מזרחי רוכש את השליטה בבנק אגוד ב-1.4 מיליארד שקל; מה יעלה בגורלם של 1,200 עובדים?

עובדי אגוד ישביתו הבוקר את סניפי הבנקים ויקיימו הפגנה מול משרדי מליסרון ■ רשות ההגבלים אמורה לקבוע האם המיזוג של מזרחי ואגוד, שנתח השוק שלו במערכת הבנקאות מוערך ב-3%, פוגע בתחרות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד פרשר
מיכאל רוכוורגר

דירקטוריון בנק מזרחי טפחות אישר אתמול (ב') סופית את מתווה העסקה לרכישת השליטה בבנק אגוד מידי בעליו הנוכחיים — משפחות לנדאו, מנור, יעל אלמוג־זכאי ושלמה אליהו - המחזיקים יחדיו ב–75% ממניות הבנק. בעקבות כך העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול בערב. מזרחי טפחות מתכננן לאחר מכן לרכוש את מניות הציבור באגוד, ולמזגו לתוך הבנק.

ועדי העובדים בבנק אגוד הכריזו על השבתה מלאה של הבנק החל מהיום בשעה 10:00 בבוקר. בהמשך יפגינו מאות מעובדי הבנק מול משרדי חברת מליסרון בשליטת קבוצת עופר שמחזיקה גם בבנק מזרחי. בהפגנה ישתתף גם פרופ׳ ירון זליכה המלווה את עובדי הבנק במאבקם.

"המיזוג הזה הוא רע לעובדים, רע לציבור הרחב ומשרת רק את האינטרסים של קבוצות הטייקונים הכי חזקות במשק ששולטות בכסף של הציבור. אנחנו נבהיר היום לקבוצת עופר ולבנק ישראל: אנחנו לא ניתן ל 1,200 עובדים ללכת הביתה", נמסר מוועדי העובדים בבנק.

העסקה בין הצדדים אמורה להתבצע באמצעות הקצאת מניות מזרחי לבעלי מניות של אגוד, לפי מחיר המגלם ל אגוד מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.6. הונו העצמי של אגוד הסתכם בסוף יוני 2017 ב–2.4 מיליארד שקל. הבנק נסחר לפי שווי שוק של 1.4 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון של 0.57. העסקה מוערכת ב-1.4 מיליארד שקל.

סניף של אגוד. אפשר להבין את חששות העובדיםצילום: שי אפשטיין

דירקטוריון מזרחי כבר קיים באחרונה ישיבה בעניין, שבמהלכה הציג המנכ"ל של מזרחי, אלדד פרשר, מצגת מעודכנת של מתווה העסקה ואת היתרונות הגלומים בה עבור מזרחי. במקביל, צפוי מזרחי טפחות לבחור במעריך שווי חיצוני, שיבצע הערכת שווי כלכלית לאגוד כדי לתמוך בתנאים העסקיים של העסקה הנרקמת.

כעת הצדדים יגישו בקשה רשמית לרשות ההגבלים העסקיים. הרשות אמורה להכריע אם לאשר את העסקה, וכן לקבוע אם המיזוג של מזרחי ואגוד, שנתח השוק שלו במערכת הבנקאות מוערך ב–3%, אכן יפגע בתחרות. במסגרת הסכם הצינון שלה, הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, אינה אמורה לטפל באופן ישיר במיזוג אגוד לתוך מזרחי טפחות. מי שיעשה זאת הוא אורי שוורץ, היועץ המשפטי הראשי של הרשות להגבלים עסקיים.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, תומכת במיזוג. כחלק מתנאי העסקה המתגבשת, עשוי אגוד לחלק דיווידנד לבעלי מניות בסך כ–100 מיליון שקל. הסכום הסופי טרם נקבע.

אגוד לא חילק דיווידנדים זה כשבע שנים, אף שמבחינת איתנותו הפיננסית ביכולתו לעשות זאת. אם אגוד ימוזג, לא צפויה להיות בעיה לחלק דיווידנד. מהלך כזה עשוי להעלות במקצת את התמורה שיקבלו בעלי המניות הנוכחיים של אגוד. שכן הדיווידנד מחולק לפי 100% מהונו העצמי של הבנק, בעוד בעסקה, אם תתממש, היא תתבצע לפי מכפיל הון של 0.6.

הנהלת אגוד פועלת לשיפור מבנה הון של הבנק, ולשם כך בוחנת מכירת נתחים מתיקי המשכנתאות (ההיקף הכולל של התיק מוערך ב–9 מיליארד שקל) ושל יהלומים (היקף התיק הכולל מוערך במיליארד שקל) לגופים מוסדיים.

סוגיה נוספת שבינתיים מקשה על השלמת העסקה היא, כאמור, עתידם של עובדי אגוד. בבנק מועסקים כ–1,200 עובדים - מהם כ–400 עובדים זמניים והשאר קבועים. בהסכם המתגבש, בעלי אגוד אמורים להגיע להבנות עם העובדים ומזרחי צפוי לשאת בעלויות הללו.

לפי הערכות, מזרחי מעוניין לקלוט כשני שלישים מעובדי אגוד בדרג הפקידותי וכשליש מעובדי המטה של הבנק, כלומר הפרישה אמורה להיות של 400–500 עובדים בשנים הקרובות, ובתמורה לקבלת פיצויים מוגדלים של כמיליון שקל לעובד. המהלך יעלה למזרחי טפחות כ–500 מיליון שקל.

עובדי אגוד מתנגדים למיזוג הצפוי, וכבר השביתו את הבנק, בינתיים לפרקי זמן קצרים. אם העסקה לא תתממש, אליהו, שבכל מקרה מחויב למכור את אחזקותיו באגוד (27%), יצטרך למכור את המניות בבורסה במחיר נמוך שיגלם מכפיל הון של פחות מ–0.5.

ממזרחי טפחות נמסר: "בעלי השליטה באגוד חתמו על הסכם עם בנק מזרחי טפחות בע"מ, לפיו התחייבו להיענות בחיוב להצעת רכש חליפין מלאה לרכישת מניות הבנק, שיפרסם מזרחי טפחות לכלל בעלי המניות בבנק.

"מתווה העסקה כולל מספר שלבים וכפוף להתקיימותם של מספר תנאים מתלים, ובכללם קבלת אישורים רגולטוריים שונים שיהיה על הצדדים לעסקה לפעול לקבלתם בחודשים הקרובים. השלמת העסקה מותנית בקיום התנאים הנ"ל.

"בעקבות הודעת בעלי השליטה הכריזו ארגוני העובדים בבנק אגוד על צעדים ארגוניים. הנהלת הבנק פועלת למזעור הפגיעה בלקוחות ועושה את המיטב על מנת לחזור לפעילות מלאה בהקדם האפשרי ולהמשיך במתן שירות בנקאי מקצועי, איכותי ואמין לקהל לקוחות הבנק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker