"מחירי הטיסות לאילת יעלו" - התאחדות המלונות נגד המיזוג בין אל על לישראייר

זאת מחשש כי אישור עסקת המיזוג יביא ליצירתו של מונופול מוחלט בשוק בידי ארקיע ותצמצם את מספר הטיסות לאילת בשיעור ניכר

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת ישראייר
מטוס של חברת ישראיירצילום: מוני שפיר

התאחדות המלונות בישראל מצטרפת להתנגדויות שהועלו בשבועות האחרונים על ידי רשות שדות התעופה ועיריית אילת, ופונה אף היא לרשות ההגבלים העסקיים בהתנגדות לאישור המיזוג בין ישראייר לאל על.

הסיבה להתנגדות נוגעת לתחום הטיסות הפנים ארציות מתל אביב לאילת, שעלול לטענת ההתאחדות להיפגע כתוצאה מהמיזוג. זאת, "כל עוד לא יימצאו תנאים מבניים שיבטיחו את המשכה של התחרות בקו טיסות הפנים לאילת לפחות במתכונתה כיום, במונחים של מחיר וזמינות הטיסות", כותבת יהל בן-נר מנכ"לית התאחדות המלונות, במכתבה ליועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים עו"ד אורי שוורץ.

בקו טיסות הפנים לאילת פועלות כיום שתי חברות בלבד - ישראייר וארקיע. המשמעות היא שכבר היום התחרות על הקו מועטה. "התאחדות המלונות חוששת כי אישור עסקת המיזוג יחמיר את המצב ויביא ליצירתו של מונופול מוחלט בשוק בידי ארקיע. זאת נוכח יציאתה הצפויה של ישראייר מהפעילות בקו הטיסות לאילת. אישור עסקת המיזוג יביא ליצירת כוח שוק של ממש בידי ארקיע, ככל שישראייר תצמצם את מספר הטיסות לאילת בשיעור ניכר, וגם בשל כך תפגע התחרות" נכתב בפנייה.

"אם תחזית זו תתממש, ואנו צופים כי היא תתממש, ניתן להניח כי מחירי הטיסות לאילת יאמירו, בד בבד עם הפחתה של תדירות הטיסות ופגיעה באיכות השירות שיקבלו הצרכנים. תוצאה צפויה וישירה תהיה פגיעה קשה ביותר בתיירות הנכנסת לאילת, ובמלונות אילת בפרט, שכן הטיסות לאילת הן עורק התחבורה הראשי המקשר את המרכז לאילת ואין לו תחליף" כותבת בן-נר.

לטענת התאחדות המלונות, מכיוון שמחיר הטיסה לאילת מהווה רכיב משמעותי מהעלות של חופשה באילת, בשונה מחופשה באזורים אחרים בארץ, עליית מחיר הטיסה תביא להורדת הביקושים לחופשה במלונות באילת, ובמיוחד בעונות השפל. החשש של ההתאחדות הוא שעליית מחירי הטיסה לאילת תסיט את הביקושים לטובת חופשות בחו"ל, ובכך ייגרם נזק משמעותי נוסף לתיירות באילת.  

"חששה של התאחדות המלונות לא בא בחלל ריק. המדובר בחשש המבוסס על התנהגות בפועל של אל על. נזכיר כי במהלך נובמבר 2013 הודיעה אל על כי תפסיק להפעיל את קו הטיסות לאילת, לאחר 3 שנות פעילות בלבד. מיותר לציין כי סגירת הקו של אל על הביאה לעליית מחירי הטיסות לאילת", כותבת בן-נר. "ככל הידוע, ההחלטה של אל על נבעה בעיקרה משיקולים של חוסר כדאיות כלכלית בהפעלת הקו לאילת, כך שניתן להניח בסבירות רבה כי לאחר מימוש עסקת המיזוג אל על תפעל באופן דומה, ותביא לסגירת הקו של ישראייר לאילת, או למצער, לצמצום היקף הטיסות בשיעור ניכר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker