הגדלת מיסוי הקרנות תפגע בצמיחה

אין שום סיבה להפלות לרעה את מנהלי הקרנות לעומת יחידים המשקיעים בבורסה וכפופים לשיעורי מס נמוכים יחסית

אבי נוב

ההתעשרות של המנהלים בקרנות ההשקעה גרמה לכמה מדינות לנקוט יוזמות חקיקה אבסורדיות, שכל מטרתן להרחיב את המיסוי על הקרנות ומנהליהן. הניסיון מלמד כי קיימת תמיכה ציבורית בהצעות חוק פופוליסטיות מסוג זה, המגדילות את נטל המס על העשירים. הבעיה היא שהרחבת המיסוי תוביל להחזרים נמוכים לקרנות ולמנהלים, לירידה בהון ובנזילות בשוק, לנסיגה ביצירת מקומות עבודה ובסופו של דבר לפגיעה בצמיחה הכלכלית.

בעקבות ההצלחה של קרנות ההשקעה והרווחים המופלגים של המנהלים בשנים האחרונות, הועלו מספר יוזמות חקיקה להרחבת המיסוי על המתעשרים החדשים. בארה"ב לדוגמה, הוצע להגדיל המיסוי על רווחי ההון משיעור של 15% ל-35%.

אולם הרחבת המיסוי על רווחי הקרנות מנוגדת לעקרונות של מדיניות המס ומהווה אפליה פסולה. עבודת מנהלי הקרנות אינה שונה מהותית מהשקעות של אנשים פרטיים בבורסה. אותו היגיון המצדיק מיסוי נמוך על הכנסות מהבורסה תקף גם למיסוי הקרנות. אין שום סיבה להפלות לרעה את המשקיעים בקרנות ומנהליהן לעומת יחידים המשקיעים בבורסה וכפופים לשיעורי מס נמוכים.

אכן, המנהלים בקרנות ההשקעה פועלים מתוך אינטרסים אישיים להגדלת התשואות למשקיעים ולעצמם, ומצליחים בדרך כלל להכות את השוק ולהרוויח יפה. אדם סמית, אבי הכלכלה המודרנית, הסביר בעניין זה כי פעילות כלכלית המונעת מאינטרסים אישיים משרתת אמנם את טובת העושה, אך גם תורמת למטרה החברתית.

מי שבאמת רוצה בטובת העניים חייב לדחות את התפישה לפיה העשירים מתעשרים על חשבון העניים, והתאגידים על חשבון העובדים. בכלכלת שוק, ככל שהעשירים מרוויחים יותר, העניים והעובדים נהנים יותר.

ד"ר אבי נוב מרצה בביה"ס למשפטים במכללה למינהל ומשמש עורך דין במחלקת המסים במשרד איתן-מהולל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker