שוב בנק הפועלים עובר תספורת אצל פישמן

הבנק מוכר לקרן קלירמרק הלוואה של 100 מיליון שקל שניתנה להום סנטר - ב- מיליון שקל בלבד. דיסקונט ומרכנתיל דיסקונט החליטו להישאר עם חוב של 110 מיליון שקל של הום סנטר, ולחפש קונים במחיר טוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הום סנטר
הום סנטרצילום: ניר קידר

בנק הפועלים מוכר את החוב שלו ברשת הקמעונות הום סנטר בסך כ–100 מיליון שקל לקרן קלירמרק הישראלית, המתמחה בהשקעה במניות ובחוב של חברות שנקלעו למצוקה פיננסית — כך סיכמו הצדדים באחרונה.

קלירמרק רוכשת את החוב של הום סנטר בהנחה של כ–60%, כלומר תמורת כ–40 מיליון שקל. אמנם הפועלים מוחק כ–60 מיליון שקל מחוב זה בגין הום סנטר, שעד לאחרונה נשלטה בידי אליעזר פישמן, אך מכיוון שהבנק הפריש חוב זה להפסדי אשראי, סביר להניח שאת התמורה של 40 מיליון שקל הוא יוכל להכיר כריקוברי (הכנסות בגין חוב שנמחק בעבר).

בנק הפועלים מחזיק בשעבוד על כ–90% מהום סנטר, כחלק ממערך הבטוחות שהוא מחזיק כנגד חוב אישי של פישמן לבנק בהיקף של 1.8 מיליארד שקל. עם זאת, מכיוון שקבוצת פישמן נמצאת בפשיטת רגל, והום סנטר עדיין נמצאת במצב פיננסי מאתגר — אין משמעות רבה לשעבוד של הפועלים.

בקלירמרק קיוו לרכוש גם את החוב הבנקאי של הום סנטר לבנק דיסקונט (כ–60 מיליון שקל) ולחברה הבת שלו מרכנתיל דיסקונט (כ–50 מיליון שקל), ובכך למעשה להשתלט על הום סנטר. החובות לשלושת הבנקים מוערכים ב–210 מיליון שקל — מעט יותר ממחצית החובות של הום סנטר, הנאמדים ב–400 מיליון שקל.

ואולם דיסקונט ומרכנתיל לא הסכימו למכור לקלירמרק את חובם במחיר שמגלם תספורת של כ–60%, ובשל כך הוחלט בדיסקונט בשלב זה להישאר עם חוב זה, ולהמשיך לחפש באמצעות דיסקונט קפיטל קונים שיסכימו לשלם סכום גבוה יותר ממה ששולם להפועלים. בדיסקונט מאמינים שהשווי של הום סנטר גבוה יותר מהעסקה שבוצעה בין הפועלים לקלירמרק.

אין זו הפעם הראשונה שבה הפועלים ודיסקונט נקלעים לחילוקי דעות בנוגע לחובות של לווים גדולים כלפיהם. כך, בימים אלה שני הבנקים מעורבים בהסדר החוב הענק של קבוצת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ', החייבת לדיסקונט כ–600 מיליון שקל ולהפועלים כ–500 מיליון שקל. דיסקונט, שמחזיק בביטחונות טובים יותר מהפועלים, מעוניין להגיע להסדר חוב, ואילו בהפועלים נוקטים קו מיליטנטי יותר, שעלול להוביל את יורוקום לבית משפט, ולהזזת אלוביץ' ממעמד בעל השליטה. מהלך כזה עלול לפגוע בתמורה שיקבלו הבנקים ממימוש נכסי יורוקום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker