחה הקיים בשטחי ליברטי הצמודים לקניון אשר לגביהם מתנהל מו"מ לרכישה".

ביג מקפיאה את הקניון הווירטואלי

ביג החליטה להקפיא את פעילות הקניון הווירטואלי שלה, בו השקיעה קרוב ל-10 מיליון שקל. הקניון נועד לפתור את אחת הבעיות עמן מתמודדות חברות הקמעונות הישראליות - רכישות הישראלים באתרי האינטרנט. הרכישות הללו נהנות מפטור ממע"מ, דבר שהופך את המחירים של המוצרים לאטרקטיביים יותר. ביג ניסתה להתגבר על בעיה זו על ידי יצירת קניון וירטואלי שיכלול מרכז לוגיסטי בקפריסין, וכך יתגבר על ההבדלים בשיעור המע"מ בין קניות בישראל לבין קניות באתרי אינטרנט מחו"ל. הפעילות נועדה לעבוד כך שהצרכנים יבחרו את המוצר בחנות, אבל יבקשו לקבל אותו במשלוח מקפריסין בתוך כמה ימים, וכך המוצרים יוזלו.

ואולם, לאחר שהשקיעה סכומי כסף גדולים בהקמת הפעילות, הבינה ביג שיש לה בעיה משפטית ורגולטורית, ושהיא לא יכולה להפעיל מרכז לוגיסטי בקפריסין שיקבל פטור ממע"מ וממכס כשיש לחברות יבואן רשמי בארץ. גאליס ציין כי "הבנו שכדי להרוויח בסחר מקוון נצטרך לייצר תחרות בוטה עם השוכרים שלנו, מהלך שמנוגד לאני מאמין של החברה ולשותפות שלנו עם השוכרים. ככל שניתן יהיה להשתמש במערכות שפותחו במיזם לצורך איסוף מידע ומתן שירות לטובת השוכרים שלנו, החברה תפעל לקדמם".

החברה ציינה כי תמשיך להפעיל ולפתח את מתחמי Click&Collect ברחבי הארץ, שיציעו שירות מלא של איסוף הפריטים, מדידה, החלפה ושירות לאחר הקנייה בשיתוף עם חברות השילוח הבינלאומיות. כך, ההשקעה של החברה לא ירדה כולה לטמיון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker