השקעה חריגה נוספת של קרן הפנסיה של ההסתדרות בקרנות של דש איפקס

קרנות פנסיה אחרות לא נוהגות להשקיע בגופים הקשורים אליהן

אתי אפללו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אתי אפללו

קרנות הפנסיה פירסמו באחרונה את דו"ח הנכס הבודד שלהן לרבעון השלישי של 2007, ממנו עולה השקעה חריגה נוספת שביצעה קרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית ה.ע.ל בקרנות הנאמנות של דש איפקס.

ה.ע.ל משקיעה גם בקרנות איפקס כספים, דש שקלית פוטנציאל, איפקס שקלית, איפקס אג"ח מדינה, דש אג"ח בינלאומי ודש אג"ח חברות. כלל ההשקעה של ה.ע.ל בקרנות הנאמנות של בית ההשקעות שבבעלותה מסתכמת, לפי הדו"ח, בכ-60 מיליון שקל.

מדובר בהשקעה חריגה, שכן מדו"חות הנכס הבודד שפירסמו קרנות הפנסיה האחרות עולה כי הקרנות האחרות לא נוהגות להשקיע בקרנות נאמנות של גופים הקשורים להן. כך, לדוגמה, לפי דו"ח הנכס הבודד של קרן הפנסיה מיטבית עתודות של קבוצת כלל, היא אינה משקיעה כלל בקרנות נאמנות בישראל, וכך גם מבטחים החדשה של מנורה מבטחים. קרן מקפת מבית מגדל אמנם משקיעה בקרנות נאמנות בישראל, אך מדובר באלה של בית ההשקעות אפסילון.

בנוסף, מדו"ח הנכס הבודד של קרן הפנסיה ה.ע.ל עולה כי הקרן הקטינה באופן משמעותי את השקעותיה בקרנות הגידור טופז וספיר של בית ההשקעות דש איפקס. ואולם, ההקטנה היתה רק בקרן הגידור ספיר, שהיא התנודתית מבין שתי קרנות הגידור. גם ההשקעה הזו בולטת על רקע הקשרים העמוקים בין הסתדרות העובדים הלאומית לדש איפקס. ההסתדרות מחזיקה ב-24% מבית ההשקעות.

בנוסף, באפריל 2006 מכרה הסתדרות העובדים הלאומית 51% מקרן הפנסיה יובלים לבית ההשקעות איפקס, בעסקה שנחקרה על ידי מבקר המדינה והרשות לניירות ערך. במאי 2007 מכרה הסתדרות העובדים הלאומית לאיפקס את יתרת אחזקותיה ביובלים.

האיש החזק בהסתדרות העובדים הלאומית היה במשך שנים ארוכות מיקי צולר, מקורבו של שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון. אתר האינטרנט של ה.ע.ל מציין את צולר כאחד מחברי ועדת ההשקעות של קרן הפנסיה, והדו"ח הכספי של ה.ע.ל ל-2006 מציין אותו כאחד מחברי הדירקטוריון. צולר גם לא מרוחק מדש איפקס. יו"ר הדירקטוריון של בית ההשקעות הוא אחיו, יהושע צולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker