בעולם של ריבית נמוכה ומחירים גבוהים - בלידר ממשיכים להעדיף את המניות

התחזית האופטימית של לידר שוקי הון למניות ב-2018 נשענת על המשך הצמיחה העולמית המהירה ועל סביבת ריבית נמוכה ■ עם זאת, בית ההשקעות מעריך שנראה "עלייה בסיכון ובתנודתיות בחשיפה למניות - גם משום שאחרי הראלי בשווקים, מרבית המגזרים כבר לא זולים"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל של טבע בירושלים. דירוג החוב של החברה עשוי לרדת לזבלצילום: Ronen Zvulun / REUTERS
אסא ששון

"2018 מסתמנת כעוד שנה חיובית לכלכלה העולמית ולמשק הישראלי: קרן המטבע הבינלאומית צופה צמיחה גלובלית של כ–3.7% בשנה הבאה, לאחר צמיחה של כ–3.6% השנה, והתרחבות במרבית גושי הסחר בעולם, ותחזית הצמיחה שלנו לשוק המקומי בשנה הבאה היא 2.9%" — כך כותבים האנליסטים של לידר שוקי הון בתחזית שפירסמו ל–2018.

האם תחזיות הצמיחה האופטימיות מבשרות גם על המשך המגמה החיובית בשוקי המניות בעולם ובישראל? מנהלת המחקר של לידר, סבינה לוי, וסמנכ"ל המחקר, אלון גלזר, חושבים שכן — אבל במגבלות מסוימות: "השיפור באינדיקטורים הכלכליים, הריבית הריאלית הנמוכה, הסנטימנט החיובי והנזילות הגבוהה — כל אלה מספקים רוח גבית לשוקי המניות. עם זאת, אנחנו צופים עלייה ברמת הסיכון והתנודתיות הגלומה בחשיפה לשוק המניות — הן לאור מגמת העלייה בריביות והן לאור העובדה שאחרי רצף העליות בשווקים, מרבית המגזרים כבר לא זולים".

המנוע שאמור להמשיך לדחוף את שוקי המניות הוא הריבית הנמוכה. "הריבית הנמוכה תמשיך לתת רוח גבית גם לשוק המניות המקומי. הריבית בישראל צפויה להישאר ברמה אפסית גם ב–2018, ולהערכתנו בנק ישראל לא יעלה את הריבית לפני שנראה עלייה ניכרת בציפיות האינפלציה, לרמה של כ–1.5% לפחות — מה שלא צפוי לקרות לפני אמצע 2019.

"בנוסף, הסביבה הרגולטורית תמשיך להיות נוחה. אנחנו לא צופים הגברה נוספת של המעורבות הרגולטורית בשנה הקרובה, לאחר כמה שנים של רגולציה מוגברת במרבית ענפי המשק שנועדה לטפל גם בבעיית יוקר המחייה".

לגבי שוק האג"ח, כותבים בלידר כי "עליית הריבית בארה"ב לא תביא בהכרח לעלייה בתשואות האפיקים הארוכים, אלא להשתטחות העקום. ראינו את זה כבר השנה, כשהתשואות הארוכות שמרו על יציבות יחסית — לעומת עלייה בתשואות הקצרות יותר. זה צפוי להימשך כל עוד בשוק האג"ח סבורים שהפד לא יעלה את הריבית מעבר לתחזית הבנק לריבית שיווי משקל ארוכת הטווח — 2.75%.

"להערכתנו, התשואה לעשר שנים בארה"ב בסוף 2018 תהיה 2.4%–2.5% — בהנחה של שתיים־שלוש העלאות ריבית. בנק ישראל לא ימהר להעלות את הריבית כל עוד האינפלציה לא נכנסת ליעד האינפלציה (1%–3%, א"ש). אנחנו מעריכים שבנק ישראל ימתין לעלייה ניכרת בציפיות האינפלציה לכיוון 1.5% לפחות (גם אם האינפלציה בפועל תהיה נמוכה יותר), כנראה לא לפני רבעון השני של 2019. המשך היציבות בריבית צפויה להביא להמשך הפער השלילי בין התשואות הארוכות בישראל לארה"ב. סביר להניח שהתשואות בשחר (אג"ח לא צמודה בריבית קבועה; א"ש) לעשר שנים יתייצבו סביב 1.7%–1.9% בסוף 2018".

לפי לידר, כל התנאים מעידים כי ב–2018 — בדומה ל–2017 — אפיק ההשקעה האטרקטיבי יהיה מניות, אם כי בסיכון גבוה יותר מאשר השנה: "אנחנו מניחים עלייה ברמת הסיכון הגלומה בחשיפה לשוק המניות על רקע הציפיות לעליית ריבית בעתיד הלא־רחוק — והשאלה המרכזית היא מתי נראה תפנית שלילית בשוק המניות.

"רמת האינפלציה במשק תהיה במוקד תשומת הלב בשנה הבאה. להערכתנו, עלייה גבוהה מהמצופה באינפלציה בפועל או בציפיות האינפלציה תהיה טריגר לשינוי מגמה בשוק המניות. אין ספק כי לאחר רצף העליות בשווקים בשנים האחרונות, נותרו כיום פחות הזדמנויות השקעה מובהקות, והחשיפה למגזרים עם פוטנציאל להניב תשואות אטרקטיביות כרוכה בסיכון גבוה יותר".

למרות רמות המחירים הגבוהות בשוקי המניות, בלידר מזהים כמה הזדמנויות השקעה בשוק המקומי. המגזר המועדף על האנליסטים לידר הוא הבנקים — בעיקר משום שהוא נסחר מתחת להון עצמי. מגזרים מומלצים נוספים, לפי לידר, הם הגז — שעשוי ליהנות מחתימה על חוזה יצוא מהותי נוסף — ומגזר התקשורת, בעיקר הודות לחיזוק מעמדן של סלקום ופרטנר. התחומים הפחות מומלצים על ידי לידר הם ביטוח, נדל"ן וכיל. במקום טוב באמצע ניתן למצוא את מגזרי הפארמה, זיקוק, מזון וקמעונות.

להלן התחזיות של לוי וגלזר למניות בשלושה מגזרים, שרמת הסיכון בהם גבוהה לפי לידר:

מגזר הביטוח: מקווים שהריבית תעלה

הגורם העיקרי שישפיע על התוצאות של חברות הביטוח הוא עקום הריבית. "למדנו בשנים האחרונות עד כמה מהותית ההשפעה של הריבית על תוצאות החברות. גם אם עליות בריבית פוגעות מעט ברווחיות משוק ההון, בשורה התחתונה ההשפעה של היוון ההתחייבויות הביטוחיות על רווחיות החברות ועל ההון העצמי שלהן משמעותית הרבה יותר — וחברות הביטוח (בעיקר מגדל וכלל) מייחלות לעלייה בסביבת הריבית".

עוד מסבירים בלידר כי "חברות הביטוח ימשיכו ליהנות מהצמיחה הגבוהה והאבטלה הנמוכה, שימשיכו לתרום לצמיחה בנכסי החיסכון ולגידול בפרמיות בביטוח אלמנטרי ובתחום הבריאות. החברות אמנם הפנימו את המעבר לדוקטרינת סולוונסי 2, וביצעו שינויים והתאמות כדי לשפר את מבנה ההון שלהן — אבל ירידות בשוק ההון או ירידות נוספות בעקום הריבית עלולות לפגוע ביחסי ההון, דבר שישפיע על הפעילות ועל היכולת לחלק דיווידנדים".

הנעלם הגדול בתחום הביטוח הוא מי יהיה הממונה על הביטוח. "דורית סלינגר צפויה לסיים השנה את תפקידה, ובחודשים הקרובים נדע מי יחליף אותה. סלינגר אחראית לרפורמות ותקנות רבות שתרמו להגנה על הצרכנים, להפחתת דמי הניהול ולביטול תשלומים עודפים ומיותרים. למדנו בעבר כי במקרים רבים רגולטור חדש מגיע עם גזירות חדשות, ובהחלט ייתכן שהרוח הציבורית — ביחד עם רצונו של שר האוצר, משה כחלון, להביא בשורות לציבור — יביאו לרפורמות חדשות.

"החלק הטוב מבחינת חברות הביטוח הוא שיחלוף זמן עד שנראה את הממונה החדש מטיל גזירות חדשות (כנראה לא ב–2018), וסביר כי בחודשים הקרובים סלינגר לא תבשר על עוד רפורמות".

תחום נוסף שישפיע על חברות הביטוח הוא הטכנולוגיה: "קשה מאוד לשנות תהליכים בענף הביטוח, ובניגוד לתחזיות שסוכני הביטוח ייעלמו — נראה שהם עוד כאן להרבה שנים. עם זאת, לשינויים הטכנולוגיים תהיה השפעה משמעותית הן ברמת המידע והיכולת להשוות מחירים ולייצר תחרות (רע לחברות), והן ביכולת לשפר את החיתום בכמה מענפי הביטוח (כפי שעושות כבר כמה מהחברות) ולהתייעל — מה שעשוי לתרום לחברות".

וכך מסכמים בלידר את התחזית למגזר הביטוח: "אנחנו מעריכים שתימשך הצמיחה בתחום החיסכון ארוך טווח, לצד המשך שחיקה בדמי הניהול, וכן בענפי הבריאות ובביטוח האלמנטרי. בחברות הביטוח ישמחו לראות את הריבית עולה — מה שיביא להפחתת ההפרשות שבוצעו בגין היוון ההתחייבויות הביטוחיות, בעיקר בתחום ביטוח החיים. עם זאת, רמת המחירים הגבוהה בשוקי המניות והאג"ח מגבירה את הסיכון.

"האיומים המשמעותיים יותר על חברות הביטוח, להערכתנו, הם הסיכונים האקטואריים בענפים עם 'זנב ארוך' — ביטוח חיים, סיעוד ובריאות — בעיקר על רקע התארכות תוחלת החיים וסיכוני רגולציה. ביטוח הוא אחד הענפים היותר מסובכים להבנה עבור הצרכן, וכנראה בעתיד רפורמות נוספות בו".

בלידר מעניקים למגזר הביטוח המלצת "תשואת שוק" ב–2018.

מגזר הפארמה: עוד שנה לא טובה לטבע

מניות הפארמה הציגו ביצוע חסר ביחס למדדים, בעיקר על רקע שחיקה אגרסיבית בתחום הגנרי כתוצאה מהגברת קצב האישורים של גרסאות גנריות נוספות למוצרים קיימים והשלכות הקונסולידציה בקרב לקוחות התעשייה.

גם הלך הרוח הציבורי בכל הקשור לתעשייה, הן לחברות הגנריות והן ליצרניות של תרופות מקור, המשיכה להיות שלילית — והיינו עדים לכמה פרשות־חקירות שעוררו הדים רבים.

וכך רואים בלידר את עתידה של טבע בשנה הקרובה: "עוד שנה לא טובה לטבע, בלשון המעטה. מניית טבע השילה יותר מ–60% מערכה על רקע עיתוי עסקת אלרגן והמחיר ששולם בגינה, החולשה המתמשכת בעסקי הגנריקה בארה"ב, הקדמת התחרות הגנרית לקופקסון במינון 40 מ"ג ואסטרטגיית חדירה אגרסיבית במיוחד של מיילן, אי יציבות בשדרה הניהולית, חוסר הבהירות בנוגע לאסטרטגיה של החברה לשנים הקרובות ורמת מינוף גבוהה. ההרעה בתוצאות מגבירה את הסיכון להורדת דירוג החוב של טבע ל'אג"ח זבל'.

"בשנה הבאה טבע תתמקד בהתייעלות ובהורדת המינוף. 2018 תהיה עוד שנה לא פשוטה לחברה בשל השחיקה הצפויה במכירות ורווחיות הקופקסון — לצד המשך הלחצים בתחום הגנרי בארה"ב. המנכ"ל החדש של טבע מוכר בתעשייה כמומחה בהתייעלות ואנחנו חושבים שהוא יציב יעדי התייעלות אגרסיביים לשנים הקרובות. עם זאת, תהליך ההתייעלות ייקח זמן ותרומתו לתוצאות 2018 לא תהיה מהותית. טבע צפויה לפרסם באמצע דצמבר פרטים בקשר לתוכנית הארגון מחדש — וקיים סיכוי לא מבוטל שהיא תצטרך לבצע הסדר חוב מול מחזיקי האג"ח, על רקע השחיקה החדה בתוצאות ובתזרים".

את התחזית למניות הפארמה מסכמים בלידר באופן הבא: "רמת הסיכון הגלומה במניות המגזר ממשיכה להיות גבוהה ואנחנו מעריכים שהמניות של יצרניות תרופות המקור יתאפיינו בתנודתיות מוגברת גם ב–2018. האי־ודאות בנוגע להימשכות המגמה השלילית בתחום הגנרי והאווירה הציבורית העוינת כלפי חברות הפארמה ימשיכו להכביד על התעשייה. כיום מתנהלות כמה חקירות־פרשות, לרבות בקשר לתיאום מחירים וחלוקת שוק בתחום הגנרי, וכן הבדיקה בנוגע לתמחור הקופקסון — שתוצאותיהן עשויות ליצור לחצים נוספים על מניות המגזר.

"להערכתנו, הלחצים התחרותיים בתעשיית הגנריקה בארה"ב צפויים להימשך ולהכביד על תוצאות החברות גם ב–2018, אבל עוצמת התחרות וקצב שחיקת המחירים אינם מייצגים לטווח הארוך, ואנחנו צופים שיפור מסוים בסביבה העסקית בעתיד הרחוק יותר. עם זאת, לא מן הנמנע שנראה הרעה נוספת בתעשייה בטווח הקצר".

בלידר שוקי הון נותנים למגזר הפארמה המלצת "תשואת יתר" ב–2018 — מלבד טבע עם "תשואת שוק".

מגזר הגז: שנת מפנה

"מניות הגז הציגו ביצועי חסר ביחס למדדים", כותבים בלידר, ומוסיפים: "להערכתנו, ניתן לייחס את התנהגות המניות לעיכוב בחתימה על עוד הסכם יצוא משמעותי, מעבר להסכם שנחתם לפני כשנה מול NEPCO הירדנית, לחשש מעודף היצע של גז טבעי בשוק המקומי לאחר תחילת ההפקה מלווייתן ומכריש־תנין, לחשש מהיווצרות לחץ מסחרי על מניות תמר ולתביעה בגין מחיר מונופוליסטי בחוזה הגז של חברת חשמל".

מחיר הנפט נמצא בשיא של שנתיים, ונראה כי המגמה השלילית במשק האנרגיה העולמי נבלמה ואף ניכרת התאוששות — כנראה לאור מאמצי מדינות אופ"ק להגביל את תפוקות הנפט שלהן. רמת המחירים אמנם נמוכה ביחס לעבר, אבל מתחילת השנה עלה מחירה של חבית נפט גולמי מסוג ברנט בכ–15% — לכ–62 דולר.

השאלה הגדולה היא מה יקרה למחיר הנפט, וזאת התשובה של לידר: "קצרה היריעה מלתאר את הגורמים הרבים שמשפיעים על מחיר הנפט הגולמי בכיוונים שונים, ולכן לא ננסה להתנבא בקשר למחירו. עם זאת, נראה כי הסכם קיצוץ התפוקות של אופ"ק מניב פירות, ובסוף נובמבר הודיעו המדינות על הארכתו עד סוף 2018".

לגבי השוק המקומי, כותבים בלידר כי מתווה הגז חייב את קבוצת דלק למכור את כל אחזקותיה בתמר עד 2022, וכי על נובל אנרג'י לרדת לאחזקה של 25%. נובל מכרה להראל 3.5% מהאחזקות במאגר, ודלק מכרה 9.25% מאחזקותיה באמצעות הנפקת תמר פטרוליום, שכל ייעודה הוא אחזקה במאגר, פירעון ההתחייבויות וחלוקת דיווידנד. באחרונה דיווחה תמר פטרוליום שהיא מנהלת מו"מ מול נובל לקניית 7.5% נוספים ממאגר תמר".

לגבי לווייתן, הם מסבירים כי "רואים התקדמות משמעותית בפיתוח המאגר. לאחר שהשותפויות השיגו מסה קריטית של חוזים, לרבות חוזה היצוא לירדן, התקבלה החלטת השקעה סופית לפיתוח לווייתן. עבודות הפיתוח מתקדמות לפי לוחות זמנים שיאפשרו להזרים גז בסוף 2019. לפי נובל אנרג'י, כ–27% מפיתוח שלב 1 הושלמו. 2018 תהיה השנה המשמעותית ביותר בפיתוח לווייתן, כשעל פי נובל אנרג'י ההשקעות בפיתוח יגיעו לשיא. אנחנו צופים כי הקידוח של בארות הגז יחודש כבר ברבעון הראשון של 2018, וצפויה התקדמות משמעותית בהנחת צינור הגז לירדן, שאורכו כ–25 ק"מ".

עוד צופים בלידר כי "השותפים בלווייתן ידווחו על חוזים נוספים למכירת גז במשק המקומי, כשכיום מתנהלים מגעים למכירת כ–6 BCM (מיליארד מ"ק) נוספים. בנוסף, אנחנו עדיין אופטימיים בנוגע לחוזה יצוא משמעותי, כאשר הפרמטרים העיקריים שמנחים אותנו הם התאוששות מחירי האנרגיה בעולם, מאזני ביקוש־היצע לגז טבעי במצרים ושינויים רגולטוריים שיאפשרו התקדמות במשא ומתן. להערכתנו, חוזה יצוא משמעותי (מתמר־לווייתן) הכרחי להחזרת הוודאות למגזר האנרגיה".

על התחרות הצפויה במגזר הגז הם כותבים: "התחרות כבר כאן. אנו צופים כי אנרג'יאן, בעלת המאגרים כריש ותנין, תחתום על חוזים נוספים למכירת גז — כשהסכם הכוונות שלה מול או.פי.סי, בז"ן וכיל יהפוך לחוזה מחייב שיאפשר לחברה להגיע לכמות המינימלית הדרושה לצורך פיתוח המאגר (כ–3 BCM בשנה). יחד עם השגת מימון פרויקטלי, זה יאפשר לחברה לקבל החלטת השקעה סופית לפיתוח המאגרים — בהתאם לתוכנית הפיתוח שהוגשה למשרד האנרגיה".

וכך מסכמים לוי וגלזר את התחזית שלהם למגזר הגז: "אין ספק שקיים סיכון גבוה בהשקעה במניות הגז, שהתנודתיות בהן רבה, וכי בשנים האחרונות המגזר מציג ביצועים שליליים. עם זאת, אנחנו מעריכים ש–2018 תהיה שנת מפנה. נראה שההתאוששות במגזר האנרגיה בעולם נמשכת, מה שבא לידי ביטוי בעלייה במחיר הנפט הגולמי ובמחירי הגז הטבעי. בהסתכלות מקומית, אנחנו צופים כי הצעדים שננקטו לעידוד משק הגז, לרבות ההחלטה על סגירת יחידות פחמיות בחדרה, צמצום השימוש בפחם ותוכניות לעידוד התעשייה להסבה לגז טבעי — יובילו להמשך הגידול בביקוש לגז טבעי במשק.

"גם צעדים לקידום היצוא, לרבות חתימה על הקמת צינור הגז לאיטליה ומשלחת משרד האנרגיה למצרים, גורמים לנו להיות אופטימיים יותר בנוגע לחתימה על חוזים ליצוא גז, שמהווים אפסייד משמעותי עבור שותפויות הגז בכלל ושותפויות לווייתן בפרט".

בלידר מעניקים למגזר המלצת "תשואת יתר" ב–2018.

90% מהמוסדיים צופים תשואה חיובית בשוק המניות

בלידר שוקי הון החליטו לבדוק מה חושבים מנהלי הכספים הגדולים בשוק ההון המקומי על המגמות הצפויות ב–2018. ניתן להעריך כי 50 מנהלי ההשקעות והאנליסטים שהשתתפו בסקר ינתבו את הכספים שבניהולם לאפיקי ההשקעה שהם מאמינים שיניבו את התוצאות הטובות ביותר בשנה הבאה — בדומה לתחזיות שהציגו בסקר.

על פי הסקר, המגזר המוביל ב–2018 יהיה מגזר הגז, ואחריו הבנקים — והמגזרים שיציגו את הביצועים הגרועים ביותר יהיו נדל"ן ותקשורת. המטבע המועדף על המשקיעים המוסדיים הוא השקל, ואילו הלהיט התורן — הביטקוין — מועדף עליהם רק במעט מהיורו. מתברר שהביטקוין עדיין רחוק מאוד מאסטרטגיית ההשקעות של המוסדיים.

המנהלים המוסדיים העריכו כי שוקי אירופה וישראל יניבו את התשואה הגבוהה ביותר ב–2018. לפי הסקר, השוק בארה"ב אטרקטיבי פחות.

כשהתבקשו להעריך את התשואה בשוק המניות המקומי, מרבית הנסקרים (46%) השיבו כי היא צפויה להיות בין 5% ל–10%. 28% מהנשאלים העריכו כי התשואה תהיה בין 0% ל5%-. להערכת 13% מהמוסדיים, התשואה תהיה שלילית — בדיוק כמו מספר המנהלים שהעריכו כי היא תהיה גבוהה מ–10% בשנה הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker