חמישה דברים שלא ידעתם על הביטקוין – ועשויים להפיל אותו

למרות התנודתיות הקיצונית, קריסת האתרים הסוחרים בו והביקורות הקשות נגדו הבוקר שווה שערו של הביטקוין ל-11 אלף דולר לביטקוין אחד. האם זה יימשך לעד?

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ביטקוין
ביטקויןצילום: בלומברג

תנודתיות קיצונית, עליות וירידות של עשרות אחוזים בתוך דקות, התבטאויות קשות מצד כלכלנים מוערכים, קריסה של אתרים הסוחרים בו וסיפורים על אי־יכולת עמידה בעומס של המערכת — כל אלה תקפו בסוף השבוע את הביטקוין, המטבע הדיגיטלי שאינו מפסיק לשגע את העולם. עם זאת, הוא עדיין עומד על שתי רגליו ומחייך.

בעת כתיבת שורות אלה, שער של הביטקוין לא רחוק משיאו, והוא מסתכם בכ–10,800 לדולר לביטקוין אחד. זה לא אומר שהעלייה הזאת תימשך לעד, כמובן, ולכן הנה חמישה דברים שאולי לא ידעתם על הביטקוין, ומדוע הם עשויים להפיל אותו — או דווקא להפוך אותו לחלק מהנוף של המערכת הפיננסית הגלובלית לעוד שנים ארוכות.

1. האם הביטקוין הוא בועה?

חושבים שהביטקוין הוא בועה? מהחודש תוכלו להמר נגד הביטקוין, ולהרוויח אם "בועת הביטקוין" תתפוצץ. בצעד צפוי אבל משמעותי, הרשויות האמריקאיות אישרו בסוף השבוע לשתי בורסות הנגזרים הגדולות בשיקגו להתחיל לסחור באופציות על הביטקוין באופן רשמי, והן יוצעו לציבור כבר החודש.

>> הירשמו לוועידת הדיגיטל של TheMarker

זה צעד משמעותי מאוד, מפני שהוא יאפשר למשקיעים ולסוחרים להמר על מחיר הביטקוין דרך המערכת הפיננסית הממוסדת, על ידי רכישת אופציות וחוזים עתידיים על מחיר הביטקוין, בדיוק כפי שאפשר לעשות זה מאות שנים עסקות על מחיר הנפט, הזהב או הקפה — ובלי להתעסק עם "ארנקים", "מספרים" ואתרי אינטרנט מפוקפקים שהמלים "ביט" או "קוין" מופיעות בשם שלהם. כבר בעוד שבועיים־שלושה יוכל מי שיבחר בכך להתקשר לברוקר ולבקש "תמכור לי חצי מהאחזקה בפייסבוק, ובמקום זה תקנה לי אופציות לשלושה חודשים על הביטקוין, אבל משהו 'בכסף' ולא ממונף מדי".

זינוק מטאורי

המהלך ללא ספק מחזק את הלגיטימיות של הביטקוין, ומקדם את הקמתם של מכשירים פיננסיים נוספים הצמודים למחירו, למשל, תעודות סל וקרנות מחקות, מכיוון שמרגע שנוצרים אופציות וחוזים עתידיים אפשר לתפור מהם אינספור "חשיפות" למטבע הדיגיטלי, בהתאם למוחם הפורה והיכולת השיווקית של בתי ההשקעות בוול סטריט ובעולם. אל תתפלאו אם בתוך שבועות בודדים תראו בעיתון מודעות לתעודת סל ששמה קסם ביטקוין X2 לונג, הנסחרת בבורסה בתל אביב בשקלים.

מצד שני, פתיחתם של אופציות וחוזים על הביטקיון מאפשרת גם להמר נגדו — למשל, באמצעות רכישת אופציות מסוג פוט (PUT) — כך שמי שחושב כי הביטקוין הוא "בועה" או "פירמידה", ומוכן לשים את כספו היכן שהפה שלו נמצא, יוכל מעתה להמר על כך. בהחלט ייתכן שהאפשרות הזאת תעניין רבים — קשה לחשוב על דבר "קול" יותר מלספר לחברים: "ידעתי שזה בלוף, קניתי פוטים — ועשיתי מיליונים". ריצה של מהמרים נגד הביטקוין עשויה למתן את התנודות שלו או להפוך את המגמה.

מי שיידע להריץ את הביטקוין למעלה, לא יתקשה להוריד אותו למטה: כל שצריך לעשות הוא לקנות אופציות ממונפות בבורסה הרשמית בשיקגו, ובמקביל למכור ביטקוינים בשוק ולהפיץ איזו שמועה על מאגר שנפרץ או כוונה להוציא את המטבע מחוץ לחוק. הרווח כמעט מובטח.

2. מי הם המחזיקים הגדולים בביטקוין?

כמו בכל נייר ערך או סחורה, השאלה הראשונה שעולה כשמשהו מזנק לשמים היא מי מחזיק את הסחורה. ספר ההיסטוריה של הבועות הפיננסיות מלא באגדות על מדינות, בנקים להשקעות ותעשיינים שהחזיקו כמויות גדולות של זהב, כסף, נפט, סוכר או יהלומים, ובאמצעות האחזקות אלה ויסתו את המחיר שלהם בשוק. אף ששרשרת העסקות ההיסטורית בביטקוין פתוחה לכולם מתוקף המבנה היסודי של המערכת, אין בנמצא רשימה שמית של המחזיקים הגדולים — גם משום שהיא אנונימית וגם משום שכל אחד מהם פועל תחת כמה חשבונות (במקרה הזה אלה הם "ארנקים"). ואולם ידוע שאחד המחזיקים הגדולים הוא ה-FBI.

הסוכנות האמריקאית שמה את ידה על הביטקוינים האלה, כנראה כמה מאות אלפים מהם, כשסגרה את אתר הביטקוין דרך המשי (Silk Road), לאחר שהוכיחה בבית המשפט כי היזם והבעלים עסק במסחר בסמים ונשק. היזם, דרד (פירט) רוברט, הורשע ונכנס לכלא. בעלים אחרים כוללים כנראה את האדם שהמציא את המערכת ומכנה את עצמו בשם סאטושי נאקאמוטו, וכמה "כורי ביטקוין" שהיו מהראשונים שנכנסו למשחק כשפעולת הכרייה — פתרון בעיות מתמטיות — היתה קלה ולא דרשה כוח מחשוב גדול.

לפי חלק מההערכות, כמה מהגופים הגדולים המחזיקים בביטקוין הם סיניים. לפי הערכה אחרת, האחים האמריקאים קמרון וטיילר וינקלווס, הידועים כאלה שתבעו את מארק צוקרברג על גניבת רעיון בימים הראשונים של פייסבוק (והתפרסמו בזכות הסרט "הרשת החברתית"), גם הם בין המחזיקים הגדולים במטבע הדיגיטלי, עם בורסה פופולרית למסחר בביטקוין הנמצאת בבעלותם.

אלא שמעבר לזהות המחזיקים, התבונה החשובה היא שמספר רב של מטבעות ביטקוין נמצא בידי קבוצה לא גדולה של שחקנים, ולכן האפשרות שיש לבודדים האלה לבצע מניפולציות וניסיונות ויסות של המחיר היא משמעותית. כל מי שסוחר בניירות ערך יודע שלא תמיד צריך כמויות מאוד גדולות של "סחורה" כדי להזיז מחירים בשוק, לפחות באופן זמני, אפילו בשווקים שבהם נראה שכמות "נכס הבסיס" היא עצומה. היצע לא גדול של סחורה שמגיע לשוק בבת אחת מכמה כיוונים יכול להפיל לזמן מה כל נכס פיננסי, אפילו מטבעות רשמיים של מדינה, אג"ח ממשלתיות ומניות של חברות גדולות. זה בוודאי נכון במקרה של נכס כמו ביטקוין, שבו קשה, ואולי אף בלתי־אפשרי, לקבוע את ה"מחיר האמיתי" שלו.

3. הביטקוין שווה פחות מ–0.25% מהאחזקות הפיננסיות

הנה נתון שדווקא עשוי לתמוך במחיר של הביטקוין: אם סך האחזקות הפיננסיות של כל הנכסים הסחירים בעולם מוערך בכ–250 טריליון דולר, ומולו הערך של כל הביטקוינים הקיימים בעולם הוא כ–500 מיליארד דולר, אז חלקו של הביטקוין בסך תיק הנכסים העולמי הוא פחות מ–0.25%. זה מעט, וזה גורם לאנשים וקרנות שרוצים להיות "חשופים להכל" לשקול אם גם הם צריכים להחזיק 0.25% מהתיק בביטקוין.

עבור אחדים, הביטקוין, שאינו מונפק או מפוקח על ידי אף מדינה, הוא אטרקטיבי לאחזקה בעיקר כנכס אלטרנטיבי למערכת הפיננסית הממוסדת, וכביטוח למקרה שבו המערכת תתרסק. עד היום, מי שרצה להחזיק חלק מכספו כביטוח כזה רכש בעיקר זהב, ועדיף בצורתו הפיזית ולא באמצעות ניירות ערך שעוקבים אחרי מחירו. במובן הזה, הביטקוין הוא חלופה לזהב, למחיר המטבע הדיגיטלי לא אמור להיות מתאם עם מחירי האג"חים והמניות, ולכן החלטה להשקיע בביטקוין 0.25%–0.5% מתיק השקעות עולמי מפוזר — בהתאם לערכו בסך הנכסים בעולם — אינה נראית בלתי־רציונלית.

זה פחות או יותר גם ההיגיון שגורם לקרנות גידור להשקיע בביטקוין, אף שגם הם לא יכולים להצדיק את המחיר: אם קומץ קרנות רכש ביטקוין, האחרות צריכות אולי להצטרף אליו כדי למנוע מצב שבו המטבע ימשיך לנסוק והן ייעדרו מהחלק העליון של טבלאות השוואת התשואות בין הקרנות — הוא הגורם המרכזי ביכולות גיוס הכספים שלהן, ולכן גם בשכר של המנהלים. במלים אחרות ופשוטות יותר: גם אם לא מבינים מהו הביטקוין, איך נקבע מחירו ומה יקרה עמו בעתיד — האם זה רציונלי לא להחזיק לפחות מעט ממנו?

4. כלכלנים בכירים קוטלים את הביטקוין

כלכלנים חתני פרס נובל וראשי בנקים מרכזיים קוטלים את הביטקוין — כלכלית וגם מוסרית. חתן פרס נובל לכלכלה, ג'וזף שטיגליץ, קבע בשבוע שעבר כי "יש להוציא את הביטקוין מחוץ לחוק", וכי הוא אינו תורם דבר לאנושות. שטיגליץ הסביר כי הערך שהביטקוין מקבל בשווקים הוא בדיוק בגלל שהוא מאפשר עקיפה של המערכת החוקית ואין עליו פיקוח — ולכן יש לאסור את השימוש בו.

חתן פרס נובל לכלכלה אחר, הצרפתי ז'אן טירול, שממעט להתבטא בנושאים אקטואליים, אמר בשבוע שעבר דברים דומים. בכל הקשור למחיר, הוא טוען כי מכיוון שלביטקוין אין ערך פנימי, הרי שהוא בועה מעצם הגדרתו, ולכן ערכו ירד לאפס ברגע שהאמון בו ייסדק. טירול הסביר שההיסטוריה הפיננסית מלאה בדוגמאות לנזקים קשים שנגרמו עקב התפתחותן של בועות, ושכבר הוכח כי החברה והכלכלה טובים כשהם יודעים לסננן החוצה מזימות, הונאות, היעדר פיקוח ושלטון תאגידי קלוקל.

אל שני אלה אפשר לצרף רשימה ארוכה של בנקים מרכזיים המתארים את הביטקוין כבועה טהורה (גרמניה ואירופה), כדבר שצריך לחשוש ולהיזהר ממנו (צרפת) או כדבר שצריך לפקח עליו ביד קשה ולהחליף אותו (סין).

התגובות האלה של הכלכלנים הממוסדים מבהירים כי ככל שמחיר הביטקוין ימשיך לעלות, וככל שיותר אנשים, גופים ומוסדות פיננסיים יחזיקו ויסחרו בו יותר, כך יגבר הלחץ הממשלתי לפקח עליו ולהגביל אותו — על כל ההשלכות שלהחלטות כאלה יהיו על מחירו. זו אינה הערכה אלא עובדה: כמה ראשי בנקים מרכזיים אמרו השבוע שהביטקוין אינו גדול מספיק כדי לאיים את הכלכלה העולמית. ניסוח כזה מבטיח שאם וכאשר המטבע ימשיך לעלות, ויהיה "גדול מספיק" — הבנקים המרכזיים יתערבו במסחר בו.

5. הביטקוין עבר את טראמפ בחיפוש בגוגל

ידוע שמספר החיפושים בגוגל למלה או מונח מצביע על העניין שיש לנושא בקרב הציבור, אבל מה שפחות ידוע הוא הקשר בין החיפושים למידע על נכס לבין המחיר שלו. בשבוע האחרון חלה התפוצצות במספר החיפושים למלה "ביטקוין", והיא עברה את מספר החיפושים סביב מעשיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

זה נחמד, אבל מה שיותר מעניין הוא שנכון לאמצע ספטמבר היה מתאם של 91% בין מספר החיפושים בגוגל לבין מחיר הביטקוין — ראיה לדרך שבה העניין הציבורי במטבע הדיגיטלי דוחף את מחירו. וזו הנקודה: לאחר זמן מה אנשים לומדים, והעלייה במספר החיפושים והסקרנות מתמתנת ומתחילה לרדת — והשאלה היא אם זה גם מה שיקרה למחיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker