UBS: הסיכונים ל-2018 הם העלאות ריבית, מתיחות גיאופוליטית ומשבר בסין

הכלכלה העולמית תמשיך לצמוח ב–2018 ולא צפוי משבר, אך התנאים המוניטריים, הפוליטיים, הטכנולוגיים, החברתיים והסביבתיים משתנים - והמשקיעים צריכים להישאר דרוכים

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
UBS: "האסטרטגיה הטובה ביותר היא לכבות את החדשות"
UBS: "האסטרטגיה הטובה ביותר היא לכבות את החדשות"צילום: Ahn Young-joon/אי־פי

הכלכלה העולמית תמשיך לצמוח ב–2018 ולא צפוי משבר, אך התנאים המוניטריים, הפוליטיים, הטכנולוגיים, החברתיים והסביבתיים משתנים והמשקיעים צריכים להישאר דרוכים — כך עולה מתחזית של UBS. בבנק אופטימיים לגבי שוקי המניות בשנה הקרובה, אך מציינים כי יש שלושה סיכונים עיקריים שניצבים בפני השוק הפרי: עלייה משמעותית בשיעורי הריבית, עימות בין ארה"ב לצפון קוריאה ומשבר חוב בסין.

הכלכלה העולמית צפויה לרשום השנה את הצמיחה החדה מאז 2011. לאחר צמיחה של 3.1% ב–2016, מעריכים ב–UBS כי הצמיחה הגלובלית הואצה לקצב של 3.8% השנה. הפעילות הואצה בארה"ב, גוש היורו, סין, יפן, רוסיה וברזיל. בבנק צופים כי לא יהיה שינוי רב באווירה החיובית בכלכלה העולמית. ב–UBS מציינים כי הצמיחה באירופה עלולה להתמתן בשל התחזקות היורו והאי־ודאות לגבי עזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי (ברקזיט). גם בסין ייתכן כי הצמיחה תאט בשל האטה בבנייה בתגובה לירידת מחירי הנדל"ן. ברזיל צפויה להמשיך להתאושש מהמיתון והודו צפויה לצמוח באופן חד בעקבות הרפורמות הכלכליות של השנה האחרונה.

אחד הגורמים שישפיעו על שוקי המניות ב–2018 הוא השינוי במדיניות הבנקים המרכזיים, שהזרימו בעשור האחרון יותר מ–10 טריליון דולר לכלכלה דרך תמריצים מוניטריים. "אנחנו צופים שהבנק הפדרלי יצמצם את מאזניו בכ–10%, ויעלה את הריבית פעמיים. הבנק המרכזי של אירופה (ECB) ירכוש בין ינואר לספטמבר נכסים פיננסיים בשווי 30 מיליארד יורו בחודש — ירידה של 50% לעומת הרמה הנוכחית — ואנחנו צופים כי יסיים את תוכנית רכישת הנכסים עד סוף השנה". לפי UBS, עד סוף 2018 הבנק המרכזי של יפן יישאר הבנק המרכזי הגדול היחיד ששומר על תמריצים מוניטריים.

עם זאת, מרגיעים ב–UBS כי תהליך הנסיגה מהתמריצים יהיה הדרגתי ומתון, אך על המשקיעים גם להתכונן לתנודתיות מוגברת, פיזור גדול יותר של תשואות ממניות בודדות, ומתאם גבוה יותר בין מניות לאיגרות חוב. לחלופין, מצב זה יכול לתרום למנהלי נכסים אלטרנטיביים ומנהלי נכסים אקטיביים אחרים. אחד הסיכונים בהקשר הזה הוא עלייה פתאומית באינפלציה. "הבנק הפדרלי, אם יראה שהאינפלציה עולה מהר מדי, עלול להיאלץ להעלות ריביות במהירות כדי לבלום את הביקוש. זה יגביר את הסיכון למיתון".

סיכון שני שמציינים ב–UBS הוא של תרחישים גיאופוליטיים קיצוניים. התחזית מתייחסת לסוגיות כמו האי־יציבות הגוברת במזרח התיכון, הברקזיט ועימות אפשרי בין ארה"ב לצפון קוריאה. ואולם אלה אירועים שלא בהכרח ישפיעו על השווקים. בנוסף, מציינים ב–UBS את המתיחות בין סעודיה לאיראן כסיכון שעלול לגרום לשיבושים בתפוקת הנפט. "האסטרטגיה הטובה ביותר למשקיעים היא לכבות את החדשות הבלתי־פוסקות ולהישאר מושקעים", נכתב בתחזית. "שוק רגוע אינו בהכרח שוק שאנן".

בהקשר של משבר חוב פוטנציאלי בסין, צופים ב–UBS שני תרחישים שצריכים להדאיג את השוק. הראשון הוא של מחנק אשראי בהיקף מצומצם וברמה מקומית או מגזרית. "אם זה יקרה, לממשלת סין יש מספיק משאבים כדי למנוע התפשטות רחבה, אבל התנודתיות בשווקים עלולה להתגבר עד שהמצב יטופל", נכתב בתחזית. תרחיש שני, ופחות סביר לפי UBS, הוא אם ממשלת סין תנקוט צעדים לפתיחות בסחר ובהשקעות, מה שעלול לגרום לבריחת הון מהמדינה. עם זאת, בבנק מדגישים כי "ממשלת סין יכולה להכיל את הסיכון הזה באמצעות רגולציה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker