נוחי דנקנר מכר את הווילה בהרצליה פיתוח להיי-טקיסט - ב-47 מיליון שקל

הרוכש הוא איליה טורפיאשווילי, ממייסדי חברת המשחקים האינטרנטית פלאריום, שנמכרה לפני כארבעה חודשים לאריסטוקרט האוסטרלית בתמורה לכחצי מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביתו של נוחי דנקנרצילום: דודו בכר

נוחי דנקנר, לשעבר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, מכר את הווילה בהרצלייה פיתוח בתמורה לכ-47 מיליון שקל. הרוכש הוא איליה טורפיאשווילי, ממייסדי חברת המשחקים האינטרנטית פלאריום, שנמכרה לפני כארבעה חודשים לאריסטוקרט האוסטרלית בתמורה לכחצי מיליארד דולר.

הווילה בהרצליה רשומה על שמו של דנקנר (50%) ועל שם אשתו אורלי, והיא נקיה משיעבודים. הווילה, בשטח של כאלף מ"ר בנוי, כוללת בריכה בשטח של 84 מ"ר, ג'קוזי, 5 חדרי שינה עם שירותים ואמבטיה צמודים, יחידת הורים בשטח של 50 מ"ר, חדר ארונות בשטח של 20 מ"ר, מטבח, שני חדרי אוכל, סלון, חדר כושר, מעלית, חדר קולנוע, מרתף וחנייה לשתי מכוניות וסירה. 

נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

דנקנר העמיד את הבית למכירה כבר ב-2014, בשעה שהיה במו"מ לחתימה על הסדר חוב עם הבנקים. בשעתו דרש כ-45 מיליון שקל על הנכס – אך כעת, כאמור, הוא נמכר במחיר גבוה יותר.

כחלק מהסדר החוב עם הבנקים, במאי 2017 פינה דנקנר את הווילה, והוא ובת זוגו עברו להתגורר בווילה סמוכה עם בריכה במימון אביו של נוחי, יצחק דנקנר.

איליה טורפיאשוויליצילום: איל יצהר

מבחינה תזרימית צפוי דנקנר להיפגש כעת עם 20 מיליון שקל בלבד. כ-15 מיליון שקל מתוך התמורה בעסקה תועבר לחשבון נאמנות בגין תביעה ייצוגית שעומדת נגד דנקנר; בעוד כ-12 מיליון שקל יישארו בנאמנות אצל עוה"ד של הקונה לצורך רישום ותשלומי מסים.

דנקנר איבד את השליטה באי.די.בי בתחילת 2014, ובמשך יותר משנתיים ניהלו עמו הבנקים מגעים לגיבוש הסדר חוב. בתחילת יוני 2016, זמן קצר לפני שדנקנר הורשע בפרשת הרצת המניות ונגזרו עליו שנתיים מאסר בפועל, חתמו הצדדים על הסדר חוב בהיקף של כ-510 מיליון שקל. בהמשך עירער דנקנר על הרשעתו לבית המשפט העליון, ואילו הפרקליטות עירערה על קלות העונש.

במסגרת הסדר החוב שנחתם לפני כשנה וחצי, דנקנר נדרש להשיב לבנקים 150 מיליון שקל תוך 5 שנים: 70 מיליון שקל בתוך שנה (מהם 30 מיליון שקל במועד החתימה), 20 מיליון שקל בתום 3 שנים ועוד 60 מיליון שקל בתום 5 שנים. יתרת החוב תשולם בהתאם להכנסות עתידיות של דנקנר וללא מועד החזר מוגדר. עד כה כבר שילם דנקנר 70 מיליון שקל לבנקים, וזאת מבלי למכור את הבית אלא באמצעות כספים שקיבל מאביו.

בעבר פורסם כי יצחק דנקנר העמיד למכירה את חלקו בבניין המשרדים "בית השנהב" בירושלים, ואף ערך מו"מ למכירתו לקרן הנדל"ן ריט 1 בתמורה לכ-170–180 מיליון שקל. עם זאת, המו"מ לא הגיע לכדי עסקה – וככל הידוע, הוחלט לפי שעה שלא למכור את הנכס.

לפי הערכות, התפלגות החוב של דנקנר לבנקים הינה: כ-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-120 מיליון שקל ללאומי, כ-100 מיליון שקל לדיסקונט, כ-60 מיליון שקל למזרחי טפחות, כ-40 מיליון שקל לקרדיט סוויס וכ-10 מיליון שקל לבנק אגוד.

החוב הפרטי של דנקנר לבנקים היה דרך שתי חברות פרטיות - טומהוק וגנדן. אין מדובר בחוב המלא של החברות הללו לבנקים, אלא רק החלק שעליו העמיד דנקנר לבנקים ערבות אישית. החוב המלא היה כ-900 מיליון שקל - וכלל את החובות של שותפיו של דנקנר בגנדן, שחלקם כבר נפרעו, בעיקר לבנק לאומי.

בינתיים, דנקנר משדר כוונה לעמוד בהתחייבויותיו, אך פירעון הסכומים הגדולים שנותרו, בסך כ-410 מיליון שקל, לוט בערפל. כך, הבנקים עלולים לסיים את עסקי האשראי הפרטיים שלהם עם דנקנר בהפסדים של כ-800-700 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker