טבע תודיע: כ-2,200 עובדים בישראל יפוטרו; שר הכלכלה: "הם לא צריכים לשלם על כישלונות בחו''ל"

מנכ"ל החברה יודיע על תוכנית להתמודדות עם החוב העצום שמאיים על פעילותה ■ שר האוצר כחלון סירב להתייחס היום לפיטורים הנרחבים ולשאלה האם לאור המהלך יש מקום לשקול את הטבות המס שנתנו לחברה בעבר ■ טבע: החברה לא מגיבה לשמועות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Ronen Zvulun/רויטרס

חברת טבע צפויה להודיע מחר בצהריים על פיטורים של בין רבע לשליש מעובדיה בישראל. החברה מעסיקה כ-6,800 בישראל כך שמדובר ב-2,200-1,700 עובדים במספר מפעלים של החברה. הקיצוצים הם חלק מתוכנית אסטרטגית שיציג מנכ"ל החברה קאר שולץ, שנכנס לתפקידו לפני כחודש וחצי במטרה להוציא את טבע מהקשיים הפיננסיים שבהם היא נמצאת. בתוך כך, בשבוע הבא תקיים הוועדה לביקורת המדינה דיון חירום בנושא הפיטורים בטבע. שר האוצר משה כחלון סירב להתייחס היום לפיטורים הנרחבים בטבע.

ככל הנראה, קיצוץ נרחב ייערך במטה המנופח של טבע, שכולל כ-1,300 עובדים, ולפי הערכות יפוטרו כמה מאות עובדים שמועסקים בו. מועמדת נוספת לפיטורים היא חטיבת TAPI שמייצרת חומרי גלם לתרופות ברמת חובב ומעסיקה 1,150 עובדים, שסובלת מכך שעלות הייצור של חומרי גלם בהודו נמוכה דרמטית. לא ברור האם ניתן לבצע פיטורים בחטיבה הזאת באופן מהיר, כך שיכול להיות שמדובר בתהליך ארוך יותר. טבע גם שוקלת למכור חלק מהמפעלים האחרים, כך שייתכן כי חלק מסוים מהעובדים לא יפוטר, אלא יעבור לחברה הרוכשת, אם תהיה כזאת. לפי דיווח בסוף השבוע בבלומברג, החברה מתכננת לפטר כ-10,000 עובדים ברחבי העולם. בסוף 2016 היו לחברה 57 אלף עובדים.

חלק מסוים מהקיצוץ במספר העובדים נובע משינוי ארגוני עליו החליט שולץ. המבנה החדש מבוסס על איחוד הפעילות המסחרית של חטיבת התרופות הגנריות ושל חטיבת התרופות הייחודיות - לארגון מסחרי אחד שיפעל בשלושה אזורים: צפון אמריקה, אירופה והשווקים המתעוררים. כל אחד מהאזורים ינהל את התיק במלואו כולל מוצרים גנריים, תרופות ייחודיות ותרופות ללא מרשם, ואף יישא באחריות לכל הפעילות המסחרית והביצועים הפיננסיים באזור.

להשוואה מפורטת של הביצועים למניות אחרות במדד נאסד"ק  לחצו כאן

מנכ"ל טבע, קאר שולץ

הסיבה שבגללה טבע מציגה תוכנית קיצוצים אגרסיבית היא ההתמודדות עם חוב עצום של 35 מיליארד דולר - אותו יהיה לה קשה לשרת - לאור הקשיים שעמם היא מתמודדת בפעילותה העסקית. זאת בעיקר בשל התחרות הגנרית על הקופקסון, תרופה לטיפול בטרשת נפוצה שסיפקה לטבע 43% מהרווח התפעולי שלה בינואר ספטמבר 2017 – וכן בשל תחרות המחירים החריפה בשוק התרופות הגנריות בארה"ב. החברה אמורה לפרוע ב-2018 סכום של 5.5 מיליארד דולר ועוד 4 מיליארד דולר בכל אחת מהשנים 2021-2019.

אתמול בערב הודיעה החברה כי יצחק פטרבורג, דירקטור בחברה, עוזב אותה באופן מיידי. פטרבורג שימש כמנכ"ל הזמני מינואר 2017 ועד אוקטובר בשל עזיבתו של המנכ"ל הקודם ארז ויגודמן. פטרבורג כיהן כיו"ר החברה בעת רכישת אקטביס תמורת 40 מיליארד דולר, העסקה שסיבכה את החברה והובילה אותה למצבה הנוכחי.

מחברת טבע נמסר: החברה לא מגיבה לשמועות.

מקורב להסתדרות: "תמונה קשה ועגומה"

בהסתדרות ממתינים עדיין לעדכון מהנהלת טבע לגבי מספר העובדים שיפוטרו בישראל. בצהריים התכנסו ועדי העובדים בחברה במטרה להחליט על צעדים אפשריים. יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יצר קשר עם ראשי הוועדים והבהיר להם כי יעמוד מאחורי כל החלטה שיקבלו.

"אנחנו לא יודעים מה ההיקף המדוייק של הפיטורים, אולם בכל מקרה מדובר בתמונה קשה ועגומה", אמר מקורב להסתדרות.

הקמת מפעל טבע טק, שלפי הפרסומים עומד להיסגר, היתה הסיבה המרכזית בגינה קיבלה טבע בעבר את הטבות המס המפליגות שלה במיליארדי שקלים.

יו"ר הוועד מסר בתגובה: "להנהלה אין אומץ לדבר איתנו. מחר בשעה 13:30 תגיע הנהלת טבע לבניין ההסתדרות לפגישה עם יו"ר ההסתדרות. לאחריה יפגש היו"ר עם כלל הוועדים, שלא ישתתפו בפגישה הקודמת. היום נפגשו כל הוועדים לדיון משותף בצעדים הבאים, אל מול הפרסומים הקשים".

הסתדרות לא יושבת בחיבוק ידיים". אומר אלירן קוזליק, יו"ר ועד עובדי טבע כפר סבא. "בימים הקרובים גם תשמע היטב התגובה".

לדברי קוזליק, מדובר בפיטורי 3,300 איש מתוך 6,800 עובדים, אבל המספרים משתנים מרגע לרגע. לדבריו, עובדי כפר סבא מעט יותר רגועים כיוון שכבר עברו תהליך ארגון מחדש, כולל פרישת עובדים והסכם לשקט תעשייתי מצד שני הצדדים עד 2021. עם זאת, ועל אף שכפר סבא לא מוזכרת בפרסומים, "אנחנו עם היד על הדופק כי אי אפשר לנוח על זרי הדפנה. המספרים כל כך גדולים שהם רוצים לחסל מפעלים שלמים, ואנחנו נהיה חלק מן המאבק. ההסתדרות נותנת לנו גב ויש לה לא מעט כלים כדי לעצור את רוע הגזירה".

לדבריו, מצב הרוח של העובדים אינו טוב כבר תקופה ארוכה. "קשה לעבוד כשמעליך מרחף כל הזמן ענן כה כבד".

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן שב ואמר היום כי עובדי טבע ישראל לא צריכים לשלם על כשלונותיה של טבע בחו"ל. לדבריו, "טבע הצליחה רבות בזכות מענקים והטבות מס שקיבלה מהמדינה ובזכות פיתוחים של מדענים ישראלים. בישראל לא צריכים לשלם על השקעות כושלות בחו''ל שמומנו מרווחים שנוצרו בישראל. למרות שאנו בשפל מבחינת רמת האבטלה, נילחם על כל עובד. אנחנו ערנים וקשובים לכל ההתפתחויות ונמצאים בקשר עם אנשי החברה ודורשים מהם שיתוף פעולה מלא, על מנת לתת מענה בהתאם".

יו''ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע כי ייכנס בערב מסיבת עיתונאים בה ימסור "הצהרה דרמטית לגבי המשך הצעדים בנושא טבע". באירוע ישתתפו נציגי הוועדים בטבע וראשי איגודים מקצועיים בהסתדרות.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר כי "אין ספק שכל עובד מפוטר הוא עולם ומלואו, והלוואי והיה ניתן למנוע פיטורים. אולם, צריך לזכור, כי טבע היא חברה רב לאומית ענקית, המעסיקה כ-50 אלף עובדים ברחבי העולם, וחווה בימים אלה משבר ענק. היא נמצאת בחובות עצומים של עשרות מיליארדי דולרים, וחייבת לבצע תהליכי התייעלות כואבים וקשים הכוללים חיתוך בבשר החי. כל זאת, על מנת למנוע התרסקות מוחלטת של החברה. מנהלי טבע מחויבים לעשות כל שביכולתם על מנת להחזיר את טבע למסלול הנכון לפני שיהיה מאוחר מידיי. טוב יהיה, אם כל הגופים המעורבים יעשו כל שביכולתם על מנת לדאוג למפוטרים, לקליטתם במקומות עבודה חלופיים במהירות האפשרים".

דניאל שבתאי , יו"ר ועד אתר פתח תקוה, שם יושבת ההנהלה, והוועד המייצג את כמות העובדים הגדולה ביותר מתוך 11 הוועדים שבחברת טבע, מגדיר את המצב היום כ"מהומת אלוהים".

"התחושות קשות מאוד, חוסר הוודאות קשה מאוד" הוא אומר. "יש שברון לב של העובדים שראו את המקום כבית, ובאבחת סכין הוא מפנה להם עורף. זה נורא".  

על אף התחושות הקשות, שבתאי אופטימי: "לדעתי יימצא פתרון סביר שיהיה רחוק מאוד מהמספרים שנזרקים עכשיו", הוא אומר. "אנחנו לא יודעים על איזה מספר מדברים, כי כידוע אף אחד עוד לא דיבר איתנו אפילו לא ברמז. לכן אנחנו יושבים, צוותים שלמים, קוראים ושומעים את כל כלי התקשורת ומנסים להבין מה קורה פה. עם זאת, מחר נהיה יותר חכמים. כולנו מחכים לפגישה שתתקיים עם ניסנקורן, שם ההנהלה אמורה להציג סוף סוף תוכנית מפורטת. אנחנו לא נהיה שם כי אי אפשר להביא 11 ועדים שונים לפגישה כזו, אבל  אחריה נשב עם ניסנקורן שיציג בפנינו את תוכניות ההנהלה, ונחשוב ביחד איך מתקדמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker