מניית הביטקוין הישראלית תעשה "ריסט" - אחרי שעלתה 3,500%

משאבי טבע מתמזגת עם חברה קנדית לכריית מטבעות דיגיטליים. הקצאת המניות משקפת שווי של 2.5 מיליארד שקל לחברה הממוזגת. לאחר המיזוג, המסחר במשאבי טבע יחל במחיר של אגורה, והשוק יקבע מחדש את שווי החברה

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רועי סבג
בעל השליטה במשאבי טבע, רועי סבגצילום: David Lee

סיפורה של חברת משאבי טבע מייצג את שיגעון הביטקוין השוטף את העולם בחודשים האחרונים — רק באופן ממוקד ועל פני זמן קצר יותר. התשואה שהניב המטבע הדיגיטלי לאלו שרכשו אותו בתחילת השנה, כ–1,500%, מתגמדת בהשוואה לקפיצה של כ–3,500% במחיר מניות משאבי טבע בתוך פחות מחודשיים, עת דיווחה כי תפנה לתחום המטבעות הדיגיטליים.

העלייה במניה הקפיצה את שווי משאבי טבע — שלד הבורסאי, שבדו"חותיו מתנוססת הערת עסק חי זה שנים — ל–560 מיליון שקל, תוך ריכוז מחזורי מסחר מהגבוהים בשוק בשבוע שעבר. ביום המסחר האחרון מניית החברה זינקה ב–14% למחיר של 38 שקל.

החברות של פייסבוק ומה מחפשת גוגל: איתן אבריאל על מפלצות האינטרנט

בשבועות הקרובים צפויה משאבי טבע להגדיל פי ארבעה את מספר מניותיה המונפקות במסגרת הקצאה פרטית של מניות לחברה קנדית, בקבון, העוסקת בכריית מטבעות דיגיטליים. אם היו משקיעים שהעריכו כי בשל ההקצאה יוכפל שווייה של משאבי טבע פי ארבעה ל–2.2 מיליארד שקל, עליהם להיות ערים להליך המסחר שיתנהל במניה. לא רק שהקצאת המניות אינה מבטיחה זינוק אוטומטי בשווי משאבי טבע, אלא היא עלולה אף להביא לתנועה הפוכה במחיר המניה.

כחלק מעסקת המיזוג, משאבי טבע תנפיק כ–50 מיליון מניות לבעלי המניות של בקבון. כיום למשאבי טבע יש 14.7 מיליון מניות רשומות, ובעתיד הקרוב מספרן יגדל ל–17 מיליון מניות, לאחר הנפקת מניות לבעל השליטה, רועי סבג (50%), ולמשקיעים מוקדמים.

מניית משאבי טבע

לאחר הקצאת המניות תחזיק בקבון בכ–75% ממספר מניות החברה הממוזגת (משאבי טבע הישראלית), ומספר מניותיה של משאבי טבע יגדל, כאמור, פי ארבעה. סך האחזקות לבעלי המניות כיום יסתכם ב–25%. היות ששווי חברה בבורסה מחושב לפי מספר מניותיה כפול מחירן בשוק, מהלך המיזוג הטכני יוצר שווי של "יש מאין".

במטרה למנוע מצב זה, ולפי תיקון הנחיות הבורסה שפורסם לפני כשלושה שבועות, הבורסה רואה בהקצאת מניות בשיעור של 75% ומעלה מההון הרשום למסחר כהפיכת החברה המונפקת לחברה חדשה. כך, ולצורך תפעולי של המסחר במניותיה, ייפתח מחיר המניה ביומה הראשון כ"חברה חדשה" במחיר של אגורה אחת בלבד בתור פרמטר פתיחה, בדומה לתהליך המסחר של מניה שמונפקת בשוק.

כך, העסקות שיבוצעו ביום הראשון יהיו אלו שיקבעו את שווי החברה הסופי, בהתאם להיצע ולביקוש. לפי התקנון, מנכ"ל הבורסה רשאי לקיים הליך דומה גם בהקצאה של אחוז נמוך יותר של מניות, אם הוא סבור כי הדבר נחוץ לצורך שמירה על תקינות המסחר, למשל אם יעריך שתתבצע קפיצת שווי מלאכותית במניה.

הבדל בין שווי למחיר

אם השוק יעריך כי רכישתה של חברת השרתים הקנדית כבר מתומחרת במחיר מניית משאבי טבע, שווייה אחריו אינו צריך להשתנות — על אף הגידול הטכני במספר המניות. כלומר, שווייה של החברה הממוזגת יישאר ברמה של 560 מיליון שקל, אך מחיר מנייתה יצנח ב–75%. מנגד, אם המשקיעים מעריכים כי עסקת המיזוג אינה מגולמת במחיר המניה הנוכחי, המסחר החדש צפוי לקבוע מחדש את שווייה של החברה הממוזגת.

כדי שמחיר המניה ייוותר ברמתו כיום, על הסוחרים לקבוע את שווייה של החברה הממוזגת על כ–2.5 מיליארד שקל.

החברה הקנדית מחזיקה בארבע חוות שרתים, ומהחודש הבא יחלו לפעול עוד שתי חוות. בפחות מחודש של פעילות ארבע חוות השרתים ייצרו הכנסה של 8.3 מיליון דולר במטבעות מוצפנים ומבוזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker