מקורות נכנעה והפסיקה את תהליך מכירת מתקן ההתפלה באשדוד למנרב

המדינה תצטרך לקבוע עתה את הליכי מכירת המתקן הכושל, שהסב למקורות ולמשלם המסים הפסד של 500 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מתקן ההתפלה באשדוד
מתקן ההתפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום

חברת מקורות הודיעה היום (א') לבית המשפט שהחליטה לא להתקדם בהליך למכירת מתקן ההתפלה באשדוד לקבלנית ההקמה של המתקן - שותפות מנרב -סדיט. עמדת מקורות נמסרה לבית המשפט בעקבות עתירה שהגישה חברת ורידיס (לשעבר ויאוליה ישראל) שבבעלות קרן אוקטרי (80%) וקרן תשתיות ישראל (20%).

ורידיס, שמיוצגת על ידי משרד עורכי הדין אגמון ושות' רוזנברג כהן ושות', דרשה ממקורות לקיים מכרז למכירת מתקן ההתפלה באשדוד על פי חוק חובת המכרזים וקבעה בעתירתה שהמשא ומתן שקיימה מקורות למכירת המתקן לשותפות מנרב-סדיט תמורת 100 מיליון שקל מנוגד לחוק. ורידיס דרשה ממקורות להפסיק מיידית את המשא ומתן או להודיע לה מהו הסעיף הרלוונטי שפוטר את מקורות מניהול מכרז פומבי למכירת מתקן ההתפלה.

מתקן ההתפלה באשדוד הוא אחד הכישלונות הגדולים של חברה ממשלתית בביצוע פרויקט תשתית. המתקן, שאמור להתפיל 100 מיליון מ"ק של מי ים באתר באשדוד, הוקם בהשקעה של 1.5 מיליארד שקל, אולם תהליך ההקמה התעכב בשנתיים, כושר הייצור שלו לא הגיע לדרישות אליהן התחייבה מקורות והסב לחברה הפסד של 500 מיליון שקל, עד שהמודל הפיננסי שלו קרס ומשרד האוצר הורה למקורות למכור אותו.

בעקבות ההפסדים הכבדים שייצר המתקן הגישה מקורות תביעה של 705 מיליון שקל נגד שותפות מנרב-סדיט שהקימה אותו, בעוד השותפות הגישה תביעה נגדית של 481 מיליון שקל. התביעות ההדדיות הועברו לבוררות של השופט בדימוס, אבי זמיר. המדינה תבעה את מקורות על שלא עמדה בכמות המים שהתחייבה לספק לרשות המים ותביעתה הועברה לבוררות של השופט בדימוס, תיאודור אור.

מתקן ההתפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום

במקורות הסבירו את הבקשה למחוק את עתירת ורידיס בטענה שחברת מקורות לא החליטה למכור את המתקן לשותפות, אלא שוועדת המכרזים קבעה את התנאים שאם יתקיימו, אז ניתם יהיה לבחון את האפשרות של המכירה. הנימוק הזה לא מתיישב עם תשובה שכתבו הנציגים המשפטיים של מקורות ל-ורידיס בספטמבר 2017. במכתב הסביר עו"ד פורר, שמייצג את מקורות, כי מכירת המתקן לקבלנית ההקמה היא עסקה של ניהול סיכונים, שכן מקורות נפטרת מהסיכון שתפסיד בבוררות אצל השופט אבי זמיר, ומהסיכון שהליך מכירה ממושך יגרום לקריסת המתקן. עו"ד פורר הסביר עוד כי הליך מכירת מתקן ההתפלה יהיה קצר משמעותית מהליך מכרזי משום שקבלן ההקמה מכיר את המתקן.

כעת, אחרי שחברת מקורות נסוגה מכוונתה - בלחץ גורמים ממשלתיים - למכור את המתקן לשותפות מנרב-סדיט, לטאטא מתחת לשטיח את הכישלון שבהקמתו ולסגור את הבוררות המביכה עם מנרב-סדיט, למדינה נותר לקבוע כיצד בכוונתה למכור את המתקן. בקשות של ורידיס לפתוח חדר מידע כדי שניתן יהיה להכיר את הבעיות של המתקן ואת העלויות הכרוכות בתיקונו לא נענו. בדיון שיתקיים ב-3 בדצמבר יקבע בית המשפט אם עתירת ורידיס אכן התייתרה בעקבות החלטת מקורות לסגת מכוונתה למכור את מתקן ההתפלה לשותפות מנרב-סדיט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker