בניכוי החקירות והוצאות השכר - מצב הבנקים מצוין

הבנקים סיימו את ינואר־ספטמבר 2017 עם תוצאות חיוביות, שהובילו לרווח מצרפי של 6.8 מיליארד שקל ■ ההוצאות להפסדי אשראי זינקו ל-1.2 מיליארד שקל - מחציתן בדיסקונט ■ חקירת המס בארה"ב ממשיכה להעיב על תוצאות הפועלים והסכם שכר נדיב פגע במזרחי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: אלדד פרשר, אריק פינטו, רקפת רוסק-עמינח, לילך אשר-טופילסקי וסמדר ברבר צדיקצילום: תומר אפלבאום, ניצן זוהר/דוברות,רון קדמי,עופר וקנין, מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר

עונת הדו"חות של חמשת הבנקים הגדולים - ה פועלים , לאומי , מזרחי טפחות , דיסקונט וה בינלאומי - לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של השנה ננעלה אתמול עם פרסום הדו"חות של בנק הפועלים, שדחה את פרסום דו"חותיו בעקבות חקירת המס בארה"ב המתנהלת נגדו. הבנקים רשמו בינואר־ספטמבר רווח נקי מצרפי של 6.76 מיליארד שקל - ירידה של 3.6% לעומת התקופה המקבילה ב–2016. הרווח המצרפי של הבנקים בשלושת הרבעונים הראשונים משקף תשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי) ממוצעת של 7.5%, בהשוואה ל–9.4% בתקופה המקבילה.

על התוצאות המצרפיות של הבנקים ברבעון השלישי העיבו הוצאות כבדות של כ–390 מיליון שקל שרשם הפועלים בגין חקירת המס בארה"ב וסגירת הפעילות בשווייץ, והוצאה בגובה כ–144 מיליון שקל שרשם מזרחי טפחות בעקבות הסכם שכר נדיב שנחתם עם העובדים. בנטרול הסעיפים הללו, הבנקים היו רושמים עלייה ברווח הנקי.

התוצאות גם הושפעו לרעה ממדד המחירים לצרכן, שהיה שלילי ברבעון השלישי ופגע בהכנסות המימון. עם זאת, הבנקים הצליחו להעלות את מרווחי האשראי במגזרים הרווחיים יותר, בעיקר בתחום הקמעוני ובאשראי לעסקים בינוניים - ולהציג בתשעת החודשים הראשונים של השנה צמיחה של כ-2.5% בהכנסות המימון המצטברות, לעומת התקופה המקבילה, ל–21.2 מיליארד שקל.

ואיזה מנכ"ל יכול לחייך כל הדרך אל הבנק? להשוואה רבעונית ושנתית של ביצועי הבנקים לחצו כאן

הבנקים המשיכו ליהנות ממרווחים נאים בתחום המשכנתאות, למרות ההאטה בפעילות. בזכות העלייה במרווחי הריביות, נרשם שיפור הן בהכנסות והן ברווחים. הבנקים גם הציגו עלייה של כ–1% בהכנסות מעמלות - לכ-11.1 מיליארד שקל.

לתוצאות של הבנקים סייע גם השיפור בהוצאות השכר, שהסתכמו בינואר־ספטמבר ב–11.1 מיליארד שקל - ירידה של כ-1% לעומת התקופה המקבילה. אם מנטרלים את ההוצאות החריגות של מזרחי טפחות, מדובר בירידה של כ-2.5%. הירידה באה בעקבות תוכניות התייעלות מקיפות שמיישמים הבנקים בשנים האחרונות ושבאו לידי ביטוי בקיצוץ של אלפי משרות, מכירת נדל"ן, מעבר לפעילות דיגיטלית ועוד. המהלכים הללו איפשרו להציג ירידה בהוצאות השכר, אף שבבנקים יש עדיין מנגנון של טייס אוטומטי - תוספת שכר שנתית של עד כ-4%.

1. לאומי מציג תוצאות טובות יותר מהפועלים

ראשי בנק הפועלים ניסו לשדר אתמול מסר חיובי, עם פרסום תוצאות הרבעון השלישי. הם טענו כי אם מנערים את האבק ומנטרלים את הרעשים החד־פעמיים של חקירת המס בארה"ב והסגירה של פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית, שהביאו לכך שהרווח הנקי של הפועלים ברבעון הסתכם ב-469 מיליון שקל בלבד - המכונה הבנקאית של הפועלים מציגה תוצאות טובות. בעיני ראשי הפועלים, אפילו טובות יותר מתוצאות לאומי ברבעון החולף.

ואולם אם מנתחים לעומק את תוצאות שני הבנקים הגדולים מצטיירת תמונה שונה מזו שראשי הפועלים מנסים להציג. כך, מהדו"חות עולה כי הפעילות הקמעונית של בנק לאומי - המנוהלת על ידי דני כהן, וכוללת את תחומי משכנתאות, אשראי צרכני ללקוחות פרטיים ועסקים קטנים - הציגה תוצאות טובות יותר משל הפעילות הקמעונית של בנק הפועלים, המנוהלת על ידי רונן שטיין. זאת, אף שלבנק הפועלים יש כחצי מיליון יותר לקוחות - מה שמסייע להפועלים להציג הכנסות גבוהות יותר משל לאומי.

עוד עולה מהדו"חות כי הפעילות הקמעונית של לאומי הניבה ברבעון החולף רווח נקי של 187 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 172 מיליון שקל שרשמה הפעילות הקמעונית של הפועלים. בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הפערים ברווח של הפעילות הקמעונית גדולים אף יותר: לאומי רשם רווח נקי של 595 מיליון שקל - לעומת 429 מיליון שקל שרשם הפועלים.

אחת הסיבות העיקריות לכך שתוצאות לאומי בתחום הקמעונות, המהווה לצד הפעילות העסקית־מסחרית את ליבת הפעילות הבנקאית, טובות מאלה של הפועלים היא האסטרטגיה השונה שמיישמים שני הבנקים בתחום זה. הפועלים המשיך לצמוח בתחום האשראי ללקוחות פרטיים - בכ–2.5% מתחילת השנה - בעוד בלאומי חושבים שהתחום מסוכן ולא הגדילו את האשראי הצרכני.

בתחום המשכנתאות הפועלים צמח מתחילת השנה בכ-5%. בלאומי, אם מוסיפים את החלק של המשכנתאות שלאומי מעניק במסגרת המיזם המשותף עם הראל ביטוח - תיק המשכנתאות של הבנק צמח בכ-2% בינואר־ספטמבר.

בתחום העסקים הקטנים, שבשנים האחרונות מהווה אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של הבנקים, הגידול בשני הבנקים היה דומה - 6%–7%. בסך הכל, בינואר־ספטמבר 2017 תיק האשראי הקמעוני של לאומי קטן בכ–1%, ל–137.65 מיליארד שקל, בעוד האשראי הקמעוני של הפועלים גדל בכ–4%, ל–142.2 מיליארד שקל.

ואולם לצמיחה הזאת בינואר־ספטמבר היה גם מחיר: ההוצאות להפסדי אשראי בתחום הקמעונות של הפועלים הסתכמו ב-699 מיליון שקל - לעומת 325 מיליון שקל בלבד אצל לאומי.

ההפרשות הנמוכות יותר בתחום הקמעונות סייעו ללאומי לרשום בינואר־ספטמבר הוצאות להפסדי אשראי של 146 מיליון שקל (0.07% מתיק האשראי), בהשוואה ל–299 מיליון שקל (0.14% מהתיק) שהציג הפועלים, שרשם ברבעון השלישי ריקבריס (הכנסות בגין גביית חובות שנמחקו בעבר) של 408 מיליון שקל - גבוהות מאלה שרשם לאומי. הריקבריס הללו סייעו לחטיבה העסקית־מסחרית של הפועלים, המנוהלת על ידי יעקב אורבך, לייצר בינואר־ספטמבר רווח נקי של 471 מיליון שקל - לעומת 415 מיליון שקל שהרוויחה החטיבה העסקית־מסחרית של לאומי, המנוהלת על ידי קובי הבר.

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, רשם בינואר־ספטמבר ירידה של 7.5% בהוצאות השכר, לעומת התקופה המקבילה - בעוד בבנק הפועלים הוצאות השכר עלו בכ-2%. עם זאת, הפועלים המשיך להציג יחס יעילות תפעולית (יחס בין הוצאות להכנסות תפעוליות) טוב יותר משל לאומי: 60.1% (מנוטרל מאירועים חד־פעמיים) בסוף ספטמבר, לעומת 64.7% אצל לאומי. נכון לסוף ספטמבר 2017 יחס הלימות הון ליבה (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון) שממנו נגזרת היכולת לחלק דייווידנדים ולצמוח באשראי, היה 11.35% בלאומי - לעומת 11.26% בהפועלים.

גם בכל הקשור לעתיד, לפחות בטווח הקרוב, ללאומי יש הרבה יותר סיבות לאופטימיות. בתקופה שניהל את בנק הפועלים, ציון קינן הקפיד לשדר מסר מרגיע לשוק ההון כי בכל הקשור לחקירת מס בארה"ב - המקרה של הפועלים שונה משל לאומי. במקרה של לאומי, החקירה הסתיימה בסוף 2014 ועלתה לבנק כ–1.8 מיליארד שקל (כולל הוצאות בגין סגירת פעילות בשווייץ ותשלום לעורכי דין ורואי חשבון).

אלא שההפרשות הכבדות שרשם הפועלים, יותר מ–200 מיליון דולר, מאז כניסתו של אריק פינטו לתפקיד המנכ"ל באוגוסט 2016, הביאו לכך שעד כה החקירה גבתה מהפועלים כ-1.4 מיליארד שקל (כולל הוצאות בגין סגירת הפעילות בשווייץ ותשלום לעורכי הדין) - והיא עוד רחוקה מסיום, וצפויה לעלות לבנק סכומים נכבדים נוספים.

האנליסטים, שבעבר סמכו על המסר המרגיע של בנק הפועלים, עידכנו בהתאם את הניתוחים שלהם. אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים של לידר שוקי הון, העריך אתמול כי החקירה תעלה להפועלים 0.5–1 מיליארד שקל נוספים. גם מיכה גולדברג, אנליסט בנקים ומנהל מחלקת המחקר של אקסלנס ברוקראז', הביע אתמול חשש כי הפועלים יבצע הפרשות גדולות נוספות בגין חקירת המס.

גם המכירה הצפויה של חברות כרטיסי האשראי, ישראכרט ולאומי קארד, עשויה לסייע לבנק לאומי לצמצם, ואולי אף לסגור, את הפער בהון העצמי - חלק את מניות ישראכרט (שהונה העצמי מוערך ב–2.8 מיליארד שקל) כדיווידנד בעין לבעלי מניותיו, ואם לאומי ימצא רוכש אסטרטגי ללאומי קארד שתוצאותיה טעונות שיפור, מהלך שעשוי להניב ללאומי רווח של כמה מאות מיליוני שקלים.

עם זאת, לאומי צריך לפתור כמה שיותר מהר את סוגיית איבוד השותפות במועדון כרטיסי האשראי שופרסל פיננסים, שעברה לעבוד עם כאל - אחרת הדבר יקטין בכמה מאות מיליוני שקלים את השווי שבנק לאומי יקבל עבור לאומי קארד, שהונה העצמי הוערך ב–1.8 מיליארד שקל בסוף ספטמבר. מבחינת הפעילות השוטפת, מכירת ישראכרט תהיה כואבת יותר להפועלים שכן היא תורמת כ–10% לרווח השנתי של הבנק - בעוד לאומי קארד תורמת רק כ-5% לרווח של לאומי.

בנוסף, לאומי המשיך ליהנות מתרומה משמעותית של פעילות ההשקעות הריאליות, בנקאות להשקעות וחיתום. פעילות זו תרמה לרווח הבנק 185 מיליון שקל בשלושת הרבעונים הראשונים - לעומת תרומה זניחה של פועלים שוקי הון לרווחי בנק הפועלים.

ההערכות הללו באו גם לידי ביטוי בתמחור של המשקיעים: לאומי נסחר לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק) של כ–0.92 - בעוד הפועלים לפי מכפיל הון של 0.9.

2. דיסקונט ממשיך להציג את הצמיחה החדה ביותר באשראי

תיק האשראי הבנקאי המצרפי צמח בכ-2.5% מתחילת השנה ונכון לסוף ספטמבר הוא הסתכם בכ–950 מיליארד שקל. אף שכל הבנקים פתרו כבר את בעיות ההון - דבר שמאפשר להם לגדול בתיק האשראי וגם לחלק דיווידנדים - אסטרטגיית הצמיחה שלהם בנוגע לתיק האשראי אינה אחידה.

בנק דיסקונט, המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי, המשיך להציג את הצמיחה החדה ביותר בתיק האשראי - כ–5.8% מתחילת השנה, קצב שנתי של 7.5%–8% - לכ–149 מיליארד שקל. דיסקונט אמנם רשם השנה צמיחה מתונה יותר מהצמיחה בשנתיים האחרונות, אז התיק שלו צמח ביותר מ–10% בשנה, אבל הוא ממשיך להיות הבנק האגרסיבי ביותר בתחום זה. הדבר בא לידי ביטוי בעלייה של 7.7% באשראי שהעניק דיסקונט למשקי בית מתחילת השנה, קפיצה של 11.5% לעסקים קטנים - וקפיצה דומה באשראי לעסקים בינוניים וגדולים.

הבנק הבינלאומי הגדיל ב-3.8% את תיק האשראי שלו, ל-80.2 מיליארד שקל, ומזרחי טפחות רשם גידול של 3.2%.

לעומתם, הפועלים ולאומי רשמו צמיחה הרבה יותר איטית בתיק האשראי. בהפועלים התיק צמח בכ–1.3%, לכ-275.5 מיליארד שקל בסוף ספטמבר, בעוד בלאומי האשראי תפח בכ-1%, לכ-266 מיליארד שקל.

3 . ההפרשות למשקי הבית קפצו ב-10% לכ-958 מיליון שקל

עם זאת, האגרסיביות של דיסקונט בתחום האשראי גררה את ההוצאות הגבוהות ביותר מתחילת השנה להפסדי אשראי, שהסתכמו ב–543 מיליון שקל - קפיצה של כ-122% לעומת התקופה המקבילה. ההוצאות להפסדי אשראי של דיסקונט היוו כ–50% מסך ההפרשות להפסדי אשראי בינואר־ספטמבר במערכת הבנקאות, שהגיעו לכ–1.2 מיליארד שקל.

מלבד הגידול החד בתיק האשראי, ההפרשות הגבוהות של דיסקונט נבעו מהפרשה של כ-180 מיליון שקל בגין החשיפה הבעייתית לקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ', וכן בשל הגידול המואץ בתיק האשראי של חברת כרטיסי האשראי כאל. במזרחי טפחות שבו כשני שלישים מתיק האשראי הוא משכנתאות, שבו ההפרשות אפסיות, ההוצאות להפסדי אשראי מתחילת השנה הסתכמו בכ–132 מיליון שקל - כ–0.1% בלבד מתיק האשראי של הבנק.

בלאומי והפועלים נרשמו, כאמור, ריקבריס של מאות מיליוני שקלים בעקבות גביית חובות: מקבוצת פישמן, במקרה של לאומי; ומאי.די.בי.פיתוח, אליהו ופטרוכימיים - במקרה של הפועלים. הדבר סייע להם להציג הוצאות יחסית נמוכות להפסדי אשראי.

ואולם באשראי הצרכני המצרפי למשקי הבית נרשמה עלייה של כ–10% מתחילת השנה בהוצאות להפסדי אשראי, לעומת התקופה המקבילה, ל–958 מיליון שקל. העלייה נבעה בין השאר מהגידול המואץ בתיק האשראי הצרכני, שאפיין את מרבית הבנקים לפני כמה חודשים וגם את חברות כרטיסי האשראי שבשליטתם, שהביא לעלייה בהפרשות; וכן בשל קשיים בגביית חובות שנבעה מירידה במוסר התשלומים — כלומר מכך שלקוחות רבים יותר בחרו במסלול של פשיטת רגל.

4. הדיווידנדים וההתייעלות דוחפים את מניות הבנקים

מתחילת השנה הבנקים חילקו (או הודיעו שיחלקו) דיווידנדים של כ–2.2 מיליארד שקל. את הדיווידנד הגבוה ביותר השנה חילק הפועלים: כ–820 מיליון שקל, המהווים 40% מהרווח הנקי של הבנק. עם זאת, בגין רווחי הרבעון השלישי הדיווידנד של לאומי, 328 מיליון שקל, הוא הגבוה ביותר - לאחר שהבנק הודיע על הכפלת שיעור הדיווידנד ל–40%, כך שמתחילת השנה לאומי חילק דיווידנדים בסך 628 מיליון שקל.

מזרחי טפחות חילק דיווידנדים של 334 מיליון שקל, והבינלאומי 240 מיליון שקל. מדובר בחדשות חיוביות עבור המשקיעים, שכן דיווידנד הוא אחד הפרמטרים החשובים בכל הקשור לתשואת ההשקעה במניות הבנקים.

דיסקונט הוא הבנק היחיד שלא חזר עד כה לחלק דיווידנדים. דיסקונט אמנם קיבל אישור מהמפקחת על הבנקים לחלק דיווידנד, לראשונה מאז 2008, אבל בבנק העדיפו להתרכז בהגדלת תיק האשראי - על חשבון הדיווידנדים.

צמיחת הדיווידנדים תרמה לכך שמדד הבנקים עלה מתחילת השנה בכ–17% וחמשת הבנקים הגדולים נסחרים לפי מכפיל הון ממוצע של 0.91. רק מזרחי טפחות, שהמשיך להציג תוצאות גבוהות מפעילות המשכנתאות - השחקן הגדול בענף עם נתח שוק של כ-38% - נסחר לפי מכפיל הון גבוה מ–1 (1.06).

המחירים שבהם נסחרות מניות הבנקים כבר אינם נמוכים. הם משקפים בין השאר את תהליכי ההתייעלות, את הגדלת הדיווידנדים והתחזית להמשך צמיחתם, ואת הדרישות הרגולטוריות של בנק ישראל שהובילו להגדלת הלימות ההון (היחס בין ההון העצמי לנכסי הסיכון) ולהורדת הסיכון בתיקי האשראי של הבנקים - כל זה בזמן שהמצב הכלכלי במשק יציב, ואין כרגע חשש לגידול משמעותי בהפרשות.

את הביצועים הטובים ביותר מתחילת השנה הציגה מניית הבינלאומי: עלייה של 30% - הבנק נסחר לפי שווי שוק של 7 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון של 0.93. המשקיעים מעניקים לבינלאומי, שבשליטת צדיק בינו, פרמיה על הניהול השמרני והעקבי לאורך זמן, שבא לידי ביטוי בתשואה להון של 8% לפחות - כשבמאזניו לא מסתתרים שלדים, והבנק גם לא נמצא תחת חקירת מס בארה"ב. עם זאת, נראה שהבינלאומי נסחר כבר די קרוב לשוויו הכלכלי.

שני בדירוג ביצועי המניה נמצא לאומי, שמנייתו עלתה מתחילת השנה ב-24%. העלייה במניית לאומי התחזקה מאז פירסם הבנק באוגוסט תוצאות חזקות לרבעון השניי. על מניית לאומי עלול להעיב לחץ מסחרי בשל אפשרות שהמדינה תמכור את החזקתה בבנק (5.83%), ששווי השוק כ–1.75 מיליארד שקל.

את הביצועים הגרועים ביותר מתחילת השנה הציגה מניית הפועלים, שעלתה ב-6%. הבנק נסחר לפי שווי שוק של 31.95 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון של 0.9. הדשדוש במניית הפועלים נבע מחשש של המשקיעים שהבנק יבצע הפרשות משמעותיות נוספות בגין חקירת המס בארה"ב, ומכך שבינתיים הפועלים לא מציג מנועי צמיחה חדשים - לעידן שלאחר היפרדותו מישראכרט.

5. התרומה מהפעילות הבינלאומית מגיעה בעיקר מארה"ב

עוד עולה מדו"חות הבנקים כי ארה"ב אחראית לעיקר התרומה לתוצאות הפעילות הבינלאומית. מבין הבנקים הישראליים, לאומי רשם מתחילת השנה את התרומה המשמעותית ביותר מהפעילות הבינלאומית, 183 מיליון שקל, לעומת הפסד של 44 מיליון שקל בתקופה המקבילה. עיקר התרומה הגיעה מבנק לאומי ארה"ב, המנוהל על ידי אבנר מנדלסון, שמציג בשנתיים האחרונות צמיחה וגידול בפעילות.

התרומה של דיסקונט ניו יורק, המנוהל על ידי אורי לוין - שנחשב לבנק הישראלי הגדול בארה"ב - לתוצאות דיסקונט הסתכמה ב–149 מיליון שקל, לעומת 132 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בימים אלה דיסקונט ניו יורק מגבש תוכנית אסטרטגית חדשה להגדלת הפעילות בתחומי האשראי וההיי־טק.

בהפועלים התרומה העיקרית הגיעה מפעילות המידל־מרקט של אשראי לעסקים בינוניים בארה"ב, שתרמה לרווחי הבנק 65 מיליון שקל, לעומת 60 מיליון שקל בתקופה המקבילה. תיק האשראי לציבור של הפעילות הבינלאומית בגין פעילות זו הסתכמה בכ–9.7 מיליארד שקל (כ-2.7 מיליארד דולר), לעומת כ-9.1 מיליארד שקל (כ-2.4 מיליארד דולר) בסוף 2016. בהפועלים מקווים להגדיל את הפעילות בתחום המסחרי בארה"ב באמצעות רכישת בנק ומיזוג לתוכו של הפעילות הנוכחית של סניף ניו יורק. ואולם לנוכח חקירת המס של הפועלים בארה"ב והתקופה הנוספת שלאחר מכן שיוצמד לפעילות הבנק בארה"ב מפקח - לא נראה שהפועלים יקבל אישור לרכוש בנק בארה"ב בשנים הקרובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker