האם הביטקוין הוא נכס או מטבע - וכיצד משלמים עליו מס?

חוזר של רשות המסים שפורסם לפני כשנה הגדיר את המטבעות הדיגיטליים כנכס, ולא כמטבע. לפיכך, מי שרוכש אותם להשקעה אמור לשלם מס רווחי הון ■ אך כיצד ניתן לאכוף את המיסוי הזה? וכמה נפוץ השימוש במטבעות דיגיטליים בישראל? ■ שאלות ותשובות

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כספומט שבו ממירים ביטקויןצילום: עופר וקנין
חגי עמית

הטיפול בהיסטריה סביב הביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים, ובהתנהלות הספקולטיבית שהם מעוררים, עשוי לכלול את הסדרת מעמדם והקלה על הדיווחים לצורכי מס. משרד האוצר ורשות המסים מקדמים מהלך שיקל את הדיווחים במסגרת חוק ההסדרים הקרוב. המהלך רצוי לאור העובדה שרבים בציבור לא מודעים לדרך שבה הרגולטורים מתייחסים למטבע זה.

הנה כמה תשובות לשאלות שעשוי לשאול עצמו מי שרוכש בראשונה ביטקוין.

1. האם מטבעות דיגיטליים הם נכס או מט"ח?

חוזר של רשות המסים שפורסם לפני כשנה הגדיר את המטבעות הדיגיטליים כנכס — ולא כמטבע. הרשות עוקבת בכך אחרי חוק בנק ישראל, שלא מגדיר אותם כמטבע. מאחורי מדיניות רשמית זו עומדת ההנחה שעיקר רוכשי המטבעות האלה עושים זאת למטרות השקעה, ולא כדי לבצע באמצעותם רכישות. מולם קיימים גורמים פרטיים שמתעקשים שמדובר במטבע שלא צריך להיות ממוסה. שני תיקים בנוגע לנושא מתבררים בימים אלה בבית המשפט.

2. מדוע לא להגדיר את המטבעות הדיגיטליים כמט"ח רגיל?

בניגוד לכל מטבע אחר, למטבעות הדיגיטליים אין בנק מרכזי העומד מאחוריהם ומפקח על המדיניות המוניטרית שמשפיעה עליהם. המטבעות הדיגיטליים גם אינם עוברים במערכת הבנקאות הרגילה. התוצאה היא שהם חשופים לתנודות חריפות כתוצאה מפעילות ספקולטיבית יותר מכל מטבע אחר, ועשויים להוות כר נרחב לשימוש לצורכי הלבנת הון אם יוכרו כמטבעות רגילים.

3. מדוע צריך להגדיר אותם כמטבע רגיל?

אחת המטרות של המטבעות הדיגיטליים היא לפטור את האוכלוסייה מהעמלות שגובה המערכת הבנקאות מפעולות פיננסיות פשוטות שהיא מבצעת — החל במשיכת כסף מזומן וכלה בהעברת כספים ממדינה למדינה. במטבעות הדיגיטליים, העמלות האלה לא קיימות.

כספומט ביטקויןצילום: מוטי מילרוד

4. איזה מיסוי מושת כיום על מטבעות דיגיטליים?

החוזר שהגדיר את המטבעות הדיגיטליים קבע כי על נכס המיועד להשקעה יש לשלם במועד המכירה מס רווחי הון של 25% על הרווחים שהושגו ממנו. אם העיסוק במטבעות דיגיטליים עובר היקף מסוים, המצדיק את הגדרת העוסק בו כ"עסק", יושת עליו מס עסקים. בנוסף, עסקות נעשות במטבעות דיגיטליים בישראל נושאות כיום תשלום של מע"מ.

5. כיצד משלמים כיום בפועל את המס עליהם?

מוכר המטבעות הדיגיטליים אמור להתייצב אצל פקיד השומה, לדווח על העסקות שעשה, לשלם מקדמה בגין המיסוי הכרוך בכך — ולהגיש דו"ח בסוף השנה.

6. כיצד ניתן לאכוף את המיסוי בגין המטבעות הדיגיטליים?

לאור העובדה שמטבעות דיגיטליים אינם עוברים במערכת הבנקאות הרגילה, אין דרך לאכוף את המיסוי בגינם. המיסוי, נכון להיום, מתבסס על ההנחה שמבצעי העסקה ידווחו עליה.

7. אילו מהלכים מקדמת רשות המסים בנושא?

רשות המסים ומשרד האוצר שואפים לקדם מהלך לביטול המע"מ המושת על המטבעות הדיגיטליים בנוסף להקלה על דיווחי המס הכרוכים בהם. נכון להיום נדרש מי שביצע עסקה במטבע דיגיטלי לדוווח על כך בתוך 30 יום, ולשלם את המסים הכרוכים בכך. רשות המסים מעוניינת שהדיווח יתבצע רק אחת לשנה.

8. כמה ישראלים משלמים מסים בגין השימוש בביטקוין כיום?

אין בידי רשות המסים נתונים המפרידים את תשלום מס רווחי ההון בגין המטבעות הדיגיטליים ממס רווחי ההון ששולם בגין נכסים אחרים.

9. כמה נפוץ השימוש במטבעות דיגיטליים בישראל?

העובדה שמטבעות אלה אינם עוברים במערכת הבנקאות הרגילה ואינם מפוקחים על ידי בנק מרכזי, מביאה לכך שאין כל דרך לדעת עד כמה השימוש בהם נפוץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker