אחרי הזינוק הפרוע ולמרות הסכנות - האם עדיין כדאי לקנות ביטקוין?

המטבע הדיגיטלי פרץ עוד שיא וניתר מעל 14 אלף דולר ■ ויש סיבות מוצדקות: הוא יכול ליהפך למקלט הון לעשירים ולקרש הצלה למדינות בקריסה פיננסית, והוא מממש את ההבטחה לרשת מבוזרת, פתוחה ושוויונית

נעם בוקסבאום
נעם בוקסבאום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
כספומט ביטקוין
כספומט ביטקויןצילום: מוטי מילרוד

הניתור המתמיד של ביטקוין, שמזנק בעשרות ומאות אחוזים וגם קורס בעוצמה דומה, מרתק את תשומת הלב העולמית — ובעיקר בלתי־מובן לרוב המומחים והמשקיעים. ייתכן כי זו בועה ספקולטיבית שתתפוצץ במוקדם או במאוחר, אבל יש גם כמה סיבות מוצדקות להצלחה הגוברת של המטבע הדיגיטלי. הנה כמה הסברים להיגיון שבשיגעון.

1. זה לא רק הון שחור

ביטקוין היה מראשיתו חממה לדמויות רדיקליות, על גבול החוק ומעבר לו. הוא משמש לסחר בסמים ובנשק ולמטרות אפלות נוספות. אבל כשמקשיבים לאנשי פיננסים וממשל בכירים, בעיקר בארה"ב, לעתים נדמה כאילו העולם התחתון נולד רק לפני תשע שנים, עם ביטקוין. בצדו המואר, המטבע הדיגיטלי הוא מימוש של רשת מבוזרת, פתוחה ושוויונית — כמו שהאינטרנט היה אמור להיות לפני שפייסבוק של מארק צוקרברג או אמזון של ג'ף בזוס השתלטו עליו. כל אחד יכול להצטרף מכל מקום בעולם ובתנאים שווים, אין צנזורה פנימית או חיצונית, והפרטיות והחופש מושלמים.

2. הכוח של הבלוקצ'יין

אמירה נפוצה היא שביטקוין הוא בועה — אבל הטכנולוגיה שעליו הוא מבוסס, בלוקצ'יין, היא המצאה מבריקה שיש לה עתיד במערכת הפיננסית הקיימת. העמדה הזאת נובעת מחוסר הבנה. בלוקצ'יין (שאפשר לתאר אותו בקיצור כשרשרת של רישומים, המתעדת כל פעולה ברשת ביטקוין) הוא אכן המצאה מבריקה, וגם כזאת שאפשר לשכפל בקלות. אבל מה שקשה להעתיק, ולמעשה בלתי־אפשרי כרגע, הוא הביזור הרחב של רשת הבלוקצ'יין המסוימת שדרכה פועל ביטקוין. העיקרון היסודי של בלוקצ'יין הוא שאין מנהל מרכזי ששולט ברשת, וכל פעולה מתועדת במקביל במאות או אלפי המחשבים שמשתתפים בה — כך שאין גם מקום אחד שבו מרוכז המידע (ואליו אפשר לפרוץ, או שעליו אפשר לבצע מניפולציות).

מטבעות אלטרנטיביים לביטקוין, המונפקים כמעט מדי יום — ואפילו רשת בלוקצ'יין פרטית שיקימו גולדמן סאקס, קרדיט סוויס או הבנק הפדרלי בארה"ב — קטנים יותר מהרשת שביטקוין כבר יצר, או מוגבלים ביכולת הביזור שלהם. ביטקוין פועל דרך הרשת הקריפטוגרפית הגדולה, הדינמית והמוגנת בעולם, וזה חלק ממקור עוצמתו. לא נראה שבקרוב תוקם רשת שתעקוף את ביטקוין, אפילו אם המוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם ינסו לחקות אותו.

3. כסף־דוט־קום

ביטקוין עדיין צעיר. את הקוד ואת הממשקים החדשים שעדיין בפיתוח, כותבת ומנהלת קהילה של כמה עשרות מפתחים, חלקם מהטובים בעולם (הם מקבלים החלטות רק על בסיס קונסנזוס, מה שמאט את העבודה אבל גם מחדד אותה). מסביב להם כבר התפתחה תעשייה בשווי של מיליארדי דולרים, של כורים (שמשתתפים בתחרות על ייצור ביטקוינים חדשים ותפעול הבלוקצ'יין) ושל אפליקציות ואתרים.

תקלות קרו ויכולות לקרות, הממשק למשתמש עדיין לא נוח, רכישה דורשת לא מעט מאמץ, ואין עסקים רבים שמקבלים ביטקוין. גם השמירה על המטבע דורשת ידע טכני מסוים. עם זאת, כדאי לזכור שגם לשלוח אי־מייל או לגלוש באינטרנט בשנות ה–90 היתה פעולה מסורבלת.

אם ביטקוין ימשיך לצמוח כמו שעשה עד כה, מדובר באירוע נדיר מאוד שבו יש הזדמנות להצטרף לדרמה טכנולוגית מתפתחת. לאף אחד אין מושג ודאי מה יהיה השווי של ביטקוין בעוד שעה או בעוד שנתיים — אבל יש מספיק סימנים המעידים על כך שהכסף־דוט־קום הזה הוא אירוע שמשתווה, לכל הפחות, לשינוי שחוללה פייסבוק ברשתות החברתיות או גוגל במנועי החיפוש. הפעם זה קורה באופן הכי פחות ממסדי שאפשר (בינתיים).

4. זהב דיגיטלי

סביב ביטקוין מתפתח דיון, עם השלכות פיננסיות, מיסוייות ואפילו פילוסופיות, בשאלה אם זהו נכס או מטבע. אם זה נכס, עולה השאלה מה הערך הפנימי שלו. לעומת זאת, אם זה מטבע, הוא היה אמור להיות בעל סחירות קלה וברורה יותר.

חלק מהסוגיות האלה ייפתרו (כנראה) בעתיד הקרוב, כשמפתחי ביטקוין מצד אחד ורגולטורים מצד שני יחדדו את העמדות שלהם בעניין. אבל נקודה שכבר מתבהרת בשלב הזה היא שביטקוין עשוי להיחשב לזהב דיגיטלי — מטמון בטוח להפקדת ערך, שמנותק משווקים אחרים.

כיום ביטקוין אולי תנודתי מדי בשביל לעמוד ביעד הזה, אבל ככל שערכו ממשיך לעלות — האמון בו גובר. האפשרות שאכן ייהפך למקלט גלובלי, מבוזר ואפילו יציב נהפכת לסבירה יחסית. גם בבורסות, בתי השקעות וקרנות גידור גוברת ההכרה בכך, או לפחות התחושה שאי־אפשר לא להצטרף לחגיגה. ייתכן כי בעידן שבו מקלטי המס בשווייץ נסגרים — ביטקוין פותח עבור עשירי העולם דרך חדשה לשמור על הכסף. במשבר הפיננסי הקרוב, אם יבוא, האופציה הזאת עשויה להיות אטרקטיבית במיוחד.

ואגב, לא מדובר רק בעשירים. במדינות בקריסה כלכלית, כמו ונצואלה, ביטקוין הוא כבר מטבע יציב יותר מכל אלטרנטיבה זמינה.

5. מיסוי הוא גם הזדמנות

אחד האיומים הצפויים לכאורה על ביטקוין הוא מצד הרגולטורים. מדינות אמורות לשמור על המונופול המוניטרי שלהן, ולא לאפשר תחרות פרועה מצד מטבעות קריפטוגרפיים. אבל בפועל, הרגולטורים עדיין אינם מתנפלים על ביטקוין — אולי מחוסר הבנה ואולי מפני שהוא עדיין קטן. אבל ייתכן גם שהם מזהים שעדיף ללכת אתו מאשר נגדו.

הטלת מס על ביטקוין, למשל, בהנחה שחלק גדול מהמשקיעים הם בכל זאת שומרי חוק — משתלמת גם למדינה. ככל שהמסגרת החוקית של ביטקוין תובהר, במהלכים מקומיים או גלובליים, המטבע הדיגיטלי ייהנה מוודאות ויציבות, שישרתו גם את המשתמשים בו.

6. עלויות הייצור

ומה לגבי החשמל? רשת ביטקוין נהפכה לאחת מצרכניות החשמל הכבדות בעולם, ועקפה 160 מהמדינות הפחות מפותחות. ככל שהמחיר עולה, התמריץ של הכורים שמייצרים את הביטקוין גדל, הם משקיעים ביותר מחשבים ושרתים — ומנפחים עוד יותר את צריכת החשמל.

להשלכות הסביבתיות הפוגעניות אין כרגע מענה. אבל אם הניסוי הזה יצליח, בעתיד הרחוק, שבו מחיר ביטקוין יתייצב, סביר שגם צריכת החשמל תתאזן מעט — בין השאר בגלל מנגנונים פנימיים בניהול הרשת. ואגב, גוגל, פייסבוק ואמזון הן בכל זאת צרכניות חשמל גדולות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker