מפעל הנייר שניב וסאסאטק של קיבוץ סאסא מתמזגים לחברה בשווי של 330 מיליון שקל

שניב, שבשליטת משפחת ברנט, חתמה עם סאסאטק על הסכם מיזוג, באמצעות החלפת מניות. המיזוג ייעשה לפי שווי של כ-250 מיליון שקל לשניב, וכ-79 מיליון שלק לסאסאטק

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל שניב
ערן אזרן

מפעל הנייר ומוצרי הניקיון שניב מאופקים מתמזג עם סאסאטק של קיבוץ סאסא – בדרך ליצירת אחת מיצרניות מוצרי הצריכה הגדולות בישראל. שניב, שבשליטת משפחת ברנט, חתמה עם סאסאטק על הסכם מיזוג, באמצעות החלפת מניות. המיזוג ייעשה לפי שווי של כ-250 מיליון שקל לשניב, וכ-79 מיליון שלק לסאסאטק, כך שלאחריו קבוצת שניב תיסחר לפי שווי של כ-330 מיליון שקל.

על פי ההסכם, שניב תקבל לידיה מלוא הבעלות (100%) על סאסאטק והחבהר הבת שלב סאסאקוסמטיקס ובתמורה יקבל קיבוץ סאסא 24% ממניות שניב. עם השלמת המהלך תהפוך שניב לקבוצה עסקית המונה שלוש חברות בתחומי מוצרי הנייר, חומרי הניקוי ומוצרי הטיפוח ותהווה את אחת היצרניות הגדולות במשק הישראלי. ההתקשרות בהסכם, כפופה, בין היתר, לקבלת אישורי האורגנים המוסמכים בכל אחת מהחברות כולל אישור אסיפת בעלי המניות בשניב. 

קבוצה של נייר ומוצרי ניקיון

שניב הוקמה בסוף שנות ה-80 ונסחרת בבורסת תל אביב החל מ-1995. החברה, המעסיקה כ-320 עובדים, הינה יצרנית הנייר הביתי השנייה בגודלה בישראל בעלת יכולת ייצור שנתית של כ-31 אלף טונה נייר. החברה מייצרת מוצרי נייר לצריכה ביתית (נייר טישו, נייר קרפ ונייר מגבת) ומוצרי נייר לשוק הקמעוני ולשוק המוסדי תחת המותגים Lovely, טאצ', עדן ושאפו, וכמו כן עבור מותגים פרטיים (Private Label) של הרשתות שופרסל, רמי לוי וסופרפארם.

פסח ברנט, מנכ"ל שניבצילום: יח"צ

בעלי המניות בשניב שמנוהלת על ידי פסח ברנט (מנכ"ל), ואברהם ברנט (יו"ר) - הם משפחת ברנט (58%), שלום לקס (9.8%), מור קרנות נאמנות (6.7%) קרנות הנאמנות וקופות הגמל של ילין לפידות (7.3%) והציבור (18%). מפעל החברה ממוקם בעיר אופקים בשטח של כ-80 אלף מ"ר. לשניב מחזור מכירות של 227 מיליון שקל ב-2016 והיא מציגה בשנים האחרונות שיעור צמיחה שנתי ממוצע (CAGR) של 6.7%.

סאסאטק, שנוסדה ב-1982, עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי צריכה מתכלים (ניקיון וטיפוח הבית, טיפוח אישי, רכב ואחזקה) במותגים שונים, מותגים פרטיים (Private Label), בהתאם לדרישת הלקוח, ומותגי החברה. לחברה תמהיל מכירות מגוון לשוק הביתי, השוק המוסדי, שוק הרכב ומשרד הביטחון. הפעילות בשוק המוסדי מתבססת על ערוצי הפצה וכ-2,000 נקודות הפצה.

לסאסאטק חברה בת, סאסא-קוסמטיקס (100%), המתמחה בתחום מוצרי טואלטיקה וטיפוח אישי. מפעל חברת סאסאטק ממוקם בפארק התעשייה דלתון שבמרום הגליל העליון ומשתרע על שטח של 15.000מ"ר.במפעל מיכון מתקדם הכולל קו למילוי תרסיסים, קווים חדשים למילוי נוזלים באריזות שונות וקו למילוי משחות. מפעל סאסא-קוסמטיקס ממוקם באזור התעשייה בני יהודה. לסאסאטק וסאסא-קוסמטיקס מחזור מכירות של כ-150 מיליון שקל ב-2016. פעילות הייצוא מהווה כ-12% מסך מכירות החברה. בסאסאטק ובסאסא-קוסמטיקס מועסקים כ-145 עובדים.

אברהם ברנט, יו"ר שניבצילום: יח"צ

לאחר המיזוג, משפחת צפויה להיות מדוללת, כך שתחזיק ב-44% ממניות קבוצת שניב. קיבוץ סאסא יחזיק בכ-24% מהמניות כאמור, שאול לקס, ממייסדי שני בב-8%. כמו כן ייחתם הסכם שליטה משותף בין קיבוץ סאסא למשפחת ברנט - והקיבוץ יהיה זכאי לשני נציגים מטעמו בדירקטוריון.

שניב תגלגל מחזור מכירות שנתי של כ-400 מיליון שקל. פעילות החברה צפויה להניב רווח תזרימי נקי (EBITDA) של 40-45 מיליון שקל בשנה. רמת החוב של החברה צפויה (חוב יחסית ל-EBITDA) צפויה להיות נמוכה מ-2.5. בשניב ציינו כי דוחות פרופורמה לפעילות המשותפת, נכון לסוף 2016, מצביעים על קבוצה עם מחזור מכירות של 377 מיליון שקל, שיעור רווח תפעולי של כ-7.9% מסך ההכנסות, ורווח נקי לאחר מס של כ-24 מיליון שקל.

מדוע מתמזגות שתי החברות

שניב פועלת היום בתחום מוצרי הנייר, שוק הנאמד בכ-1.2 מיליארד שקל בשנה, וכן בעלת פעילות חלקית בתחום עזרי הניקוי. רכישת סאסאטק וסאסאקוסמטיקס תאפשר לשניב להרחיב את היצעה המוצרים של כלל הקבוצה גם לתחומי חומרי הניקוי ואחזקה לבית ולשווקי מוצרי הטיפוח, מוצרי אחזקה ומתקני היגיינה, כך שהשוק הפוטנציאלי אליו תפנה שניב יגדל בכ-3 מיליארד שקל, הסבירו בשניב.

"שניב, במגוון המוצרים הקיים שלה, התפתחה יפה והגיע הזמן להרחיב את סל המוצרים", הסביר מנכ"ל שניב, ברנט, בשיחה עם TheMarker. "מגוון המוצרים לאחר המיזוג יאפשר לנו להמשיך לצמוח בשנים הבאות. תוך 10 שנים הגענו לנתח שוק של 25% בשוק הנייר. אנחנו רוצים להמשיך בתחום ה-Near food (מוצרים כמו היגיינה, סבונים, מוצרי ניקוי וכו').  בשוק הקמעונאי והמוסדי החיבור בין מוצרי הנייר לחומרי ניקוי הוא משמעותי. נוכל להמשיך ולצמוח בתחום ה- Private Label, שהוא תחום מרכזי אצלנו, ונשלב את זה עם מגוון מוצרים חדש. זה יגרום להמשך צמיחה".

- ראינו את המניה עולה כ-15% בימים האחרונים, עוד לפני הדיווח על המיזוג. האם אתה חושב שהעסקה דלפה?

"אני לא חושב שהעלייה במניה קשורה לעסקה. המניה ירדה השנה ב-20%-30%, ועכשיו היא עלתה. אני לא חושב שמישהו הדליף".

- האם בקיבוץ סאסא מתכוונים בעתיד למכור את המניות?

"הקיבוץ רואה במיזוג כהשקעה אסטרטגית לטווח ארוך. הקיבוץ רוצה תהיות שותף לעשייה – זו הסיבה שהעסקה נעשתה תמורת הקצאה מניות ולא במוזמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker