אמא שלך בעלת שליטה: החברות המצליחות ביותר בעולם

מחקר של קרדיט סוויס מגלה כי בניגוד לדעה הרווחת, חברות שנמצאות בבעלות משפחתית הן מוצלחות יותר. בעשור האחרון הניבו מניות של חברות כאלה מרחבי העולם תשואה גבוהה ב־55% ממדד המניות העולמי של MSCI

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מייסד
פייסבוק, מרק צוקרברג, עם בני משפחתו
מייסד פייסבוק, מרק צוקרברג, עם בני משפחתוצילום: Charles Ommanney/אי־פי

הדעה הרווחת היא שלא כדאי לערב משפחה עם עסקים, מאחר שהדבר עלול להסתיים בביצועים פיננסיים חלשים או בתסבוכת משפחתית קשה. למרות זאת, שליש מהחברות הגדולות והמצליחות ביותר בעולם נחשבות למשפחתיות.

ההמלצה לא לערב עסקים ומשפחה גם אינה תואמת את המסקנה שפירסם בספטמבר מכון המחקר של בנק ההשקעות השווייצי קרדיט סוויס, שלפיה חברות משפחתיות הניבו למשקיעים תשואה עודפת על תשואת השוק.

מסקנתם של החוקרים יוג'ין קלרק, מריה בהאטי, ריצ'רד קרסלי וברנדון וייר מתבססת על כמה מחקרים, שנפרשו על פני יותר מעשור. המחקר האחרון מספטמבר — CS Family 1,000 — בחן את הביצועים הפיננסיים של כ–1,000 חברות משפחתיות ברחבי העולם. החוקרים ראיינו בכירים מכ–100 חברות בעשרה אזורים ברחבי הגלובוס. הם ניתחו את הביצועים הפיננסיים ומחירי המניות על בסיס אזורי, מגזרי וגודל החברות, וכן ברמה עולמית. לאחר כימות הנתונים הם הגיעו למסקנה כי "קיים מתאם חיובי בין ביצועי החברה להיותה משפחתית".

ההגדרה של בעל שליטה בישראל היא אחזקה ב–25% לפחות מחברה. ההגדרות של חוקרי קרדיט סוויס היו שונות מעט, ומבחינתם חברה משפחתית היא שליטה ישירה של מייסדי החברה או צאצאיהם ב–20% מהמניות או ב–20% מזכויות ההצבעה.

80% מהחברות שנבדקו היו כאלה שנמצאות בבעלותם של המייסדים מדור ראשון או שני. ככל שהשליטה בחברות התחלפה עם השנים מדור לדור אל עבר הדור הרביעי והלאה, שיעור החברות המשפחתיות שהניבו תשואות גבוהות פוחת והולך.

מבחינת התשואה, מאז 2006 נהנו המשקיעים בחברות משפחתיות מתשואה מצטברת של 126%, לפי המחקר. זוהי תשואה עודפת של 55% מעל מדד המניות העולמי של MSCI. בממוצע, מדובר בתשואה שנתית עודפת של כ–400 נקודות בסיס של השקעה במניות של חברות משפחתיות על פני חברות שאינן משפחתיות.

"העובדה שהביצועים של חברות משפחתיות טובים יותר מעסקים שאינם משפחתיים מוכחת שוב ושוב", אומרת ד"ר ציפי שפרלינג, מנהלת אקדמית של קורס דירקטורים לחברות משפחתיות במרכז הבינתחומי הרצליה ויועצת לחברות משפחתיות. "גם הנתון שמרבית החברות המצליחות נשלטות על ידי הדור הראשון והשני אינו מפתיעה, שכן היו ממצאים כאלה כבר במחקרים שפורסמו ב–2003".

עם זאת, היא גורסת כי אין להגדיר את החברות המשפחתיות רק באמצעות נתונים פיננסיים. "המחקר מתמקד ביעדים במדדים ובתוצאות פיננסיות", אומרת שפרלינג, "אבל לדעתי קיימת גם תשואה לא פיננסית. אם למשל אחים השולטים בחברה נפגשים תדירות בבית המשפט, האם ניתן לראות בעסק כמוצלח? המשפחה מצפה לתשואה משפחתית ועסקית. אם אחד הפרמטרים לא יתקיימו, לא יהיה רצון ותועלת בקרב המשפחה להמשיך בניהול העסק בצורה משפחתית".

מלבד התשואה למשקיעים, המחקר של קרדיט סוויס הראה כי החברות שנשלטות על ידי משפחות הציגו צמיחה חזקה יותר הן בהכנסות והן בשורת הרווח ל–EBITDA. גם שולי הרווח שהציגו החברות האלה היו גבוהים יותר, והן הניבו תשואה משופרת של כ–14% על תזרים המזומנים. "הסטנדרטים והביצועים הגבוהים שמציגות החברות המשפחתיות — החל בקטנות ועד הקונגלומרטים הגדולים — יכולים להיות שיעור לקהילה העסקית העולמית", כתבו בקרדיט סוויס.

מייסדי גוגל, סרגיי ברין ולארי פייגצילום: אי־פי

החברות הגדולות בעולם - משפחתיות

בראש דירוג 50 החברות המשפחתיות בעלות השווי הגבוה בעולם ניצבת אלפבית , החברה האם של גוגל שנסחרת לפי שווי עצום של כ–690 מיליארד דולר. אחריה נמצאת פייסבוק , שנסחרת לפי שווי של כ–500 מיליארד דולר. חברת המסחר האלקטרוני הסינית עליבאבא ממוקמת שלישית, עם שווי של כ–450 מיליארד דולר.

בדירוג החברות המשפחתיות בעלות הצמיחה המהירה ביותר בהכנסות תופסת את המקום הראשון חברת הביו־פארמה ודיאגנוסטיקה האמריקאית הלת' אופקו (Opko Health). שווי השוק שלה כבר קרוב ל–4 מיליארד דולר, לאחר שהציגה צמיחה ממוצעת של 141% בהכנסות מינואר 2014 לינואר 2017.

בדירוג התשואה למניה (ינואר 2014 עד ינואר 2017), תופסת את המקום הראשון 50 החברות המשפחתיות המצליחות ביותר בעולם צ'יינה אוורגראנד, שנסחרת לפי שווי של כ–50 מיליארד דולר. מנייתה הניבה תשואה ממוצעת של 109% בין ינואר 2014 לינואר 2017.

הבעיה היא לא הדור השלישי

הניתוח מראה אמנם כי חברות הנשלטות על ידי דור ראשון ושני של המייסדים הניבו תשואה גבוהה יותר מחברות שנמצאות בבעלות דור שלישי ואילך, אך החוקרים של קרדיט סוויס טוענים כי הדבר אינו נובע מאתגרי ירושה. כלומר, הסיבה לירידה בביצועים אינה כישלון של הבעלים מדורות מתקדמים, אלא לעתים אלה תנאי השוק שמשתנים או אופיה של החברה עצמה. חברה בראשית דרכה יכולה להשתייך למגזר החברות הצומחות, שמניותיהן נוטות להעניק בשנים הראשונות תשואה גבוהה במיוחד, ועם התבססותן והפיכתן לחברות גדולות הן כבר מתקשות לצמוח באותו הקצב.

מה מוביל את החברות המשפחתיות להציג ביצועים עודפים? על כך התקשו החוקרים לענות, לפחות במחקר האחרון שפירסמו. עם זאת, יש להם כמה השערות: הראשונה היא שחברות בבעלות משפחתית מתמקדות יותר בחדשנות, ולכן מוציאות יותר כסף על מחקר ופיתוח. השערה נוספת היא שהצמיחה שלהן נסמכת על תזרים המזומנים האורגני, שנוצר מהפעילות של העסק או על השקעות גדולות בהון, ועסקים לא משפחתיים אינם מבצעים אותן.

הראיונות שביצעו החוקרים עם בכירי החברות הצביעו על כך שהמיקוד בעסק משפחתי הוא על צמיחה איכותית לטווח הארוך. למשל, נטייה של חברות כאלה להשתמש במנגנון תגמול המבוסס על פרמטרים פיננסיים ארוכי טווח, מתוך מטרה שהתגמול יעלה בקנה אחד עם רצון המשפחה כי ערך המניות יעלה בטווח הארוך.

מייסד עליבאבא, ג'ק מאצילום: רויטרס

שפרלינג מציינת כי ההסבר המרכזי במחקר של קרדיט סוויס להצלחת חברות משפחתיות הוא "שהשליטה המשפחתית מתבטאת בין היתר במעורבות יומיומית של הבעלים בחברה ובדירקטוריון, וגם בתכנון ובחזון לטווח הארוך".

אחד החששות של המשקיעים בחברות משפחתיות הוא שהפיקוח עליהן רופף, כי הממשל התאגידי בהן חלש יותר. "חברות משפחתיות אכן מציגות ממשל תאגידי רופף יותר בהשוואה לחברות מקבילות לא משפחתיות", כתבו החוקרים. "אף שממשל תאגידי תקין עשוי לזהות טוב יותר אם ההנהלה מתומרצת באופן לא נאות, זאת לא הדרך היחידה שבה חברות יכולות להבטיח ביצועים טובים יותר".

שפרלינג אומרת כי "העובדה שהחוקרים מצאו שהמבנה התאגידי בחברות משפחתיות חלש יותר מפחיתה את המוטיבציה של משקיעים חיצוניים להשקיע בהן, בשל חוסר השקיפות של היעדים והמדדים. אך הרבה פעמים ניתן למצוא חברות משפחתיות שמתומחרות בחסר בשל המבנה התאגידי הרפוי — מה שיתורגם על ידי משקיעים מסוימים דווקא להזדמנות רכישה".

דוד וסטפני עזריאלי, ב-2012צילום: אסף לב

עזריאלי במקום 40 בצמיחת ההכנסות

שפרלינג מזכירה כי מעבר לעובדה שהכלכלה הישראלית נשלטת על ידי 15–20 משפחות, יותר ממחצית החברות שנסחרות בבורסת תל אביב נמצאות תחת שליטה משפחתית. אחת מהן היא עזריאלי, שתפסה מקום מכובד במחקר של קרדיט סוויס. קבוצת עזריאלי , הנסחרת לפי שווי של כ–25 מיליארד שקל, הגיעה למקום 40 מבין 50 החברות המוזכרות במחקר כמובילות בצמיחת ההכנסות.

שפרלינג מזכירה כי "יש שיטענו כי לאחר שחברה משפחתית נהפכת לציבורית היא מאבדת את האלמנטים של החברה המשפחתית, אבל לדעתי פקטור המשפחתיות נשמר לאורך זמן. ראו, למשל, שתי חברות בישראל — רמי לוי ועזריאלי, שבני המשפחה מחזיקים בפוזיציות משמעותיות בניהול עסקיהן".

עוד גורסת שפרלינג כי ההנחה הרווחת שבעתיד הרחוק ייעלמו חברות משפחתיות מן העולם היא מיתוס בלבד. "האפקט של חברות משפחתיות דווקא יתעצם לאור הנוכחות שלהן בכלכלות מתפתחות והזליגה שלהן למדינות המפותחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker