"עסקת תמר פטרוליום־נובל הזויה; היא נראית כמו עסקת בעלי עניין"

תמר פטרוליום אישרה אתמול כי היא מנהלת משא ומתן עם נובל אנרג'י לרכישת 7.5% מזכויותיה בתמר ■ העסקה המתגבשת, שתיעשה בין שותפים - מנכ"לי נובל ודלק קידוחים - הפילה אתמול את מניית תמר ב-4% ■ אנליסטים: "העסקה תביא ללחץ על המניה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח במאגר תמר
אסדת קידוח במאגר תמרצילום: אי־פי

"איך קורה שבמתווה הגז — שנועד להקטין את האחזקות של נובל אנרג'י וקבוצת דלק במאגר תמר — מה שיוצא בסוף זה שביני מוכר ליוסי?", שאל אתמול מקור בשוק ההון בתגובה לפרסום ב–TheMarker כי תמר פטרוליום מצויה במשא ומתן לרכישת 7.5% מזכויותיה של נובל אנרג'י במאגר תמר, בעסקה שמוערכת ב–800–900 מיליון דולר (כ–3 מיליארד שקל).

אותו מקור רמז לכך שיוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, יידרש בעסקה המתגבשת לייצג את הציבור בתפקידו כיו"ר תמר פטרוליום, ויערוך משא ומתן מול מנכ"ל נובל אנרג'י ישראל, ביני זומר, שעמו הוא שותף באחזקה במאגרי הגז הגדולים תמר ולווייתן.

"זה הזוי. זה נראה כמו עסקת בעלי עניין", הוסיף המקור מענף הגז. "נובל החליטה לא למכור את הזכויות בהנפקה בחו"ל, אולי כי חששה להיכשל. בנובל כנראה גם לא מצאו גוף מוסדי בשוק הישראלי שירכוש את החבילה. מה שנשאר זה רק לעשות עסקה 'בתוך הבית'. בנובל רוצים למכור את הזכויות לחבר, אבו, שמייצג לכאורה את הציבור. זו נראית כמו עסקה יצירתית, שנולדה ממש בזמן האחרון אחרי הירידות במניות הגז".

ביני זומר
ביני זומרצילום: ניר קידר

עסקת בעלי עניין?

תמר פטרוליום היא החברה הייעודית (SPV) שהקימה דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, לרכישת זכויותיה (31.25%) במאגר תמר, כמתחייב ממתווה הגז. בשלב הראשון תמר פטרוליום רכשה 9.25% מהזכויות, ומאוחר יותר היא צפויה לרכוש את יתרת הזכויות (22%). הרכישה, שנעשתה ביולי 2017, בוצעה באמצעות גיוס הון, כ–200 מיליון דולר, מהציבור, והנפקת אג"ח ב–650 מיליון דולר (סדרה א').

בהנפקת ההון הוקצו למשקיעים המוסדיים ולציבור כ–60% ממניות תמר פטרוליום, ולדלק קידוחים הוקצו 40% מהמניות. למרות חלקה המשמעותי בהון, דלק קידוחים ויתרה על השליטה בתמר פטרוליום, וקיבלה 12% מזכויות ההצבעה. עם זאת, דלק קידוחים היתה הגורם שמינה את ההנהלה, שכוללת את היו"ר (אבו) והמנכ"ל (ליעמי וייסמן). פרט לאבו, דירקטוריון תמר פטרוליום כולל את אלון כהן וגיורא ענבר (דח"צים), אברהם עייני, נחמה רונן ורן אפרתי (דירקטורים) וסיגליה חפץ (דירקטורית בלתי תלויה).

יוסי אבו
יוסי אבוצילום: דניאל בר-און / דלק

בעוד דלק קידוחים חויבה במתווה הגז למכור את כלל אחזקותיה בתמר, נובל אנרג'י נדרשה לדלל את אחזקותיה מ–36% ל–25% עד 2021. בסוף הרבעון השני של 2016 מכרה נובל כ–3% מהזכויות בתמר לקבוצת הראל וקרן תש"י בתמורה ל–370 מיליון דולר לפי שווי של 12.3 מיליארד דולר לתמר (ברוטו). מאוחר יותר נובל מכרה להראל ותש"י עוד 0.5% מהזכויות לפי שווי דומה. כרגע נותר ברשותה של נובל אנרג'י "בלוק" של 7.5% מהזכויות, שאותן ניסתה למכור בחודשים האחרונים לגופים המוסדיים, בהם כלל ביטוח, הראל ומנורה, אך ללא הצלחה.

בדיווח לבורסה אתמול אישרה תמר פטרוליום כי היא במשא ומתן לא מחייב ולא בלעדי עם נובל לרכישת 7.5% מהזכויות בתמר. למעשה, מדובר בעסקה בין שותפים, אבו וזומר, שעשויה להיראות עסקת בעלי עניין, בשל הקרבה העסקית בין נובל לדלק. לפי הערכות, נובל מעוניינת למכור כבר עכשיו את אחזקותיה בתמר בשווי גבוה יחסית, כצעד מקדים לאפשרות כי מאגר תמר יאבד בעתיד חלק מהחוזים עקב התחרות העתידית עם לווייתן וכריש־תנין.

בתמר פטרוליום רקחו מבנה ייחודי לעסקה. הוחלט כי חלק מהתמורה תשולם באמצעות הרחבה של סדרת אג"ח א', בעוד חלק אחר ימומן באמצעות הקצאה פרטית של מניות תמר פטרוליום לנובל אנרג'י. תמר פטרוליום ממונפת ברמה של 60%–65% (LTV — חוב לעומת שווי הנכס). גם לאחר ההנפקה, המינוף של תמר פטרוליום אינו צפוי לגדול, בשל הקצאת ההון שתבוצע באופן פרטי לנובל ותגדיל את בסיס ההון. העסקה צפויה להגיע בסופו של דבר לאישור האסיפה הכללית של תמר פטרוליום.

האחזקות בתמר פטרוליום

אם העסקה תמומש, נובל צפויה לקבל מניות בתמר פטרוליום במקום זכויותיה במאגר. המניות יונפקו בדיסקואנט על המחיר בבורסה. יתר בעלי המניות בתמר פטרוליום — דלק קידוחים, המוסדיים והציבור — ידוללו, ונובל תוכל לממש בהדרגה ובמנות קטנות את מניותיה במועדים שתבחר. שיעור הדילול ייקבע בהתאם לדיסקאונט שתקבל נובל בעסקה. לפי הערכות, העסקה תכלול גם "פיצוי" לבעלי המניות של תמר פטרוליום – הגדלת הדיווידנד שישולם על חשבון מחלקה של נובל.

השווי בעסקה צפוי להיות גבוה מהשווי שנגזר לתמר מתמר פטרוליום, מאחר שנובל כחברה בע"מ אינה נדרשת לשלם תמלוגים לצדדים שלישיים. השווי הסחיר של תמר פטרוליום מגלם למאגר שווי של 9.6 מיליארד דולר (נטו, לאחר תמלוגי על ומסים). השווי המבוקש מבחינתה של נובל צפוי להיות השווי בעסקה עם הראל — 12.3 מיליארד דולר (ברוטו, לפני תמלוגי על ומסים), כאמור, תוך ביצוע התאמה לכמות הגז שנמכרה והתזרים שהתקבל בשנה וחצי האחרונות.

משקיעי תמר לא אוהבים את העסקה

משקיעי תמר לא אהבו אתמול את העסקה המתבשלת. מניית תמר פטרוליום נפלה בבורסה ב–4%, ובסך הכל צללה ב–15% מאז ההנפקה. החברה נסחרת כעת לפי שווי של כמיליארד שקל. גם מחזיקי האג"ח של תמר פטורליום לא נראים מרוצים במיוחד מהעמסת החוב הצפויה על תמר פטרוליום. האג"ח של תמר פטרוליום ירדו אתמול ב–0.75%, והן נסחרות בתשואה לפדיון של 4.78%.

האנליסטים בשוק ההון העריכו אתמול שעסקה כזו עלולה להשפיע לשלילה על התמחור של תמר פטרוליום בבורסה. "אני קצת מופתע מהמהלך, הואיל ולא היו בהנפקת תמר פטרוליום מספיק ביקושים לחברה בשוק המקומי. בסופו של דבר, נובל אנרג'י תצטרך למכור את זה בשוק, ולכן המניה יורדת. יש חשש מעודף היצע", אמר אחד האנליסטים.

ירדה 15% מאז ההנפקה

לירן לובלין, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות אי.בי.אי, הוסיף: "עסקה בין תמר פטרוליום לנובל צפויה לייצר לחץ על מניות תמר פטרוליום וישראמקו (השותפה במאגר תמר, ע"א). דלק קידוחים צריכה למכור עוד 22% מהמאגר, כשאנחנו מעריכים שלפחות חלק מהמכירה יתבצע בשנה הקרובה. בתמחור הנוכחי אנחנו ממשיכים להעדיף את ישראמקו על פני תמר פטרוליום".

שורת גופים מוסדיים מחזיקים ב–31.9% ממניות תמר פטרוליום — והם אלו שחשופים לסיכונים העתידיים. עם הגופים האלו נמנים מנורה מבטחים (9%), הראל (8.8%), קרנות ההשתלמות של המורים והגננות (5.5%), קרנות השתלמות למורים תיכונים, מורי סמינרים ומפקחים (2.1%) וקרנות הפנסיה הוותיקות (4.3%). בשונה מהמניות, האג"ח של תמר פטרוליום מוחזקות בידי מרבית המוסדיים בישראל, ואלה כוללים את בתי ההשקעות ילין לפידות, מיטב דש ואלטשולר שחם ואת חברת הביטוח מגדל.

מתמר פטרוליום נמסר בתגובה: "תמר פטרוליום היא חברת תשואה, המחויבת להשיא ערך למשקיעיה. לחברה יש דירקטוריון עצמאי המחויב לאותה מטרה, ורוב הזכויות בה מוחזקות בידי הציבור. תמר פטרוליום תפעל לפי טובת החברה, ולפיכך תתקשר רק בעסקות לטובת מחזיקי החוב ובעלי מניותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker