מחדל אורבנקורפ: המנהל המיוחד תובע מדלויט, מידרוג ואיפקס 100 מיליון שקל

התביעה כוללת גם את בעל השליטה אלן ססקין, דירקטורים, מעריך שווי וחברות ביטוח ■ עו"ד גיא גיסין: שומרי הסף כשלו במילוי חובותיהם; התשקיף כלל שורה ארוכה של פרטים מטעים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן ססקין מבעלי אג"ח אורבנקורפצילום: מוטי מילרוד
ערן אזרן

שנה וחצי לאחר קריסת אורבנקורפ, המנהל המיוחד שמינה בית המשפט בישראל לחברת הנדל"ן הקנדית תובע את "שומרי הסף" בכ-100 מיליון שקל. רשימת הנתבעים כוללת את בעל השליטה אלן ססקין, דירקטורים, רואי-החשבון המבקרים והחתמים – שלטענת התובע לכל אחד מהם אחראיות לנזקים שנגרמו למחזיקי האג"ח של החברה, שקרסה רגע לאחר שגייסה בישראל כ-180 מיליון שקל.

רשימת הנתבעים כוללת את פירמת ראיית החשבון Deloitte בריטמן אלמגור זהר, ששימשה כרו"ח מבקר; חברת דירוג האשראי מידרוג, שהעניקה לאג"ח אורבנקורפ דירוג A3; חברת החיתום איפקס הנפקות, הדירקטור וסמנכ"ל הכספים פיליפ גיילס (חתנו של ססקין), ומעריך השווי Janterra Real Estate Advisors (ג'נטרה) שסיפק הערכות שווי ביחס לנדל"ן של החברה ונכסים אחרים. כמו כן, נתבעות שתי חברות ביטוח.

"הנתבעים, שהיו אמונים על אמיתות ונכונות המידע שפורסם לצורך גיוס אגרות החוב, כ'שומרי הסף' של הציבור, כשלו במילוי חובותיהם באשר התשקיף כלל למעשה שורה ארוכה של פרטים מטעים ביחס לנכסים וזכויות מהותיים של החברה", נכתב בתביעה. "על סמך הצהרותיהם, חתימותיהם וחוות הדעת של אותם שומרי סף, שנתנו ונזכרו בתשקיף, נענה הציבור להצעת אגרות החוב על פי התשקיף".

עוד כתב גיסין כי "התשקיף כולל מצגי שווא ומידע מטעה ביחס לנכסי החברה העיקריים, שתוארו כנכסים מהותיים, ושעל בסיסם גייסה החברה יותר מ-180 מיליון שקל מהציבור בישראל. בפועל התברר כי מדובר במצגים מטעים ועל כן ברור כי הנתבעים או מי מהם ביצעו עוולה של מצג שווא רשלני".

ביחס לאיפקס, גיסין כותב כי החברה שימשה כחתם המתמחר החתום על התשקיף, היתה מעורבת בקביעת מבנה ההנפקה, וחתמה על הטיוטות ועל התשקיף שפורסמו לציבור המשקיעים. באשר למידרוג נכתב, על בסיס הדירוג שניפקה, אורבנקורפ לא נדרשה לעמוד בדרישות ההון העצמי של הבורסה, ואיפשרה השתתפותם של חלק מהמשקיעים המוסדיים לאור קיומו של דירוג השקעה לאגרות החוב.

באשר לדלויט, כתב גיסין כי רואי-החשבון מהמשרד ביקרו את הדו"חות ביחס למידע הכספי הנפרד של החברה ל-30 ביוני 2015 ו-30 בספטמבר 2015, סקרו את הדו"חות הכספיים המאוחדים פרופורמה של החברה ליום 30 ביוני 2015, וביקרו את הדו"חות הכספיים המאוחדים פרופורמה של החברה ל-2014-2012. לפי גיסין, בהתאם לדו"ח הכספי שסקרו דלויט, ההון העצמי של אורבנקורפ נכון ל-30 ביוני 2015 היה כ-72 מיליון דולר קנדי (וזאת טרם העמדת תרומת בעלים בסך 12 מיליון דולר קנדי שעליה התחייב בעל השליטה).

עו"ד גיא גיסיןצילום: עופר וקנין

שורה של פרטים מטעים, לכאורה

בתביעה מגולל ססקין שורה של פרטים מטעים לכאורה שהופיעו בתשקיף. כך למשל, גיסין טוען כי לפרויקט קינגסקלאב נקבע שווי של כ-137 מיליון דולר קנדי (47 מיליון דולר, חלק החברה); בעוד שבפועל "לא היה לו כל בסיס". פרט מטעה נוסף מתייחס לפרויקט דאונסויו, שבו לפי גיסין, תיאור הפרויקט בתשקיף שמט תיקונים שבוצעו בהסכם השותפים, "המשפיעים מהותית הן על מפל התשלומים".

בנוסף, טוען גיסין כי הערכת שווי של עשרות מיליוני דולר-קנדי למערכות גיאותרמיות (מתקני חימום וקירור בתוך מבני מגורים שנבנו על-ידי אורבנקורפ) היתה מטעה. כך התברר לגיסין כי בפועל, המערכות כלל אינן מניבות תזרים, לפחות מאז תחילת הליכי חדלות הפירעון; שקיימת מחלוקת משפטית עם הדיירים הטוענים שיש לבטל את החוזים; שדמי השימוש נגבו ביתר; ושישנם פגמים במערכות.

במארס 2016 קרסו האג"ח של אורבנקורפ בבורסה, לאחר שהתברר כי ארגון הבתים הקנדי שלל מהחברה את רישיון הקבלן שלה, בשל קשיים תזרימיים. לאחר הקריסה, בית המשפט בישראל מינה את עו"ד גיסין כמנהל מיוחד, שיחקור את האירועים שקדמו לקריסה, וינסה לממש את נכסי החברה. עד כה הצליח גיסין להשיב חלק מהחוב למחזיקי האג"ח – כ-76 מיליון שקל, מתוך כלל החוב, לא כולל תוספת ריבית שנתית של כ-8.15%.

פרט לתביעה נגד שומרי הסף, גיסין הגיש ביוני 2016 תביעה בשם אורבנקורפ כנגד ססקין ורעייתו דורין, בסכום של כ-95 מיליון שקל (32.5 מיליון דולר קנדי). התביעה היא בגין כספים שססקין התחייב להעמיד לאורבנקורפ במסגרת ההנפקה ובסמוך לה. פרט לתביעות מצד המנהל המיוחד, עומדות בקשות לתביעות ייצוגיות נגד אורבנקורפ, חתם ההנפקה איפקס הנפקות ונגד מידרוג – מטעם משקיעים שהחזיקו באג"ח החברה.

מדלויט נמסר בתגובה: "טרם קיבלנו לידינו את כתב התביעה וכשנקבלו, נגיב בהתאם בבית המשפט". באיפקס סירבו להגיב. נתבעים אחרים לא מסרו תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker