הקלות מס חדשות - Game Changer להזנקת הבורסה הישראלית

יו"ר רשות ניירות ערך הציג שלושה פתרונות מיסוי: פטור ממס לרווחים שנובעים מהשקעה בבורסה עד לסכום 60 אלף שקל בשנה, הפחתת מס רווחי ההון מ-25% ל-15%, או הוראת שעה לשנה, שתפחית את המס לבעלי שליטה שימכרו את מניותיהם בבורסה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"היקף הנכסים הנזילים של אזרחי ישראל מגיע לכ-3.3 טריליון שקל, ורק כ-20% מושקעים בבורסה. האינטרס של כולנו – של המשקיעים, של החברות ושל המשק הישראלי – הוא שחברות בארץ ירצו להיות חברות ציבוריות בבורסה בתל אביב". כך אמר היום פרופסור שמואל האוזר בכנס עיונים מעשיים ברגולציה על שוק ההון.

לשיטת האוזר ניתן להזניק את הבורסה המקומית באמצעות הטבות מס משמעותיות, שיכולות להינתן במספר אופנים ולרכך במעט את העומס הרגולטורי. "הקלות מס הן ה-Game Changer אם אנחנו באמת רוצים לדחוף את שוק ההון הציבורי. הגיעה השעה לאזן את המשוואה ולהציע הטבות מס כגורם מאזן לדרישות השקיפות ועלויות הרגולציה", הוסיף האוזר.

האוזר הציע שלושה פתרונות בנושא המיסוי, את חלקם כבר פירט בעבר: "מתן פטור ממס לרווחים שנובעים מהשקעה בבורסה עד לסכום 60 אלף שקל בשנה, בדומה לפטור שניתן כיום בגין השכרת דירת מגורים (5,000 שקל לחודש). כך תעלה הסבירות כי מי שיש בידיו כמה מאות אלפי שקלים ישקיע אותם בשוק ההון, ויתרום לנזילות השוק ולתמחור, כך שהאטרקטיביות של שוק ההון הציבורי לחברות תגדל אף היא. היתרון של המהלך הזה ברור – הוא יתרום הן לפיתוח הבורסה והן לקירור שוק הנדל"ן".

אפשרות שניה שציין האוזר היא "להפחית את מס רווחי ההון מ-25% ל-15%. בכך תיווצר אחידות מול ההטבה הניתנת למשקיעים בנדל"ן, והפעילות והיקפי המסחר בבורסה של תל אביב יקבלו זריקת מרץ". לגבי חששות שעלולים להתעורר בנוגע לגורל הקופה הציבורית, טוען האוזר כי הוא מאמין "שהעלייה בהיקפי המסחר בזכות ההפחתת המס תגדיל בסופו של דבר את סך הגבייה בגין רווחי הון".

אפשרות שלישית הינה באמצעות "הוראת שעה לשנה, שתפחית את המס לבעלי שליטה שימכרו את מניותיהם בבורסה (לדוגמא, מ-30% ל-15%). הקלת מס זו צפויה לא רק להגדיל את כמות החברות בבורסה בתוך תקופה קצרה, אלא גם להזרים לקופת המדינה כספי מסים שאחרת לא היו מגיעים אליה כלל".

בנאומו התייחס האוזר גם  להרגשה של חברי הדירקטוריון בבורסה הישראלית כי התפקיד לא שווה את הסיכון המקצועי : "צריך לשים לב היטב שחדר הדירטוריון  לא הופך ל"אסקייפ רום" – חדר שכולם רוצים ומנסים לברוח ממנו." האוזר אשר קורא בשנים האחרונות להודנה חוקתית מודע לכך כי אסור לשכוח שחברות לא חייבות להיות ציבוריות . "בצד היתרונות בגיוס הון מהציבור יש עלויות כספיות ולא כספיות להחלטה להפוך לחברה ציבורית. שחברה שמבקשת לגייס הון מן הציבור יכולה לעשות כן, לא דרך הבורסה. כולנו רואים עולם פיננסים משתנה שבו חברות ענק כמו אוּבֶּר ו-Air-BnB לא ממהרות להנפיק. בין השאר, משום שהן פשוט לא חייבות להנפיק. "

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום