"השוק עדיין מעניין להשקעה. הוא לא יירד רק מפני שהוא יקר - צריך טריגר"

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי באי.בי.אי צופה כי "הריבית בעולם תעלה בקצב מהיר מהתמחור בשוק" ■ אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי בפסגות, חושב "שהעלאת ריבית מהירה אינה סבירה" ■ ושניהם מסכימים: "האינפלציה היא הסיכון הגדול ביותר בשוק כיום"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
בניין הבורסה לניירות ערך ברחוב אחוזת בית בתל אביב
הבורסה בת"אצילום: מוטי מילרוד

המיתוסים של "ראלי סוף שנה" ו"אפקט ינואר" קמים לתחייה כמעט בכל סוף שנה מחדש. גם לאחר שנה של עליות חדות בשוקי העולם, התחושה היא כי בסוף השנה ניתן להפיק רווח קל ומהיר כתוצאה מהשפעות קצרות טווח, כמו שיקולי מס, בונוסים ושיפוץ תשואות. אלה גורמים למשקיעים רבים להמר כי המגמה החיובית תימשך.

מבט על הבורסות בעולם מלמד כי המשקיעים שהיו לאורך זמן בשוקי המניות בשנים האחרונות רשמו תשואות נאות, למרות התיקונים שהתרחשו בעקבות כמה משברונים, כמו הברקזיט, משבר החוב באירופה והחשש מהאטת הצמיחה בסין. השקעה במרבית מדדי המניות המובילים בעולם הניבה תשואה דו־ספרתית מתחילת השנה, אך בישראל, שהושפעה ממניות הפארמה, התשואות היו נמוכות מאוד ובחלקן שליליות.

אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות פסגות, מציין כי "העולם הכלכלי תומך בשוקי ההון, הריביות נותרות נמוכות, הצמיחה גדלה — וכל אלה תומכים במגמה החיובית. זה נכון שמבחינה היסטורית המחירים בשווקים גבוהים, אך אם נתאים אותם לסביבת ריבית נמוכה, נראה כי הם עדיין מעניינים להשקעה. החברות מרוויחות, הפחתת מס החברות בארה"ב מעניקה סנטימנט חיובי לשוק, וקשה למשקיעים לתזמן תיקונים קטנים".

תחזיות המאקרו וההמלצות של פסגות ואי בי אי ל-2018

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, אומר כי "אסור להיכנס לשוק במחשבה לטווח הקצר. השווקים יודעים לנוע בחדות, וטמון בהשקעה מעין זאת סיכון. מבחינה סטטיסטית, אנחנו רואים כי אין מיתוס בסיפור של 'ראלי סוף שנה', למעט שנים עם משבר חריף, כמו 2008. לפעמים הראלי מתחיל באוקטובר ולא בדצמבר. מכל מקום, אסור לקבל השקעה על סמך מחשבה על ראלי".

האם השווקים מתומחרים ביוקר?

גוזלן: "אין ספק שהשווקים יקרים, כשרמות המכפילים גבוהות בשל סביבת הריבית הנמוכה. הריבית הנמוכה תהיה פחות רלוונטית ל–2018. אט אט העולם הכלכלי מתחיל להשתפר, וזה יוביל לכך שהבנקים המרכזיים יתערבו פחות בשוק, וידחפו פחות את שוקי המניות מעלה. זה לא אומר שהשווקים יירדו, אך אם הם יעלו זה יהיה באופן מתון יותר מאשר ב–2017". גוזלן מדגיש כי "אם הכלכלה הריאלית תהיה חזקה יותר ותגביר את האינפלציה, לא יהיה בכך חדשות טובות לשוקי המניות. צמיחה ואינפלציה ילחצו לעליית תשואות בשוק האג"ח ויקשו על המניות. האינפלציה ב–2018 תהיה גבוהה מהאינפלציה בשנתיים האחרונות. היעדר החלופה הובילה את החברות לגייס חוב בתשואה נמוכה, ולהשתמש בזה לחלוקת דיווידנדים ורכישה עצמית של מניות".

וכעת החגיגה נגמרה?

"לקבוע שהיא נגמרה יהיה יומרני, אך התופעה תתמתן באופן ניכר".

מהם הסיכונים בשוק?

גרינפלד: "אם הריביות יעלו בקצב מהיר של שש־שבע פעמים בשנה, אז השווקים יירדו, שכן הם יצטרכו לעבור תמחור מחדש. העלאת ריבית מהירה אינה סבירה. האינפלציה צריכה להרים ראש ובכל העולם אנחנו עדיין רואים כי האינפלציה נמוכה".

גוזלן: "ארה"ב מעלה ריבית ותמשיך לעשות זאת ב–2018. היא תעלה ריבית עד שהיא תבין שהיא העלתה יותר מדי. כשזה יקרה, השווקים יתקנו מטה. קשה להגיד אם נראה את זה ב–2018. אני צופה כי הריבית בארה"ב תעלה יותר מהר מהתרחיש שהשוק מגלם כיום".

מה יכול להוביל לשינוי ברמות האינפלציה?

גרינפלד: "למשל, עליות שכר מאוד מהירות בארה"ב או שסין תעלה מחירים בחדות ותייצא את האינפלציה שלה לעולם" .

גוזלן מסכים כי "השוק מאוד פגיע לאינפלציה: "סין ממשיכה להיות קופסה שחורה, שיכולה לדרדר את העולם למיתון אם התנפחות האשראי שם תצא משליטה".

שוקי העולם טסו קדימה, תל אביב נותרה מאחור
השינויים במדדים מתחילת 2017

יש כסף רב שיכול להיכנס לשווקים

בשנים האחרונות קיימות שתי אסכולות, האחת של רואי השחורות, שמשווים את מצב השוק כיום לזה שלפני מפולת הסאבריים. השנייה טוענת כי קיים כסף רב מחוץ לשווקים שעדיין מחפש תשואה, ולכן השווקים במצב של ריבית אפסית לא יירדו.

גרינפלד: "האסכולה הראשונה אומרת שהשוק יקר, ואין לי ויכוח עם עובדה זו. השוק אכן יקר. ואולם, כל עוד הסביבה הכלכלית חיובית והעולם צומח, אין כל סיבה שהמחירים יהיו נמוכים יותר. הריבית הממוצעת ההיסטורית לא היתה 1%, אלא יותר גבוהה — לכן השוק עדיין מעניין להשקעה. להגיד שהשוק יירד, כי הוא עלה — זאת לא אמירה חכמה.

"המשקיעים צריכים לשאול את עצמם איך הם מגדרים את הסיכון, ואם הם טעו בהערכות של השוק. הסיכון המרכזי הוא אינפלציה לא צפויה, שתוביל לעליית ריבית. לכן הם צריכים להחזיק יותר אג"ח צמודות או אג"ח של חברות שיש להן כוח תמחור יותר טוב, כך שגם אם תהיה עליית שכר החברות יוכלו להתאים את המחירים שלהן — והביצועים שלהן יהיו טובים".

יש לך דוגמאות לחברות כאלה?

גרינפלד: "מונופולים, תשתיות או חברות הקשורות לחומרי גלם."

גוזלן: "השוק לא יירד רק מפני שהוא יקר. הוא צריך טריגר. טריגר שלילי יכול להיות האינפלציה והנושאים הגיאו־פוליטיים, או סין".

ניתן להעריך כמה כסף יושב במזומן מחוץ לבורסות בעולם?

גרינפלד: "לבנק ישראל יש נתונים לגבי ישראל. להערכתי, יש עוד כסף רב שיכול להיכנס".

גוזלן: "לא נראה לי שהגענו לנקודה שבא אנחנו נמצאים בפול פוזיציה באחזקה מנייתית. יש עדיין כסף שיכול להגדיל חשיפה לשוקי המניות".

אנו רואים בישראל שהנפקות אג"ח נסגרות בקלות, עם תשואות נמוכות מאוד. האם המוסדיים לא הגדילו את הסיכון יתר על המידה?

גוזלן: "אין ספק שתפישת הסיכון בשווקים יחסית קיצונית. תמחור הסיכון מאוד נמוך כתוצאה מהריביות הנמוכות. ואולם, כל עוד העולם לא ייכנס למיתון, אז אם בטווח הקצר יהיה הפסד — הוא יהיה זמני. ההיסטוריה הוכיחה כי כל עוד לא קורה אירוע חריג שלילי, המשברים חולפים".

האם האינפלציה כיום בעצם מתבטאת בנכסים?

גוזלן: "כן, מטרת הריבית האפסית היתה ליצור אפקט עושר אצל הצרכנים. ההיסטוריה תשפוט אם המהלכים שננקטו היו מוגזמים. מה שמסכן את השווקים זאת אינפלציה אמיתית, כי אז לבנקים יהיה קשה לתמוך בשווקים."

גרינפלד: "לדעתי, האינפלציה שאכן מתבטאת במחירי הנכסים, כמו מחירי הנדל"ן, אינה רלוונטית. הבנק הפדרלי של ארה"ב לא יעלה ריבית כשהאינפלציה נמוכה, רק משום ששוק המניות עולה".

גוזלן: "האינפלציה הנמוכה בשנתיים האחרונות היתה בגלל הנפילות במחירי הסחורות. בחלק לא מבוטל מהעולם לא נמצאים במצב של אבטלה גבוהה, ורואים כבר לחצי שכר. אם האינפלציה היתה 0% מפני שחבית הנפט היתה במחיר של 30 דולר, אז לא נחזור לשם. העולם בפאזה חזקה יותר, שתייצר יותר אינפלציה."

אילו סחורות עומדות להתייקר?

גוזלן: "מחירי השירותים, כגון דיור, חינוך ובריאות, שאמנם מחירם עלה בשנים האחרונות — אך ההשפעה של המוצרים הסחירים על המדד היתה מאוד דומיננטית."

איפה כדאי להשקיע בשנה הבאה?

גרינפלד: "השוק בישראל מאוד מוטה לחברות גדולות. הכלכלה הישראלית צומחת בקצב יפה, האבטלה נמוכה, והריבית תישאר נמוכה זמן רב. לכן חשיפה לחברות מוטות לביקוש מקומי מעניינת.

"בעולם אנחנו מעדיפים את ארה"ב. יש בה יותר פוטנציאל, גם בגלל הכלכלה וגם מפני שהתחזקות היורו תפגע ביצואניות האירופיות. אני צופה שנראה האטה באירופה לאחר שב–2017 היתה צמיחה יפה באירופה."

גוזלן: "השווקים המעניינים יהיו אירופה ויפן. בניגוד לארה"ב, לא צפוי בהן שינוי בריביות. השווקים האלה נמצאים בפאזה יותר מפגרת במחזור העסקים בניגוד לארה"ב שם הריביות יעלו בשיעור יותר גבוה ממה שמתומחר וייקח עוד זמן עד שיתחברו לכך."

יש תחושה שהמצב הביטחוני בישראל מידרדר. האם זה ישפיע על הבורסה?

גוזלן: "במישור הביטחוני השוק עבר הרבה אירועים, והוא פחות מתרגש. יש מספיק ניסיון עם הסלמות ביטחוניות שיש להן השפעה לטווח קצר בלבד".

גרינפלד: "אם חס וחלילה נידרדר לאינתיפאדה כמו בשנות ה–2000, אז זה ישפיע על הבורסה. עם זאת, אירועים רבים מהשנים האחרונות לא השפיעו, כי לא היתה להם השפעה מהותית על הכלכלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker