משאבי טבע חתמה על רכישת חוות השרתים הקנדית

החברה דיווחה כי השלימה בשעות הבוקר הסכם לרכישת 75% ממניות בקבון הקנדית ■ בתמורה, בעלי המניות הנוכחיים בחברה יישארו עם 25% מהחברה הממוזגת – כך ששוויה יוכפל פי 4 עם הוצאת העסקה לפועל, כלומר יקפוץ ליותר מ-2 מיליארד שקל

גיא ארז
גיא ארז
שתפו בפייסבוק
מכשור לכריית ביטקוין
מכשור לכריית ביטקויןצילום: Qilai Shen / Bloomberg

שלושה ימים לאחר שדיווחה על קיומו של מו"מ לרכישת חוות שרתים קנדית לצורת כריית מטבעות דיגיטליים, חברת משאבי טבע חתמה היום (ד') על הסכם המיזוג. לפי ההסכם, תרכוש משאבי טבע 75% ממניות חברת Backbone Hosting Solutios הפרטית, וזאת בתמורה להקצאת 75% מהמניות שלה עצמה, לאחר ההקצאה.

החברה לא צירפה נתונים נוספים בדבר עסקת המיזוג, מעבר לאלו שפרסמה בתחילת השבוע, עת ציינה כי מתקיים משא ומתן בין הצדדים. אם המיזוג ייצא לפועל, בעלי המניות במשאבי טבע ייוותרו עם 25% מהחברה הממוזגת - ומכאן שווי החברה יזנק פי ארבעה - והחברה הקנדית תהיה בעלת השליטה בפועל.

מניית משאבי טבע ריכזה גם היום מחזור מסחר עצום, שהסתכם בלמעלה מ-51 מיליון שקל. מחיר המניה עלה בכ-9.3%, והוא מייצג לחברה שווי שוק של 455 מיליון שקל. זאת, לאחר תשואה מטאורית של של למעלה מ-3000% מאז הודיעה החברה, שהייתה שלד בורסאי שנסחר במיליוני שקלים בודדים, על בחינת המעבר לפעילות בתחום המטבעות הדיגיטליים.

שוויה הנוכחי של החברה לא כולל עדיין קרוב ל-1.9 מיליון מניות ואופציות "עמוק בתוך הכסף" שהונפקו למשקיעים פרטיים. אלו, בנוסף ל-13.6 מיליון מניות החברה שרשומות למסחר, יקפיץ את שוויה ללמעלה מ-510 מיליון שקל, היות ומחיר כל מניה נקבע היום בשוק על כ-33.4 שקל למניה.

מעבר לכך, העסקה, אשר הוצאתה לפועל זקוקה לאישור הדירקטוריון והאסיפה הכללית, צפויה להביא לזינוק חד בשוויה של חברת משאבי טבע - והדבר מעלה תהיות בדבר מחירה הנוכחי של המניה. בשל העובדה כי לאחר המיזוג מחזיקי המניות יחזיקו ב-25% בלבד מהחברה, מספר המניות בפועל יוכפל פי ארבעה. כך, שווי החברה, אשר בדו"חותיה הכספיים מתנוססת הערת "עסק חי" מזה מספר שנים, יזנק ליותר מ-2 מיליארד שקל, אם מחיר המניה יוותר ברמה הנוכחית.

בקבון מחזיקה ב-4 חוות שרתים להם כוח הצפנה של 175 petahash ו-27.5 מגה וואט, ובתחילת החודש הבא יחלו לפעול עוד שתי חוות שרתים נוספות בעלות כוח הצפנה של  petahash 250 ו-25 מגה וואט. לטענת מנכ"ל משאבי טבע ובעל השליטה הנוכחי בה, רועי סבג (53.9%), במשך פחות מחודש של פעילות ארבע חוות השרתים ייצרו הכנסה של כ-8.3 מיליון דולר במטבעות מוצפנים ומבוזרים, וזאת בתקופה שבה מחירו של הביטקוין נסחר ברמות של כ-8,000 דולר למטבע.

מאז זינק המטבע בכ-50%, ומחירו נסחר כיום לפי מחיר שיא של כ-12,700 דולר.  משאבי טבע ציינה כי העלות התפעולית של כריית המטבעות מוערכת בכ-12% בלבד מסך ההכנסות בזכות מחירי חשמל נמוכים באזור פעילותה. מבחינה תפעולית, תהליך כריית הביטקוין נהפך קשה יותר עם הזמן, וכדי לשמור על שיעור רווחיות שכזה יצטרך שוויו של הביטקוין להמשיך לעלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker