מיזוג מזרחי-אגוד: "משפחת עופר לא יכולה להשתלט על כל מדינת ישראל"

פרופ' ירון זליכה, יועץ לוועד העובדים של בנק אגוד: "ועדת שטרום קוראת להקמת בנקים חדשים אבל מי יקים בנק בישראל כשהמפקחת על הבנקים עושה הכל כדי לסגור בנק?"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכהצילום: עופר וקנין

פרופ' ירון זליכה, יועץ לוועד העובדים של בנק אגוד, נמצא בדרכו להפגנת העובדים. לדבריו, ההחלטה למזג את הבנקים מזרחי טפחות ואגוד היא בבחינת "סטירת לחי לחוק הריכוזיות".

"עוד לפני שאנחנו מדברים על העובדים - באחד העמודים הראשונים של דו"ח הוועדה לתחרות בבנקים, מותחת הוועדה ביקורת קשה על העובדה שמספר השחקנים הבנקאיים פחת בשנים האחרונות, מה שמקטין את התחרות ומעלה את הריכוזיות", אמר זליכה.

הפגנת עובדי בנק אגוד, היום
הפגנת עובדי בנק אגוד, היוםצילום: מגד גוזני

לדבריו, מצב זה הוא תוצאה של אישור מיזוגים בידי בנק ישראל. "המיזוג הנוכחי יותר גדול מכל המיזוגים שהיו עד היום. בעוד הוועדה קוראת להגדלת מספר השחקנים הרי שבנק ישראל מבשל מאחורי גבה שיטה להקטנת המספר. הכנסת והממשלה הצהירו על הגדלת מספר השחקנים הבנקאיים כאמצעי להגברת התחרותיות, אז איך מצד אחד מדברים על תחרות ומצד לוקחים את בנק אגוד ומבטלים אותו?

"את בנק מזרחי מחזיקות משפחות עופר וורטהיים, שמחזיקות במונופולים ריאליים. על פי חוק הריכוזיות הן צריכות להיפרד מבנק מזרחי, אבל לא רק שהן לא נפרדות, עוד נותנים להם את בנק אגוד. משפחת עופר לא יכולה להשתלט פה על כל מדינת ישראל. חשבתי שעצרנו את הדבר הזה עם חוק הריכוזיות והנה אנחנו חוזרים אחורה", אמר זליכה.

לטענתו, המטרה של הבעלים שקופה: לרשום רווח הון של מיליארד שקל עבור דיווידנדים. "בשביל הדיווידנדים של משפחת עופר וורטהיים נסגור בנק? האם זה יעלה על הדעת? המדינה הזו התבלבלה לגמרי".

לדברי זליכה, אם המיזוג ייצא לפועל 1,200 איש, עובדי בנק אגוד, יפוטרו. "בנק מזרחי קולט היום עובדים כדי לפתוח סניפים חדשים. עכשיו הוא קונה 26 סניפים שרובם ייסגרו. מזרחי הצהירו בכנסת ש-70% מהעובדים מיותרים. אם הם אמרו 70% ברור שזה 90%. העובדים האלה לא יהיו. לבנק אגוד יש היום 300 אלף לקוחות. הם גדלו ב-200 אלף לקוחות ב-15 שנה, מדובר בבנק שיש לו חשיבות. אסור לסגור אותו ולשלוח אנשים הביתה עבור טייקונים. ועדת שטרום קוראת להקמת בנקים חדשים אבל מי יקים בנק בישראל,  כשהמפקחת על הבנקים עושה הכל כדי לסגור בנק?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker