בנק לאומי יממן ב-2 מיליארד שקל את שיכון ובינוי ואפריקה נכסים - אם יקימו את קריית התקשוב בנגב

לאומי גבר על הצעת הפועלים. המתמודדת השנייה להקמת פרויקט צה"ל בבאר שבע היא קבוצת מנרב־אלקטרה, שהמממנים שלה הם מזרחי טפחות ודיסקונט. מדובר בפעם הראשונה שבה אחד משני הבנקים הגדולים לא הגיע לקו הגמר בפרויקט תשתיות גדול

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הדמיה של קריית התקשוב
מיכאל רוכוורגר

הקבוצה המורכבת מהחברות שיכון ובינוי ו אפריקה נכסים חתמה בשבוע שעבר עם לאומי על הסכם, שלפיו הבנק יוביל את הסגירה הפיננסית של קבוצה, ויהיה מממן ראשי ואפשרי שלה, אם היא תזכה במכרז הענק בהיקף של יותר מ–7 מיליארד שקל של משרד הביטחון להקמתה של קריית התקשוב של צה"ל ליד באר שבע. בכך גברה החטיבה העסקית של לאומי על ההצעה של מתחרתה הגדולה הגדולה, החטיבה העסקית של בנק הפועלים .

קריית תקשוב אמורה להתחיל לפעול מהאתר בדרום החל ב–2023. המימון בנקאי של הקמתה של קריית התקשוב צפוי להיות בהיקף של כ–2 מיליארד שקל, והוא נחשב אחד מפרויקטי התשתיות הגדולים ביותר במדינה, הנמצאים בהתהוות בימים אלה. היקפו דומה לזה של הקמת עיר הבה"דים ליד באר שבע.

שיכון ובינוי נמצאת בשליטת שרי אריסון, השולטת גם בהפועלים. אפריקה נכסים נחשבת לנכס הטוב ביותר באפריקה ישראל, שנמצאת בעיצומו של הסדר חוב, שבסיומו השליטה בה תעבור לקבוצת האחים סיידוף או למוטי בן משה וקרן די.קיי פרטנרס.

מול שיכון ובינוי ואפריקה נכסים מתמודדת על זכייה בפרויקט זה קבוצה המורכבת מחברת מנרב ומחברת אלקטרה מקבוצת אלקו. קבוצה זו בחרה בבנקים מזרחי טפחות ודיסקונט כמממנים אפשריים שלה, שילוו אותה בחצי השנה הקרובה בסגירה פיננסית ובמאמצים לזכות בביצוע הפרויקט. במזרחי טפחות רואים במימון תחום התשתיות כאחד ממנועי צמיחה העתידיים של הבנק, ומאמינים כי הגדלת בסיס ההון עם מיזוגו של בנק אגוד לתוך מזרחי יאפשר לבנק המאוחד להמשיך ולהוביל פרויקטים גדולים מסוג זה. גם בדיסקונט מתכננים להגדיל את נוכחות הבנק בתחום התשתיות.

כך, נוצר מצב שמעבר ליוקרה של מימון עסקות גדולות של מימון פרויקטים, מדובר יהיה כנראה בפעם ראשונה שאחד משני הבנקים הגדולים במערכת, כמו הפועלים, לא יוביל את המימון של אחת מהקבוצות שהגיעו לקו הגמר.

מנרב־אלקטרה ושיכון ובינוי־אפריקה נכסים נבחרו בידי משרד הביטחון כשתי הקבוצות שעלו לשלב שלפני האחרון, ושבו הן יצטרכו להציג יכולת פיננסית מוכחת. בתום שלב זה צפוי משרד הביטחון להכריז על אחת משתי הקבוצות כזוכה במכרז.

קריית התקשוב היא פרויקט שמערכת הביטחון מובילה עם המגזר הפרטי. הפרויקט יתנהל בשיטת PPP, שבה הקבוצה הזוכה תספק מימון, תכנון, הקמה ותפעול של הקריה לתקופה של 25 שנה.

הפרויקט הוא חלק מתוכנית המעבר לנגב של צה"ל. כך, במסגרת הפרויקט יוקמו גם מרכזי נתונים (Data Centers). קריית התקשוב הטכנולוגית תשתרע על שטח של 180 דונם, מהם 130 דונם בנויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker