אורי שני: הזדמנות אחרונה לעשות את הכסף הגדול

אריאל שרון כינה אותו "הקאטר", שלמה נחמה עזר לו לצנוח לכיסא המנכ"ל של שיכון עובדים וארקדי גאידמק השקיע בו מיליונים - מי הוא אורי שני?; בכיר בשוק ההון: "שני הוא בסך הכל איש עסקים בינוני ואולי אפילו פחות; איש חביב, נותן צ'אפחות והכל, אבל לא באמת מבין בבנייה"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

באמצע שנות ה-80 החליט מושבניק צעיר משדה משה, אורי שני שמו, כי חקלאי אינו צריך לכסות חובות שצברו חברים אחרים במושב. הוא הקים ועד פעולה נמרץ, תקף בתקשורת את ראשי תנועת המושבים ואפילו החרים את תנובה - החברה שדרכה שיווקו החקלאים את תוצרתם - וסירב להכניס לביתו מוצרים שלה.

בסופו של דבר נשא המאבק פרי והאגודה השיתופית של שדה משה פורקה - כפי שקרה לאחר מכן ברוב המושבים בישראל. עם חלוף השנים נהפך שני לפעיל פוליטי המקורב לאריאל שרון - עמדה שבה צבר קשרים שהובילו אותו לבסוף לכיסא מנכ"ל שיכון ובינוי.

לאורך כל דרכו לצמרת סייעו לו אותן תכונות שבלטו כבר בעת המאבק שהנהיג במושב: מדובר באיש חכם מאוד, כריזמטי וסוחף, שאינו חושש לצאת נגד הזרם, להפעיל מניפולציות היכן שנדרש - ואפילו להפעיל כוח. ההיסטוריה שלו מכילה שורה של מעשים בלתי צפויים שמאחוריהם אמביציה גדולה מאוד, ניצול מקסימלי של קשרים והזדמנויות, ומתן תשומת לב מועטה לדעתם של אחרים.

לפני כשבועיים הדגים שני שוב את עוצמת קשריו ונטייתו לנקוט צעדים מפתיעים, כשהכריז כי הוא עוזב את תפקיד מנכ"ל שיכון ובינוי לטובת ניהול הפעילות העסקית של המיליארדר ארקדי גאידמק. היה זה מהלך מפתיע וחשאי, שגובש הרחק מעיני התקשורת ואף ללא ידיעת חבריו.

לדירקטוריון שיכון ובינוי הסביר שני שקיבל הצעה שאי-אפשר לסרב לה: כמה מיליוני דולרים כמענק חתימה ואחוזים בחברת האחזקות של גאידמק. ואולם למהלך יש גם מחיר: רבים חושבים כי מדובר במינוי תמוה, שעלול להסב לשני נזק תדמיתי.

בניגוד לחבריו הטובים של שני, בהם עפרה שטראוס, עמיקם כהן, שרי אריסון, יוחנן צנגן, אודי אנג'ל וארז ויגודמן, גאידמק יכול לצאת לחופשה רק ברוסיה ובישראל. הוא אפילו אינו יכול לחלום על קפיצה קטנה לפאריס: בצרפת הוגש נגדו כתב אישום בנוגע לסחר בלתי חוקי בנשק, והוא ייעצר מיד עם כניסתו למדינה.

סביר להניח כי אם לפני שקיבל את התפקיד היה שני מתייעץ עם חבריו לפורום החווה - יועצי שרון המקושרים היטב במשק הישראלי - לא כולם היו ממליצים לו על הג'וב החדש. "אני לא מבין את טיבו של המהלך, אלא אם מבחינה כלכלית ועסקית זה תורם לו תרומה יוצאת דופן", אמר השבוע אחד מחברי הפורום. "אני לא רואה בזה תרומה לקריירה שלו, אלא בעיקר לחשבון הבנק שלו. הבעיה של גאידמק היא שההתנהלות שלו כאיש עסקים היא לרוב לצורך הלבנתו כאיש ציבור. אורי שני מחובר בטבורו לקהילה הפוליטית בישראל, והוא מעניק לגאידמק תעודת כשרות מסוימת".

הצעה שאי אפשר לסרב לה

ואולם נראה כי מכריו הטובים של שני לא ממש הופתעו מהמהלך, למרות התמיהות והחשאיות. "הופתעתי כששמעתי על המעבר לגאידמק, אבל רק במובן הזה שלא ידעתי על זה קודם", אומר היועץ האסטרטגי אייל ארד, שהיה חבר בפורום החווה. "זה אורי - בדרך כלל מכין את הדברים בחשאי, וכשהוא מוכן עושה את הצעד. גם כשהיה ראש לשכת ראש הממשלה תחת שרון הוא אמר יום אחד 'עד כאן' - ועזב. למה בעצם זה מפתיע מישהו? מעבר לאישיות השנויה במחלוקת של גאידמק והעמדות הפוליטיות שלו, יש לו עסקים. אנחנו לא יודעים מה ההיקף שלהם, אבל יכול להיות שיש שם דברים מאוד מעניינים".

חבר נוסף בפורום מוסיף: "שני הוא שכיר, וגאידמק שם על השולחן צ'ק של עשרה מיליון דולר. בסופו של דבר כל אחד בוחר את דרכו, וגם שני בחר. ההון פה בהחלט הכריע. לדעתי, מעטים היו מסרבים להצעה כזו".

חבר קרוב של שני דוחה אף הוא את כל הטענות. לדבריו, "הוא עשה בדיקות משלו, והוא לא רואה שום בעיה בעבודה עם גאידמק. אם האיש היה פועל נגד המדינה או עושה דברים שלא ייעשו, לא היה על דעתו לקבל את התפקיד. זה נכון שגאידמק שנוי במחלוקת, אבל לאורי אין בעיה עם זה. הוא לא עבר פה שום קו אדום. אם ארקדי יוסגר לצרפת? אז מה, הוא יוכל לנהל את העסקים עוד יותר טוב".

חבר אחר מוסיף: "אורי מקושר עם המון אנשי עסקים ומקבל המון הצעות. הוא היה יכול לעבוד גם עם לבייב, תשובה או דנקנר ולהיות שם יותר ממנהל. כאן הוא הולך על אתגר כלכלי יוצא דופן, פוזיציה אחרת לחלוטין".

גם בשיכון ובינוי יש המבינים את הצעד של שני. "הוא בן 61 ויש לו היום עוד צ'אנס אחד לעשות את הכסף הגדול", אומר דירקטור בחברה. "אולי הוא אמר לעצמו: 'בוא נעשה את זה שלוש-ארבע שנים, נצבור מספיק כסף ונלך הביתה'. צריך לזכור שבחברות ציבוריות, אם לא הכפלת את ערך המניות לא תהיה איש עשיר - וזאת משימה קשה מאוד. אצל גאידמק, כבר בהתחלה יש לו סכום רציני".

שני הצליח להוביל את שיכון ובינוי מהפסד לרווח - דבר שהיה כרוך בפיטורי עובדים. החברה גם ניסתה להנפיק (פעמיים) את החברה הבת שיכון עובדים אך בינתיים ללא הצלחה. בשיכון ובינוי זכה שני לחבילת אופציות, שכר ובונוסים מפנקת בשווי 100 מיליון שקל, אם כי חלקה התבסס על הצלחת ההנפקה של שיכון עובדים.

"כמה שבועות לפני פרישתו שני החל אתנו במשא ומתן לשיפור תנאיו, ואישרנו לו את מה שהוא רצה", מספר שמואל ברקוביץ', אחד הדירקטורים בשיכון ובינוי. "נראה שבאמת אי אפשר היה לסרב להצעה של גאידמק".

איפה הקאטר?

שני, 61, מתגורר בשכונת אפקה שבצפון תל אביב. אשתו, אורלי, היא אחת ממפיקות האירועים הוותיקות בישראל. הוא עדיין מחזיק משק בשדה משה, ואמו ואחותו עדיין מתגוררות במקום.

יומו של שני מתחיל בשש בבוקר, בצעידה לאורך רצועת הזהב - קטע החוף שבין פרויקט סי אנד סאן שבצפון תל אביב למרינה בהרצליה - שם הוא מתחכך עם בכירי המשק והמדינה. את אותם אנשים הוא רואה מדי פעם בבית הקפה רביבה וסיליה שברמת השרון או במסיבות שמארגן היח"צן רני רהב.

המעורבות של שני בעולם העסקי נראית הגיונית למי שהתחיל לקרוא את מדורי הכלכלה רק בשנים האחרונות, אך עד 2002, אז מונה לתפקיד מנכ"ל שיכון עובדים, דבר בקורות החיים שלו לא יכול היה להעיד על כך שמדובר במיליונר בפוטנציה.

שני נולד בבאר טוביה למשפחת חקלאים, שנדדה למושב רשפון (עוד בטרם נחשב ליישוב יוקרה), המשיכה לקיבוץ יפעת והשתקעה לבסוף בשדה משה - מושב סמוך לקריית גת. בצבא שירת כקצין בשריון ולאחר מכן ויתר על לימודים אקדמיים לטובת עבודה בשב"כ. לאחר כמה שנים חזר למדים הירוקים כדי להילחם במלחמת יום כיפור. בתעלה פגש את מפקד האוגדה, אריק שרון, ובין השניים נוצרה ידידות שנמשכה לאורך כל הקריירה הפוליטית של שרון.

הידידות נהפכה ליחסים מקצועיים ב-1985, אז מונה שני לתפקיד עוזרו לענייני חקלאות של שרון, שהיה שר התמ"ס. בימים ההם שני היה דמות זוטרה בלשכת שרון, ועבד תחת היועץ הפוליטי ישראל כץ, לימים שר החקלאות והיום ח"כ. כעבור זמן התקדם בלשכה ונהפך להיות יועץ השר לענייני פיתוח אזורי. כשכץ עזב הוא קיבל אחריות גם על התחום הפוליטי, ונחשב לאיש למשימות מיוחדות של שרון - זה שביצע את העבודות המלוכלכות באמת.

השיא היה בוועידת הליכוד שנערכה בפברואר 1990. כששרון קרא מול אלפי חברי מרכז המפלגה: "מי בעד חיסול הטרור?" היה זה שני שדאג להשתיק את המיקרופון של ראש הממשלה יצחק שמיר.

אחד מאנשיו של שרון מספר כי "זה כבר נהפך למיתולוגיה בישיבות של שרון ויועציו. שרון תמיד היה שואל 'איפה הקאטר?' בדברים מסוג זה שני התבלט. לטפל במיקרופון ואופרציות כאלה - זה אורי, אין ספק". יועץ אחר של שרון מוסיף: "הסיפור הזה היה עולה כמעט בכל ישיבה, שני תמיד היה מתגאה בזה".

כעבור כמה חודשים קיבל שרון את תיק הבינוי והשיכון, ושני מונה ליו"ר חברת עמידר. בתפקיד זה הוא פיקח, בין השאר, על הקמת אתרי הקרוואנים שבהם שוכנו העולים החדשים ממדינות חבר העמים ועל שיקום מבנים שנפגעו במלחמת המפרץ. אלא שכהונתו נחקקה בזיכרון הציבורי בעיקר בשל דו"ח שפירסמה ב-1992 מבקרת המדינה דאז, מרים בן פורת.

בדו"ח נמתחה ביקורת על מלונות היוקרה שבהם לן שני, על הוצאות כיבוד ואירוח חריגות, ושימוש במשרדי עמידר לצרכים פוליטיים. במפלגת העבודה שמחו לנצל את ממצאי הדו"ח: בתשדיריה לקראת הבחירות שנערכו ב-1992 הוצג שני כדמות מסתורית ונהנתנית עם סיגר, והסיסמה "מושחתים נמאסתם" דבקה בו ישירות.

הפרשה התגלגלה לבית המשפט וב-1997 הורשע שני בשתי עבירות של הפרת אמונים בתאגיד, אחת מהן בשל שימוש של פמליית שרון במשרדי עמידר. שני ערער לבית המשפט המחוזי, ובסופו של דבר נותרה על כנה הרשעה אחת, בשל העובדה ששלח את נהגו למשימות שכללו גם את איסוף בנותיו ממקומות שונים.

"אורי לא עשה לעצמו שום דבר. הוא לא מושחת, והקריב את עצמו מתוך נאמנות לאריק", אומר איתן כהן, יועץ פוליטי של שרון באותה תקופה. "ביום חמישי היה נהוג ששרים יורדים לתל אביב, אז הוא פינה לאריק את הלשכה, כולל עוזרים. זה לא תקין, אבל נורמלי מבחינת התנהלות שוטפת".

ידיד המשפחה מספר כי עד היום שני משלם מחיר אישי כבד על המקרה. לדבריו, "הדו"ח נופח בתקשורת בשל מערכת הבחירות. התנפלו על המשפחה שלו באופן אישי, הוא בקושי יכול היה לצאת מהבית".

"יהיה שם תוהו ובוהו"

אחרי הבחירות ב-1992 התפטר שני מעמידר. שני, שנתפס כאחד האחראים לתבוסת הליכוד, הורחק ממעגל המקורבים של שרון ונדד לעסקים פרטיים, במקביל לניהול המאבק המשפטי. הוא הקים את כחלית השקעות, חברה שניהלה פרויקטים שונים של בנייה - חלקם בעבור חבר מרכז הליכוד דודי אפל.

"שני הוא בסך הכל בחור מוכשר מאוד. יש לו קשרים טובים והוא יודע לנצל אותם כמו שצריך", אומר אליעזר כחלון, איש עסקים מחדרה ובעליה של חברת נאות חן, ששני ניהל בעבורה פרויקטים. "אני לא יודע אם בתקופה ההיא הוא רצה להיות איש עסקים, הוא היה מאלה שמחוברים לפוליטיקה".

ב-1996 חזר הליכוד לשלטון ושרון מונה לתפקיד שר התשתיות. שמו של שני הוזכר כמועמד לתפקיד מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, אך בסופו של דבר זה לא יצא לפועל. ב-1999 הפסיד הליכוד בבחירות ושרון מונה לתפקיד היו"ר הזמני של המפלגה. עומרי שרון, אז אחד מחבריו הטובים של שני, קרא לו לשוב לפעילות הפוליטית. שני קיבל את ההצעה, עזב את העסקים, והתמסר בחזרה לשרון.

הוא מונה לתפקיד מנכ"ל מפלגת הליכוד, שהיתה במצב קשה לאחר שקיבלה רק 19 מנדטים בבחירות. שני סייע בשיקום המפלגה, כולל החזרת חובות, קשר עם הפעילים וריכוך התדמית של שרון לקראת הבחירות שיבואו. ב-2001 הבלתי ייאמן קרה, ומי שהיה עד אז אחד האנשים המושמצים בישראל נבחר לתפקיד ראש הממשלה.

שרון ייעד את שני לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אך היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, פסל את המינוי בשל פרשת עמידר. שני הסתפק בתפקיד מנהל הלשכה, והוא נחשב עד היום לאחר האנשים המוכשרים ביותר שאיישו את המשרה.

ב-2002, לאחר קצת יותר משנה בתפקיד, התפטר שני במפתיע מתפקידו. הגרסה הרשמית היתה שהגורם להתפטרות היה עומס בעבודה, אך פרשנים פוליטיים העלו גם את האפשרות שהדבר היה קשור למתיחות בין שני לבין עומרי שרון על רקע פרשת עמותות הקש. שני הציע לשרון להישאר לתקופת חפיפה, אך שרון שחרר אותו מיד מהתפקיד.

עם זאת, שני נשאר בפורום החווה, שנפגש פעם בשבוע עם שרון. בשל קרבתו לראש הממשלה הנוכחי, אהוד אולמרט, שני הוא היחיד מבין יועצי שרון שהמשיך גם לפורום בלפור - צוות היועצים של אולמרט.

לאחר שעזב את לשכת ראש הממשלה מונה שני למנכ"ל חברת שיכון עובדים. הוא קיבל את המשרה בזכות חברו הטוב שלמה נחמה - אז האיש החזק בקבוצת אריסון, בעלת השליטה בחברה. שני הכיר את נחמה עוד בשנות ה-80, כשזה סייע למחשוב מערכות בחירות בליכוד.

ב-2005, שלוש שנים בלבד לאחר שנטש את העולם הפוליטי, קפץ שני מדרגה ומונה לתפקיד מנכ"ל שיכון ובינוי - קונצרן המאגד כמה חברות בתחום הנדל"ן. המינוי עורר לא מעט תהיות בעולם העסקי, ששני לא נמנה עד אז עם בכיריו.

"ברור שהתקופה השנייה של שני עם שרון עזרה לו מאוד להגיע לאן שהוא הגיע", אומר אדם שעבד עם שני בצוות של שרון. "לולא זה, אין סיכוי שהוא היה נהפך למנכ"ל שיכון ובינוי, וממילא לא מגיע לגאידמק. אם שרון לא היה נבחר לראשות הממשלה לא היה קורה לו כלום, אף אחד לא היה מכיר את אורי שני. שלא יהיו אי-הבנות - הוא בחור מוכשר, אבל יש הרבה אנשים מוכשרים שלא מצליחים לממש את הפוטנציאל שלהם".

יועץ לשעבר של שרון מוסיף: "הוא ניצל את הקשרים שלו בעבודה עם אריק ובלשכת ראש הממשלה כדי לפתוח דלתות בכל המקומות. זה מקרה מדהים של אדם שרק בזכות קשרים פוליטיים הגיע למשרה יפה. גאידמק הביא אותו רק בגלל הפוליטיקה. הוא לא לקח מנכ"ל מקצועי מהשוק, מישהו כמו עמי סגיס או חיים רומנו - אלא הביא מאעכר. הוא לא עשה משהו שנותן לו ערך מוסף ניהולי ולא עשה גדולות בשיכון ובינוי. הוא הרי לא הצליח להוציא אותה להנפקה".

בכיר בשוק ההון מסכים עם הדברים. לדבריו, "הבנתי מאנשים בשיכון עובדים שהוא בסך הכל איש עסקים בינוני ואולי אפילו פחות. איש חביב, נותן צ'אפחות והכל, אבל לא באמת מבין בבנייה. זה ניכר גם בכישלון של שתי ההנפקות".

פעיל בעולם העסקי מוסיף: "כמו בכל חתונה, בהתחלה תהיה אהבה גדולה - אבל כשהם יצטרכו להתחיל להכניס תוכן לחיים הכל ייהפך מהר מאוד לשעמומון אחד גדול ונטול התלהבות. יהיה שם תוהו ובוהו".

"הוא לא אופורטוניסט"

ואולם יש גם כאלה המעריכים את יכולותיו של שני כאיש עסקים. "הוא מכיר את כל המילייה העסקית ברמה האישית - גם יהודים עשירים מארה"ב ולונדון", אומר חבר קרוב של שני. "נכון, הוא הכיר את האנשים האלה במשרד ראש הממשלה, אבל בסופו של דבר צריך לדעת לנהל כמו שצריך - ואת זה הוא עושה מצוין. הוא לא אופורטוניסט. אמנם אין לו בעיה לזהות משהו ולקבל אחוזים, אבל רוב האנשים בכלל לא היו זזים מהפוזיציה שבה הוא נמצא עכשיו".

עו"ד יהודה רוה, ששימש יועץ משפטי לחברת דרך ארץ כששני כיהן כיו"ר שלה: "הוא אחד המנהלים המוכשרים במשק הישראלי, ואחד המקושרים בהם. הוא מכיר את מסדרונות השלטון כמו את כף ידו. אני לא חושב ששני הלך וחיפש את ההצעה של גאידמק. לדעתי, גאידמק סרק את המשק הישראלי ומצא מישהו שמתאים למה שהוא חיפש: איש עסקים מקושר, שיכול לעזור לו בישראל ובחו"ל".

מכריו של שני מציינים גם את עובדת היותו נאמן מאוד למי שהוא עובד אתו - תכונה שיש לשער כי לא נעלמה מעיניו של גאידמק. "אורי הוא איש ניהול וארגון מצוין. יש לו נאמנות בלי מסויגת, שבאה לידי ביטוי בכל השנים שלו עם אריק, ובאה לידי ביטוי בנסיבות עזיבתו כעת", אומר היועץ האסטרטגי ליאור חורב, שהשתתף בפורום החווה. "סביר להניח שלא נראה אותו מתייחס ישירות לנסיבות עזיבתו באף ראיון עיתונאי. זו לא נאמנות של כלב, אלא פשוט אינטגריטי".

ההסכם בין שני לגאידמק מפורט מאוד, וכולל ככל הנראה גם את תנאי הפרישה של המנהל החדש. לפי עדויות יש בו גם סעיף הקובע במפורש ששני לא יעניק ייעוץ פוליטי לגאידמק.

עם זאת, בקהילה העסקית והפוליטית העריכו בשבועות האחרונים כי גאידמק ייעזר ביכולות הפוליטיות והארגוניות של שני בשנה הקרובה, כאשר יתמודד על ראשות עיריית ירושלים ויעמוד בראש רשימה שתשתתף בבחירות המוניציפליות ב-77 ערים.

"אצל גאידמק יש את החיבור בין פוליטיקה לעסקים, שבזה הוא הכי טוב", אומר יועץ תקשורת פוליטי המכיר את שני. "אני בטוח שהוא יהיה בכל הישיבות של 'פורום חוות גאידמק'. צריך לזכור שהוא גם היה בצוות הכי אינטימי של אולמרט, וכיום הוא מצטרף לגדול מקטרגיו. בסביבתו של אולמרט כועסים על המעבר, וסבורים שראוי היה שייקח תקופת צינון".

אחד מחברי פורום החווה מוסיף: "הוא לא יכול להיות מקורבו של אולמרט ובמקביל לייצג את האינטרסים של גאידמק".

עם זאת, חבריו הקרובים של שני טוענים כי לא יווצר ניגוד עניינים. לדברי אחד מהם, "אורי הוא אדם עם רמת אתיקה גבוהה, ואנשים סומכים על הדיסקרטיות שלו. הוא לא מעורב פוליטית עם גאידמק, כי בשבילו זה חזרה אחורה. אבל אם האיש ישאל שאלה, ושני מבין בתחום הזה, אז הוא ישיב לו".

אורי שני

גיל: 61

מצב משפחתי: נשוי + 4

מגורים: שכונת אפקה, תל אביב

עוד משהו: היה זה שניתק את המיקרופון של יצחק שמיר כשאריאל שרון קרא בוועידת הליכוד: "מי בעד חיסול הטרור"?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום