אחרי זינוק של 60% מאז אוגוסט: נושי קבוצת אלון יחלו במימוש מניות דלק US

הנושים - שורת גופים מוסדיים שאלון חייבת להם כ-1.5 מיליארד שקל - מתכוונים לממש עד 20% מההחזקות, בשווי כ-40 מיליון דולר ■ מקורב למוסדיים: "הם מוכרים רק חלק קטן כדי שיוכלו ליהנות מאפסייד נוסף בעתיד"

ערן אזרן
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית זיקוק
ערן אזרן
אסא ששון

הנושים של קבוצת אלון החליטו להתחיל במימוש מניות דלק US - כך נודע ל-TheMarker. הנושים - שורה של גופים מוסדיים מישראל, שאלון חייבת להם כ-1.5 מיליארד שקל - מתכוונים לממש בשלב הראשון רק כ-20% מתוך ההחזקות של קבוצת אלון בדלק US. מדובר במניות בשווי של כ-40 מיליון דולר.

קבוצת אלון מחזיקה בכ-7.4% ממניות דלק US, בשווי כולל של כ-200 מיליון דולר. ההחלטה לממש את המניות התקבלה על רקע העלייה החדה במניית דלק US בוול-סטריט (כ-25%) מאז שמניות קבוצת אלון הועברו משרגא בירן וארגוני הקניות של הקיבוצים לגופים המוסדיים. מאז אוגוסט האחרון זינקה דלק US בכ-60%.

מקורב לגופים המוסדיים ציין כי "לאור העובדה שמניות דלק US נמצאות בטווח המחירים הנוכחי, החליטו באלון לבחון מימוש של חלק מהמניות". לדבריו, הקבוצה לא מתכוונת למכור חלק משמעותי בשלב זה, כדי שתוכל להנות מאפסייד אפשרי נוסף בעתיד. המכירה תסייע לאלון לפרוע חלק מהחוב למחזיקי האג"ח.

באוגוסט האחרון הצביעו מחזיקי האג"ח של אלון נגד מכירה כפויה של מניות דלק US שבידי אלון, וזאת למרות שקבוצת אלון הפרה את אחת מההתניות שנקבעו בהסדר החוב לקבוצה. באותה העת מחירה של מניית דלק US נגע בשפל של 21 דולר, בהשוואה לכ-33 דולר בסוף השבוע האחרון. ההחלטה שלא למכור את המניות נבעה מרצונם של מחזיקי האג"ח לאפשר לבעלי השליטה, בירן, למצוא משקיע לקבוצת אלון.

דלק US מחזיקה ומפעילה בתי זיקוק, צינורות להולכת דלקים ותחנות תדלוק ברחבי ארה"ב. החברה, שנסחרת בוול סטריט לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, השלימה בתחילת יולי מיזוג עם אלון USA. החברה הממוזגת מחזיקה בשלושה בתי זיקוק בעלי כושר זיקוק מצרפי של יותר מ-300 אלף חביות ביום, מפעלי אספלט, רשת של 307 תחנות תדלוק וחנויות נוחות בטקסס ובניו-מקסיקו, ופעילות לוגיסטית של צינורות הולכת נפט ודלקים ומכלי אחסון.

השבוע פורסם כי המשקיע הקנדי קורבין בלום מעונין להשתלט על קבוצת אלון באמצעות רכישת החוב מהמוסדיים. חברת ההשקעות ג'גואר רסורסס (Jaguar Resources), שבשליטת בלום, נערכת לגיוס הון של 400-210 מיליון דולר בקנדה, שישמש לרכישת חלק או מלוא החוב של אלון בישראל (סדרה א'), בתמורה לקבלת מלוא מניות הקבוצה.

לפי הדיווח בקנדה, העסקה תיעשה במנגנון מדורג: ג'גואר תרכוש לכל הפחות אג"ח בסכום של 600 מיליון שקל (ערך נקב) – 51% מהיקף החוב של אלון. החוב יירכש במחיר של 122 אגורות לאיגרת (0.35 דולר). שיעור הרכישה הסופי של החוב עשוי לגדול, בהתאם להיקף גיוס ההון בקנדה. ג'גואר ציינה כי היקף הרכישה עשוי להגיע ל-75% מהחוב – שיעור שיאפשר לה לבצע רכישה כפויה על כל מחזיקי האג"ח, בהתאם לחוקי ני"ע בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker