השקעה של 200 מיליון דולר נהפכה בתוך עשור לנכסים בשווי 1.8 מיליארד דולר

החלטת עופר בתחילת 2017 שלא לקבל את הצעת החתמים להנפיק את איי.סי פאואר לפי שווי של 950 מיליון דולר - השתלמה בגדול

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידן עופרצילום: אליהו הרשקוביץ
יורם גביזון

עשור לאחר שרכש את חברת גלובלק תמורת 543 מיליון דולר, והקים על בסיסה את חברת האנרגיה אינקיה - מממש עידן עופר את השקעתו בה תמורת 1.3 מיליארד דולר ולפי שווי פעילות של 3.2 מיליארד דולר. אינקיה היא חברה נכדה של קנון, ומרכזת את כל פעילותה של חברת איי.סי פאואר בשוק האנרגיה באמריקה הלטינית ובים הקריבי.

חברת קנון הולדינגס שבשליטת עידן עופר (58%) חתמה על הסכם למכירת הבעלות המלאה באינקיה לקרן ההשקעות הפרטית I Squared Capital, שמתמחה בתשתיות, תמורת 1.177 מיליארד דולר במזומן. הקרן תשלם לקנון תמורה נוספת, שתהיה שווה לכל המזומן שיהיה במאזן המאוחד של אינקיה בעת השלמת העסקה מעבר ל-50 מיליון דולר.

המניה זינקה

היות שאינקיה סיימה את הרבעון השלישי של 2017 כשבמאזנה המאוחד 192 מיליון דולר, ומכיוון שאינקיה תמשיך כנראה לייצר מזומנים גם בחודשים הקרובים - סביר להניח שהתמורה הסופית שתקבל קנון הולדינגס לא תפחת מ-1.3 מיליארד דולר. מניית קנון הולדינגס עלתה בתגובה לעסקה ב-8.5% במחזור גדול פי 10 מהמחזור היומי הממוצע במסחר בת"א. אינקיה מחזיקה תחנות כוח בטכנולוגיות שונות בפרו, בוליביה, צ'ילה, קולומביה, ניקרגואה, אל סלוודור, פנמה, גואטמלה, הרפובליקה הדומיניקנית וג'מייקה, שבהן היא מחזיקה דרך אינקיה.

להשוואה מפורטת של הביצועים למניות אחרות במדד נאסד"ק  לחצו כאן

ההספק הכולל של תחנות הכוח מחוץ לישראל הוא 3,487 מגה־ואט, וחלקה של איי.סי פאואר בהן הוא 2,782 מגה־ואט. עיקר נכסיה של אינקיה מרוכזים בפרו, שבה החברה מחזיקה בשלוש תחנות כוח. כושר הייצור הכולל שלהן הוא 2,252 מגה־ואט, והן מספקות 19% מהספק החשמל המותקן בפרו. חלקה של אינקיה בהן הוא 1,679 מגה־ואט. אינקיה מחזיקה בתחנת הכוח ההידרו־אלקטרית הגדולה בפרו באתר Cerro Del Aguila שבדרום פרו. הספקה של התחנה הוא 510 מגה־ואט, והיא הוקמה בהשקעה של 959 מיליון דולר, כלומר בעלות של 1.9 מיליון דולר למגה־ואט מותקן - ההופכת אותה לפרויקט ההידרו־אלקטרי היעיל ביותר באמריקה הלטינית.

אינקיה רשמה רווח תפעולי תזרימי מתואם (Adjusted EBITDA) של 116 מיליון דולר במחזור של 438 מיליון דולר ברבעון השני של 2017, לעומת 83 מיליון דולר במחזור של 367 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016.

I Squared Capital מנהלת נכסים בשווי 4.4 מיליארד דולר. היא מתמחה בהשקעות באנרגיה, בחברות שירותי תשתיות ובתחבורה בצפון אמריקה, אירופה ובכמה שווקים מתעוררים. ב-2014–2016 רכשה הקרן 18 תחנות כוח הידרו־אלקטריות בארה"ב, השקיעה בתעשיית טיפול המים בסין, ורכשה את השליטה בכביש אגרה בצפון מחוז רג'סטן שבהודו.

באוקטובר 2016 רכשה I Squared Capital את חטיבת אמריקה הלטינית של Duke Energy האמריקאית ב-1.2 מיליארד דולר. חטיבה זו מחזיקה בתחנות כוח המונעות בגז טבעי ובתחנות הידרו־אלקטריות, שכושר הייצור שלהן הוא 2,300 מגה־ואט.

I Squared Capital תיקח על עצמה גם את החוב הפיננסי נטו של אינקיה, כולל איגרות החוב שהונפקו בידי אינקיה בנובמבר 2017 לצורך מיחזור חוב בהיקף של 450 מיליון דולר. כך, אינקיה למעשה נמכרה לפי שווי פעילות (שווי המניות בתוספת החוב הפיננסי נטו) של 3.2 מיליארד דולר.

מתקן הידרואלקטרי של איי.סי פאואר בפרוצילום: ICP

קנון התחייבה לשפות את I Squared Capital בגין הפרה של מצגים שניתנו על ידיה לרוכשת לתקופה של שלוש שנים. ההתחייבות של קנון לשפות את הרוכשת תובטח בשעבוד על 25% ממניותיה של או.פי.סי אנרגיה, שהיא חברה בת של איי.סי פאואר, שנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי של 1.9 מיליארד שקל (543 מיליון דולר). קנון גם תיתן ל–I Squared Capital הלוואת מוכר של 175 מיליון דולר, שתישא ריבית של 8%, שתיפרע במלואה בתום ארבע שנים מהשלמת העסקה.

אסיפה מיוחדת

קנון תכנס אסיפה שלא מן המניין של בעלי מניותיה ב–19 בדצמבר. האסיפה תתבקש לאשר את מכירת אינקיה, ולאשר הפחתת הון - כדי לאפשר לחלק נתח מתמורת העסקה כדיווידנד לבעלי מניותיה, לפי האסטרטגיה של החברה לממש את כל נכסיה ולחלק אותם לבעלי המניות כדיווידנד במזומן או בעין. הדיווידנד, בניגוד לרווח ההון ממכירת אינקיה, צפוי להיות פטור ממס, שכן קנון הולדינגס היא חברה הרשומה בסינגפור, ולפי חוקי המס בסינגפור חלוקה של דיווידנד פטורה ממס.

העסקה היא חדשות טובות גם לחברה לישראל, שממנה פוצלה קנון הולדינגס בינואר 2015. קנון הולדינגס תשתמש בחלק מתמורת המכירה של אינקיה כדי לפרוע הלוואה של 240 מיליון דולר שקיבלה מהחברה לישראל.

העסקה עם I Squared Capital ממחישה שעידן עופר, בעל השליטה בקנון הולדינגס, ויואב דופלט, מנכ"ל קנון הולדינגס, קיבלו החלטה מצוינת כשהחליטו בפברואר 2017 לסגת מכוונתם להנפיק את איי.סי פאואר. עופר ודופלט סירבו להנפיק את איי.סי פאואר בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 950 מיליון דולר, ובתגובה נפלה מניית קנון הולדינגס ב–23% למחיר של 10 דולרים למניה. כמעט 10 חודשים מאוחר יותר קנון הולדינגס נסחרת במחיר של 18.5 דולר, לאחר שמכרה את אינקיה תמורת 1.3 מיליארד דולר, ולאחר שהנפיקה את או.פי.סי אנרגיה, שמרכזת את עסקי האנרגיה של איי.סי פאואר בישראל, בבורסה בתל אביב.

חלקה של איי.סי פאואר באו.פי.סי שווה 413 מיליון דולר. בנוסף, משכה איי.סי פאואר דיווידנד של 50 מיליון דולר מאינקיה, כך שבמקום להנפיק את איי.סי פאואר לפי שווי של 950 מיליון דולר, כפי שהציעו לה חתמי ההנפקה, היא מחזיקה בנכסים בשווי של 1.76 מיליארד דולר. כלומר, ההחלטה לסגת מההנפקה ייצרה לבעלי המניות של קנון הולדינגס ועופר בראשם ערך של 813 מיליון דולר בתוך 10 חודשים. ההשקעה הכוללת של קנון בעסקי האנרגיה שלה באמריקה הלטינית ובישראל הסתכמה עד כה 650 מיליון דולר (100 מיליון דולר מסכום זה בעסקי האנרגיה של או.פי.סי אנרגיה בישראל, ועד כה משכה מהם דיווידנד של 450 מיליון דולר, כך שההשקעה המתואמת בנכסי האנרגיה ששוויים הנוכחי 1.76 מיליארד דולר הסתכמה ב-200 מיליון דולר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker