הבנקים מהמרים על ההיי-טק - ומשריינים מיליארדים לענף

בהיי־טק מחפשים מקורות מימון חדשים ופונים יותר מבעבר לאשראי בנקאי ■ יוסי ויניצקי, הממונה על ההיי־טק בהפועלים: "כשסטארט־אפ מתחיל למכור, הלוואה יכולה להתאים"

תדהר היי-טק, רעננה
תדהר היי-טק, רעננהצילום: תומר אפלבאום

תעשיית ההיי־טק הישראלית מציגה נתונים מרשימים בכל שנה מחדש, וגיוסי ההון של סטארט־אפים ישראליים נעים סביב 4.5 מיליארד דולר בשנה זה שלוש שנים. לצד החוסן שמגלה הענף, נותרה בו חוליה חלשה משמעותית: חברות ישראליות מתקשות להגדיל את המכירות ולהפוך מסטארט־אפ לחברה גדולה, בעלת פעילות מקומית ענפה.

קשה אמנם לשרטט קו שבו הופך סטארט־אפ לחברה בוגרת, אך ברור שלהגדלת פלח החברות הגדולות — בעלות מכירות של עשרות מיליוני דולרים בשנה ויותר — יהיו השלכות חיוביות על הכלכלה כולה. למשל, חברות כאלה מעסיקות עובדים שאינם טכנולוגיים, כמו מנהלי משאבי אנוש ואנשי שיווק וכספים, ב"משכורות היי־טק" — שכר גבוה לעומת תעשיות אחרות.

שגיא דגן
שגיא דגןצילום: אייל טואג

כחלק מהניסיון לדחוף ליצירת חברות גדולות והגדלת מספר העובדים בהיי־טק, מנסים בכירים רבים בתעשייה, ובהם מנהלי החברות הגדולות, סמנכ"לי הכספים בקרנות ההון סיכון, מנהלים ברשות החדשנות, והבנקים הגדולים בישראל, לקדם דרכי מימון חדשות, הכוללות לרוב אשראי בנקאי ומימון למו"פ בסיכון גבוה ולהפחית מהתלות של החברות בגיוסי הון.

"נותנים כסף לחברות באמצע הדרך"

ברשות החדשנות אומרים כי חלוקת המענקים של הרשות בין חברות הצמיחה, שמגיעות למכירות של עשרות מיליוני דולרים, השתנתה. "אנחנו נותנים יותר כסף לחברות באמצע הדרך לעומת החברות שכבר הונפקו", אומר שגיא דגן, ראש זירת צמיחה ברשות. בפלח זה של חברות, הכולל גם חברות נסחרות, השקיעה הרשות כ–700 מיליון שקל ב–2017. כמו כן, עובדים ברשות החדשנות על יצירת כלים למתן ערבויות לאשראי עבור סטארט־אפים קטנים יותר ובעלי סיכון גבוה יותר.

"נתוני גיוסי החוב בישראל נמוך מאוד, על אף שהוא מאפשר הקטנה של הדילול וצמיחה מהירה", אומר דגן. "חברות שמוכרות בעשרות מיליוני דולרים צריכות לדעת לשלב בין חוב להון (אקוויטי). זה דורש ידע ומוכנות משני הצדדים – הבנקים מצד אחד, וסמנכ"לי הכספים מהצד השני".

יוסי ויניצקי, הממונה על ההיי־טק בבנק הפועלים, הוסיף: "ברגע שסטארט־אפים מתחילים למכור אין סיבה לא להתממן מחוב. נכון שרבות מהחברות מפסידות, אך הן עושות זאת מתוך כוונה ברורה לכבוש עוד יעדים בשוק ולצמוח, זה לא אומר שאי־אפשר לממן את זה, אבל זה דורש מיומנות אחרת. בישראל עד היום יש פחות מודעות לגיוס חוב. גם הבנקים לא היו שם. מה שהרשות תעשה עשוי לחזק את התעשייה לכיוון הזה עם הקמת ערבויות המדינה לבנקים", הוא אומר. מהלך זה נמצא בשלבי גיבוש יחד עם החשב הכללי באוצר.

היום יתקיים כנס בנוכחות מנהלי חטיבות ההיי־טק בבנקים רשות החדשנות והבנק האירופי.

מבין הבנקים הפעילים בישראל, ההערכה היא כי דווקא סיליקון ואלי בנק האמריקאי הוא הגוף שהעניק את האשראי הגדול ביותר בשנה האחרונה לסטראט־אפים ישראלים. מבין הבנקים הישראליים, בנק לאומי הוא הפעיל ביותר בתחום ההיי־טק. לשם כך לאומי הקים את לאומי טק, זרוע ההיי־טק שלו, שבראשו עומדת יפעת אורון.

ללאומי יש יותר מ–4,000 לקוחות בתחום ההיי־טק. בתחילת 2016 לאומי חתם על הסכם לשיתוף פעולה עם EIF, קרן אירופית להשקעות, כחלק מתוכנית הערבויות להעמדת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים העוסקים בתחומי החדשנות, בהיקף כולל של 100 מיליון דולר, כשלאומי כבר ניצל את מלוא הסכום וצפוי לחתום הבנק האירופי על הסכם חדש לשיתוף פעולה במתן אשראי.

האשראי של בנק לאומי בענף ההיי־טק כבר עולה על 2 מיליארד שקל. להבדיל מחברות בנות אחרות, כמו לאומי פרטנרס ולאומי קארד, לאומי טק אינה מוגדרת כמרכז רווח.

בלאומי לא מוכנים לפרסם את התרומה שלה לרווחיות הבנק, אבל מציינים כי התרומה חיובית.

בבנק הפועלים הקימו לפני כשנתיים וחצי פעילות היי־טק, שאותה מנהל ויניצקי, שצבר קודם לכן ניסיון של כ–20 שנה בתעשיית ההון סיכון. בשנתיים וחצי האחרונות עסקו בבנק בעיקר בטוויית קשרים ובבניית פלטפורמה לפעילות, ובשנה הבאה הבנק צפוי להגביר את הפעילות בתחום מתן אשראי לסטארט־אפים. פעילות ההיי־טק של הפועלים, להבדיל מלאומי, משויכת לחטיבה הקמעונית. ויניצקי סירב לפרט באשר לאשראי שניתן עד היום לחברות. גם מזרחי טפחות החליט להגדיל את פעילותו בתחום מתן אשראי לחברות היי־טק, כחלק מיישום תוכנית אסטרטגית שעליה הכריז לפני כשנה. לפי התוכנית, הבנק יסיט את הגידול בתיק האשראי מאשראי קמעוני, בעיקר בתחום המשכנתאות, לאשראי עסקי לעסקים קטנים, ואשראי מסחרי לחברות בינוניות וגדולות.

חלוקת ההשקעות של רשות החדשנות ב-2017, במיליוני שקלים

מתחילת השנה העמיד מזרחי טפחות אשראי לחברות היי־טק בהיקף של יותר מ–400 מיליון שקל. בעקבות כך תיק האשראי של מזרחי טפחות בתחום ההיי־טק עלה ליותר ממיליארד שקל — ובכוונת הבנק להכפיל אותו בשנים הקרובות.

האשראי ניתן לחברות באמצעות שימוש במודלים מימוניים שונים המותאמים לחברות לפי שלב ההתפתחות העסקית שבו הן נמצאות, ובהתאמה לפרמטרים נוספים. מתן אשראי לחברות היי־טק ולסטארט־אפים, שכולל גם מימון חוב של לקוחות, מתבצע בחטיבה העסקית של מזרחי טפחות.

יחידת ההיי־טק של מזרחי טפחות, שהוקמה בשנת 2000, צברה עם השנים התמחות במימון חברות סטארט־אפ במודל של הלוואות סיכון, שבמסגרתו מעמיד הבנק אשראי לכמה שנים. זהו אשראי מסוכן יותר מהאשראי העסקי שניתן לחברות, משום שהוא ניתן גם לחברות שאינן רווחיות. בתמורה מקבל מזרחי טפחות מאותן חברות מנגנונים של השתתפות ברווחים עתידיים, כמו קבלת אופציות למניות ומכשירים פיננסיים נוספים. בבנקים דיסקונט והבינלאומי אין כיום פעילות משמעותית בתחום ההיי־טק.

מנכ"לית לאומיטק, יפעת אורון
מנכ"לית לאומיטק, יפעת אורון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker